Bylinky na hubnutí a proti obezitě

Bylinka optimalizující činnost štítné žlázy - chaluha bublinatá. Bylinka působící na trávicí trakt - fenykl. Brutnák lékařský - bylinka působící močopudně. Bříza bradavičnatá - bylinka s mírně projímavým účinkem ad.

Bylinka optimalizující činnost štítné žlázy - chaluha bublinatá

Jde o vodní rostlinu. Obsahuje 16 vitaminů ve vysoké koncentraci a značné množství vápníku, hořčíku a železa. Prostřednictvím vysokého obsahu jódu se předpokládá její účinek na optimalizaci činnosti štítné žlázy, která reguluje celkový metabolický obrat v lidském organismu.

Tímto mechanismem může chaluha přispívat i ke** snižování tělesné hmotnosti a obezity**.

Nálev - bylinka optimalizující činnost štítné žlázy:

 • 60 g chaluhy
 • 3 hrnky studené vody

  Povaříme chaluhu ve vodě (asi 15 minut) a necháme ji vychladnout.

Dávkování -Bylinka optimalizující činnost štítné žlázy:

1/4 hrnku pijeme** 4x denně na lačný žaludek**. Po týdnu zvýšíme dávku na 1/2 hrnku.

Bylinka působící na trávicí trakt - fenykl

Působí příznivě na trávící trakt, plody fenyklu odstraňují křečovité bolesti břicha a ulehčují odchod střevních plynů.

Nálev s bylinkou fenyklu:

 • 30 g fenyklu
 • 3 hrnky studené vody

  Spaříme fenykl vařící vodou a necháme jej 30 minut louhovat. Poté jej scedíme a přidáme 100 ml medu.

Dávkování nálevu fenyklu:

Pijeme jeden hrnek denně.

Brutnák lékařský - bylinka působící močopudně

Jednoletá léčivá rostlina s rozvětvenou lodyhou, drsnými listy a modrými květy. Používají se čerstvé mladé listy, které chutnají po čerstvých okurkách. Působí močopudně a mírně projímavě. Čerstvě vylisovaná šťáva zrychluje látkovou výměnu.

Používá se jako koření do salátu

přidává se k zeleninovým směsím, k masu, do omáček, pomazánek.

Brutnákový salát

 • brutnák
 • 1 cibule
 • šťáva z 1/2 citrónu
 • sůl
 • pepř

  Mladý brutnák roztrháme na malé kousky, přidáme nakrájenou cibuli, osolíme, opepříme a přidáme citrónovou šťávu.

Bříza bradavičnatá - bylinka s mírně projímavým účinkem

Obsahuje především v listech tzv. saponiny a prchavý nemastný olej (silici), které působí močopudně a mírně antisepticky. Zvýšené vylučování moči není přitom vyvoláno drážděním ledvin. Pitím čajů s obsahem listů břízy lze močopudným, potopudným a mírně** projímavým účinkem** přispět též snížení tělesné hmotnosti.

Když si nasušíme mladé březové lístky

připravíme si z nich nálev, který urychluje látkovou přeměnu, vylučování moči, potu. Běžně se lístky přidávají do** antirevmatických a diuretických čajů.**

Nálev:

Nálev si připravíme z polévkové lžíce sušených listů na šálek vody.

Kopřiva dvoudomá - pročišťovací rostlina

Kopřiva je „zázračná” rostlina, ač ji považujeme za obtížný plevel. Podporuje trávení, činnost střev, má** žlučopudné i močopudné účinky**. Čerstvě vylisovaná šťáva z listů je skvělá jako jarní pročišťovací kúra.

Z kopřiv se dá připravit polévka

špenát, omeleta, salát, je skvělá v míchaných vejcích či velikonoční nádivce.

Špenát setý

Špenát je jednoletá rychle rostoucí rostlina, která je nízkoenergetická a ještě má příznivý vliv na vyprazdňování střev, a to díky sekretinu.

Špenátová polévka - recept na špenátovou polévku

 • 300 g špenátu
 • sůl
 • trochu mouky
 • 2 dcl nízkotučné zakysané smetany
 • 1 žloutek
 • muškátový oříšek
 • kostka vývaru

** Dobře omytý špenát krátce povaříme** v menším množství vody. Pak ho nadrobno nakrájíme, vrátíme do vody, kterou přilijeme do potřebného množství, přidáme vývarovou kostku. Uvedeme do varu, přidáme smetanu, ve které jsme rozkverlali trochu mouky.

Ochutíme muškátovým oříškem, odstavíme a vmícháme žloutek.

Bez černý jako laxativum

Květ bezu černého

Květ černého bezu je mimořádná léčivá bylina. Hodí se do močopudných čajů a má laxativní (projímavý) účinek.

Plody (bezinky)

Obsahují silice, cukry, třísloviny, organické kyseliny, vitaminy, rutin, cholin, látky hormonální povahy… Mají projímací účinek a tak nám při dietě také mohou pomoci.

Müsli s bezinkami - recept naMüsli s bezinkami

 • 5 lžic ovesných vloček
 • 1/4 l vody
 • 3 lžíce bílého jogurtu (nízkotučného)
 • 250 g bezinek svačených s dávkou nízkoenergetického sladidla
 • 1 lžíce citrónové šťávy
 • 50 g ořechů
 • med

  Ovesné vločky namočíme do vody. Mezitím si svaříme bezinky se sladidlem a citrónem. Rozmačkané vločky smícháme s jogurtem, přelijeme bezinkami a posypeme sekanými ořechy.

  Podle chuti přisladíme medem.

Broskvoň

Broskve pocházejí z Číny a dělí se na dvě skupiny. Na** plsnaté** (to jsou pravé broskve) a lysé (to jsou nektarinky). Že je to lahodné ovoce, to ví každý. Ale broskve jsou navíc močopudné a projímavé.

Meruňka

I ta nás z hlediska dietologie zajímá, protože i ona působí výborně na peristaltiku střev. Kromě toho mají hodně minerálních látek, hlavně draslíku, železa, fosforu, vápníku, hořčíku, manganu a měď. Ročně bychom jich měli sníst aspoň dvě a půl kila.

Moruše trnavská

Velmi málo rozšířené ovoce, které je jednak dietní, pak obsahuje spoustu minerálních látek a vitamínů a má mírné projímavé účinky.

Dřišťál obecný

V přírodě ho najdeme vzácně, občas v parcích. Šťáva z plodů působí močopudně, žlučopudně a hlavně laxativně. Naše babičky nakládaly dřišťálky (jak se plodům říká) do medu a pak ho podávaly při horečce nebo přidávaly do čaje. Ale to by dietní nebylo.

Dřišťálový čaj

 • 2 lžičky sušených dřišťálek na šálek vody

   

Jahodník obecný

Kromě toho, že jahody nám dávají senzační voňavé plody, mají i spoustu vlastností, jimiž přispívají našemu organismu. Podporují trávení, ovlivňují krevní oběh, působí na snížení horečky, mají močopudné účinky. Připisuje se jim též očistný efekt.

Maliník - pozitivní působení při dietách

Maliny obsahují bílkoviny, jednoduché cukry, vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík, měď, vitamin C, karoten, vitamin B1 a B2… působí močopudně. Vysoký obsah ovocných kyselin spolu se semínky v peckovičkách souplodí působí na vyprazdňování, a to je při dietách velmi potřebné.

Hrušeň obecná vhodná i pro neslané diety

Hrušky obsahují kolem 84 procent vody, mají nízkou energetickou hodnotu, takže se hodí pro redukční diety. Mají mnoho draslíku, působí močopudně, obsahují málo sodíku a chlóru, takže se hodí** i pro neslané diety.**

 • Jsou osvěžující, mají vliv na dobré vyprazdňování střev.

Sušené hrušky

Sušíme je se slupkou nebo loupané, celé, nebo půlené. Nejdřív je sušíme v mírně vyhřáté troubě, později při teplotě 80 °C. Po usušení je můžeme umlít na prášek, jemuž naše babičky říkaly pracharanda a sypali s ním sladká jídla – například krupicovou nebo rýžovou kaši aj.

Šípek pro lepší činnost střev

Má vysoký podíl vitaminu C a A, působí výborně na vyměšování a zlepšují činnost střev.

Šípková polévka - recept

 • 300 g šípků
 • 1 l vody
 • 1 lžíce másla
 • 1 lžíce mouky
 • nízkoenergetické sladidlo
 • sůl
 • černý chléb

  Šípky rozpůlíme, zbavíme stopek, okvětí a semen, dobře promyjeme a vaříme ve vodě se špetkou soli asi půl hodiny.** Pak protřeme sítem nebo rozmixujeme**. Z másla a mouky si připravíme světlou jíšku, rozšleháme ji s vodou a povaříme. Přidáme šípkový protlak, krátce povaříme, osolíme, osladíme.

  Před podáním přidáme do každé porce kostičky nasucho opraženého černého chleba.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7280 (vitejdoma.cz/zahradnik#5285)


Diskuze a zkušenosti

Lajscha | 21.07.2011 22:25
Prosím poraďte Mám těžkou obezitu, při výšce 162 mám teď 104 kg. Jenom za posledních 30 dní jsem přibrala 4 kg. Za rok jsem přibrala 22 kg. Trpím neovladatelnými záchvaty žravosti, tento stav se čím dál více zhoršuje. Cukrovku nemám, ale astma vyšší revní tlak. Jsem celoživotní nekuřák a alkohol taky nepiji. Nebyla jsem na ničem závislá. Teď jsem závislá na jídle. Nevím co stím. Do 45 let jsem měla stabilních 52 -54 kg, pak jsem začala podnikat a přibrala jsem do 50 let 15 kg. Do 55 jsem měla 70-75 kg. Pak jsem postupně do 58 let zvedla váhu na 82 kg. A teď za rok jsem přibrala 22 kg. Prosím poraďte mi, už jsem z toho fakt zoufalá. Obvodní lékařka mne nechce nikde poslat, že to patří k věku a že prý nemám tolik " žrát". Stydím se už za ní jít prosit dál do ordinace ať mne někam pošle. Prosila jsem ji o pomoc už když jsem měla 78 kg a řekla mi tohle. Když mám teď přes 100 kg, tak to vůbec nekomentuje ani ji to nezajímá. Nevím co už mám dělat, jsem úplně bezradná. Jsem nyní rok v důchodě a nemůžu si nyní dovolit platit za drahé přípravky na zhubnutí z vyměřené penze. Děkuji za radu a případnou pomoc. Jsem z Ostravy. Lajscha


Přidat komentář