Fenykl obecný - Foeniculum vulgare

Fenykl obecný se používá k uvolnění křečí hladkého svalstva, proti nadýmání a ke zvýšení činnosti střev. Působí dezinfekčně a uvolňuje hleny při zánětech horních dýchacích cest.

Fenykl obecný - Foeniculum vulgare

Už staří Římané pěstovali fenykl obecný pro jeho aromatickou vůni, v dnešní době má tato rostlina také široké využití. Byl používán jako zeštíhlovací prostředek. Středověcí návštěvníci kostela žvýkávali jeho semena během kázání, aby utišili kručení v žaludku. Rozlišujeme dva hlavní druhy fenyklu – hořký a sladký, jejich chuť je dána zastoupením hořce či sladce chutnajících olejů, které už v nízkých dávkách např. usnadňují vykašlávání.

Lidové názvy fenyklu obecného

Fenyklu se také říká italský kopr, římský kopr, sladký kopr, vlašský kopr, úkrop, fenykl hořký, fenykl sladký.

Sběr a sušení

Plod fenyklu (Foeniculi amari fructus ) sbíráme v září a říjnu za suchého počasí. Sušíme na slunci, nebo při umělé teplotě do 40°C.

Účinné látky obsažené v kopru obecném

Hořký fenykl obsahuje silice (1,5 - 6%), anethol, methylchavikol, fenchon, furanokumariny, mastný olej, cukry.

Použití

Fenykl obecný se používá k uvolnění křečí hladkého svalstva, proti nadýmání a ke zvýšení činnosti střev. Působí dezinfekčně a uvolňuje hleny při zánětech horních dýchacích cest. V lidovém léčitelství se doporučuje i ke zvýšení tvorby mléka, k omývání očí při různých očních zánětech případně jako močopudný prostředek.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7313 (vitejdoma.cz/zahradnik#6800)


Diskuze a zkušenosti

YOS - 16 | 05.02.2013 13:22
nesouhlasí obrázek u fenykl obecný http://www.vitejdoma.cz/zahradnik/bylinky.7/fenykl-obecny-foeniculum-vulgare.6800/diskuze/vlozeni/ na obrázku nemáte fenykl obecný, ale kardamon.

Fenykl obecný | 05.04.2014 10:00
záměna obázku Prosím vyměňte konečně Kardamom obecný za fenykl obecný!!!

Stachovská | 25.07.2014 23:46
Fenykl obecný Dobrý den, stále máte u fenyklu obecného obrázek s kardamomem. Je to opravdu tak těžké chybu napravit? D.L.

Dana Lempersová | 05.11.2014 23:04
To snad není možné!!! Kdy už vyměníte obrázek u Fenyklu obecného. Proč tam máte plody Kardamonu?

Dana Lempersová | 05.11.2014 23:06
Fenykl obecný To snad není možný. Kdy už vyměníte obrázek u Fenyklu obecného. Proč tam máte plody Kardamonu?


Přidat komentář