Bylinky a jejich chutě

Jestliže jste se rozhodli pro bylinky, rozhodli jste se pro pestrost. S těmito aromatickými rostlinami si totiž přijdou na své nejen labužníci. Zalíbení v těchto zelených „všeumělech“ naleznou i zahradní estéti a příznivci welness.

Bylinky - salátové a kořeninové bylinky

Salátové a kořeninové bylinky, jež putují ze zahrady nebo z parapetu přímo na stůl, jsou nesrovnatelně aromatičtější a kvalitnější než kupované koření. Zajistěte si tyto jedinečné chuťové zážitky a mějte vždy po ruce – v květináčích nebo v záhonu – například petrželku, bazalku, estragon nebo kopr.

Intenzivní bylinky

Zvlášť intenzivně vonící bylinky jsou pokušení pro nos. Tyto voňavé zázraky však zároveň nabízejí i něco pro zrak. Mezi keři nebo letničkami zazáří například něžné květy šalvěje. Ale to není všechno – bylinky pro bowle z letních květů nebo pro voňavou stolní dekoraci jsou rychle po ruce a ozvláštní vaši letní party.

Plané a léčivé bylinky

jako jitrocel kopinatý, třezalka tečkovaná nebo kostival lékařský se cítí v zahradě i v květináči na balkoně vysloveně dobře. Můžete si tak sklízet a používat listy a květy „ochočených divochů”, kteří na rozdíl od planých bylin z volné přírody nejsou zasaženi postřiky a jedy narušeného životního prostředí.

Křupavý čerstvý bylinkový salát nebo osvěžující čaj při nachlazení pak chutnají mnohem lépe, a navíc jsou zdravé.

Středozemní bylinky

Bylinky pomohou i těm, kdo spíše než o domácím divokém zákoutí sní o slunném jihu. Rozmarýna, levandule, vavřín a různé odrůdy šalvěje vám zahrádku rázem promění v kousek Středozemí.

Slunce a bylinky

Majitelé teras a balkonů jsou zde dokonce v lehké výhodě. Na těchto chráněných a teplých místech v bezprostřední blízkosti domu, kde teplotu často zvyšují ještě dlaždicové obklady, se těmto jižním uctívačům slunce vysloveně daří a mají obzvláště aromatické listy a výhonky.

Bylinky na balkonech

Četné další byliny se vyjímají v květináčích a v dížích či jiných nádobách, na poličkách a stojanech. Na terasu a balkon si vyberte rostliny, které vyniknou jako solitéry v nádobách, např. šalvěj, levanduli, yzop, zavinutku podvojnou nebo pelyněk pravý. Takovou mobilní zeleň lze kdykoli přestavět, např. v bylinkovou džungli při letní slavnosti nebo v romantické zákoutí plné vůní.

Jednoleté, nebo víceleté byliny?

Jednoleté byliny vytvářejí v roce výsadby listy, výhonky, květy a semena, a potom odumírají. Vysévají se každý rok znovu. U dvouletek v prvním roce vyrostou listy v přízemní růžici a výhonky a v druhém květy a semena; potom životní cyklus těchto rostlin končí.

Při přípravě

záhonu dbejte na tom aby bylinky měly dostatek místa. Pokud se krásou květů chcete kochat po celý rok, měli byste jednoleté byliny vysévat postupně, po etapách.

Víceleté byliny

vám zase budou po léta poskytovat aromatické výhonky, listy a květy a vyvíjet se ve stále statnější exempláře.

Kolik exemplářů bylinek mít?

U obzvláště bujně rostoucích bylin, jako jsou pelyněk, libeček nebo fenykl, stačí jediný exemplář. O počtu však rozhoduje i vaše záliba v určitém druhu. Například listy bazalky se v kuchyni používají často, zatímco levandule se do salátů nebo vařených pokrmů dává spíš zřídka.

Pokud si chcete bylinky nasušit

měli byste mít v záhonu nebo v nádobách tři až pět exemplářů od každého druhu.

Rada na závěr

Dávka citronové svěžesti díky bylinkám

Vysaďte si do záhonku nebo do truhlíku na terase či balkonu různé bylinky, nechte je vonět o závod. Schválně, která z nich má nejvýraznější citronové aroma. Nejvhodnější jsou meduňka lékařská, aloisie trojlistá, mateřídouška citronová, voňavé pelargónie, agastache mexická a pelyněk brotan Citrina.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7279 (vitejdoma.cz/zahradnik#5093)


Přidat komentář