Andělika lékařská

Andělika je impozantní bylina, která může být až 2 m vysoká. Lodyhu má dutou, objímanou blanitými bázemi licho-zpeřených listů. V létě se objevují velké okolíky zelenavě bílých květů.

Čeleď anděliky

Miříkovité (Apiaceae)

Původ anděliky lékařské

Andělíka byla rozšířena od severní Evropy až po severní Asii. Rostla tam zpravidla v horách (u nás například v Krkonoších), na vlhkých lukách. Jako léčivá a kuchyňská bylina bývala stálou součástí starých klášterních zahrad. Věřilo se, že její léčivá moc ochrání před morem.

Znaky anděliky

Impozantní bylina, která může být až 2 m vysoká. Lodyhu má dutou, objímanou blanitými bázemi licho-zpeřených listů. V létě se objevují velké okolíky zelenavě bílých květů. V zemi vytváří andělíka lékařská hluboko zasahující masité kořeny, které, stejně jako listy, jsou kořením i léčivou drogou. V zahradě andělíka vydrží asi 3 - 4 roky a pak odumírá.

Stanoviště anděliky

Dává přednost spíše zastíněným místům s kyprou, humózní a na živiny bohatou půdou, v níž se může nerušené rozvíjet.

Andělika lékařská a pěstování

Semena se mohou vysévat již začátkem podzimu přímo na místo. Na jaře je třeba vzešlé semenáčky protrhat, aby mezi nimi byla vzdálenost 80 - 100 cm. Protože pro domácí zahrádku většinou postačí jediná rostlina, můžete si uspořit námahu a koupit si v dobře zásobené odborné prodejně nebo v zahradnictví jedinou sazeničku. Půdu udržujte vždy vlhkou, vyschnutí, ale i přemokření andělíka nesnáší.

Kořeny budou silnější, když v prvním roce včas odstřihnete květonosnou část lodyhy.

Sklizeň anděliky

Listy a řapíky sklízejte nejlépe před rozkvětem. Mohou se požívat čerstvé nebo vařené, přičemž si své aroma podrží i v suchém stavu. Kořeny se dobývají na podzim nebo na jaře následujícího roku, opatrně se očistí a rozvěsí k usušení. Mohou se sušit i v troubě, vyhřáté na nejnižší stupeň. Jakmile se začnou lámat, uzavřete je do vzduchotěsné nádoby.

Zvláštní rada

Andělikový čaj

Přelijte 1 lžičku sušených listů 1/2 l horké vody a nechejte 5 minut vyluhovat. Pak nálev přeceďte a před jídlem vypijte 1 šálek. Uklidní žaludek a zvyší chuť k jídlu.

Kandovaná lodyha anděliky lékařské

Mladou lodyhu nebo její části krátce blanšírujte v horké vodě, pak sloupněte vnější vláknitou vrstvu. Poté znovu ponořte na chvíli do horké vody, vyjměte a nechejte důkladně okapat. Stejné množství cukru svařte na sirup s třetinou množství vody a přelijte je přes okapané lodyhy. Následující den lodyhy s mírně vodnatým sirupem znovu povařte, až do sebe sirup nasáknou a cukr je zpevní. Námaha vynaložená na toto nevšední cukroví se vyplatí.

Použití anděliky lékařské

Bylinková kuchyně

Nařezané listy a řapíky okoření svou anýzovou sladkou vůní a chutí saláty, omáčky, polévky i sladkosti. Může se připravit i jako dušená zelenina. Mladé lodyhy dobře chutnají i syrové. Sušená semena (dvounažky) a kořeny se používají při přípravě likérů.

Léčivé účinky anděliky

Obsahové látky kořenů a listů - tj. éterické oleje, hořčiny a třísloviny, stejně jako kyselina angeliková a valerová - podporují zažívání a odvodňují. Ve formě čaje nebo tinktury tiší neurotické žaludeční obtíže a působí při nemocích z nachlazení.

Okrasná hodnota anděliky

Andělíka je výrazná trvalka, která kolem sebe neustále šíří svou vůni, a to dokonce i ve stínu. Můžete ji vysadit jako solitéru nebo do pozadí trvalkového záhonu.

Důležité údaje

Naléhavě se nedoporučuje požívat anděliku v těhotenství, protože může tzv. vyhánět plod a ovlivňovat nervovou soustavu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7285 (vitejdoma.cz/zahradnik#5782)


Přidat komentář