Bylinky ze zahrádky

Využití bylinek dle chuti a vůně. Bylinkové čaje. Bylinky do koupele - bylinky do vany. Bylinkové tělové a koupelové oleje. Měsíčková mast. Vedle chuti a vůně jsou pro mnohé bylinky charakteristické léčivé vlastnosti.

Využití bylinek dle chuti a vůně

Vedle chuti a vůně jsou pro mnohé bylinky charakteristické léčivé vlastnosti. Využívání bylin v přírodním lékařství, v kosmetice i pro relaxaci má dlouho tradici. Mnohé ze starých domácích prostředků jsou dnes opět aktuální a prožívají renesanci. Už s několika málo bylinkami ze zahrádky lze připravit několik nových nebo znovuobjevených základních receptů.

Bylinkové čaje

Bylinkové čaje jsou nejběžnější a nejznámější prostředky, jak se seznámit s blahodárným účinkem bylinek. Lze je připravovat z bylinek čerstvých i sušených. Povaříme je, necháme krátce odstát a bylinková pochoutka je hotová!

Léčivé byliny mají tyto účinky:

 • uklidňující a relaxační – meduňka lékařská, máta peprná a levandule
 • protizánětlivé a protikřečové – heřmánek, kontryhel, máta peprná
 • proti nachlazení – mateřídouška, šalvěj, jitrocel kopinatý a divizna
 • při žaludečních potížích – kmín, fenykl, kopr a pelyněk
 • osvěžující a vzpružující – meduňka lékařská, aloisie trojlistá, voňatka citronová, zavinutka podvojná, agastache anýzová a různé odrůdy máty

Bylinky do koupele - bylinky do vany

Na osvěžující bylinkovou koupel potřebujete 250 – 500 g sušených bylin (anebo poloviční množství čerstvých). Přelijete je vroucí vodou a necháte asi pět minut louhovat. Potom odvar přecedíte do vany.

Zkuste například tyto koupele:

 • Meduňka nebo heřmánek mají blahodárné účinky na pokožku a vyhlazují ji.
 • Levandule nebo voňavé pelargónie zklidňují vystresovanou duši.
 • Mateřídoušková nebo tymiánová koupel dá opět vydechnout ucpanému nosu.
 • Studené nohy pookřejí v lázni z rozmarýny nebo pelyňku černobýlu.

Bylinkové tělové a koupelové oleje

Ještě koncentrovaněji je léčivá síla bylin obsažena v olejových výtažcích, které lze použít jako tělové, masážní nebo koupelové oleje. Bylinné oleje na pleť nebo na rány připravíte z měsíčku, heřmánku, třezalky a řebříčku.

 

Při namožených svalech pomůže rozmarýnový, třezalkový nebo pelyňkový olej. Mateřídouškový olej zklidňuje a vyhlazuje podrážděnou pokožku.

Příprava je snadná:

 • Do světlé sklenice uzavíratelné na závit vložte čerstvé nebo sušené byliny.
 • Přelijte je olejem lisovaným za studena (olivovým nebo slunečnicovým) tak, až budou všechny rostliny ponořené.
 • Zašroubujte víčko a sklenici postavte na asi šest týdnů na slunce.
 • Směs přeceďte přes plátno a uchovávejte v tmavé láhvi. Olej vydrží asi rok.

Měsíčková mast

Mast ze zářivě žlutých a oranžových úborů měsíčku je tradiční domácí prostředek, který se používá na rány a zranění, hrubé ruce, rozpraskané rty, spáleniny sluncem a různá podráždění pokožky.

Příprava měsíčkové masti

 • K přípravě používejte rostlinný olej lisovaný za studena.
 • 100 ml oleje a 10 g květů pomalu a za stálého míchání ohřívejte v hrnci, dokud nestoupají první bubliny. Potom ještě asi půl hodiny míchejte.
 • Byliny sceďte přes plátno, olej znovu ohřejte a vmíchejte do něj 10 g kuliček včelího vosku, které koupíte v lékárně.
 • Když se vosk rozpustí, stáhněte hrnec z plotny a míchejte, dokud směs nevychladne natolik, že do ní můžete vložit ruku. Při míchání lze přidat k ovonění pár kapek éterického oleje.
 • Přelijte do čistých skleniček, překryjte je utěrkou a nechte vychladnout. Po vychladnutí skleničky zavíčkujte a uložte v chladu. Mast vydrží rok.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7278 (vitejdoma.cz/zahradnik#5052)


Přidat komentář