Hluchavka bílá - Lamium album L.

Hluchavka bílá obsahuje slizovité látky, katechinové třísloviny, cholin, silice, alkaloid stachydrin, flavonoidy, biogenní aminy, aponin, organické kyseliny a glykosid. Hluchavce bílé se také říká cumláň, hluchá kopřiva, nedunice, hluchánka.

Hluchavka bílá - Lamium album L

Rodové jméno hluchavka vzniklo díky tomu, že se hluchavky podobají kopřivám, ale na rozdíl od nich nežahají, lidově řečeno nepálí; jsou tedy „hluché”, proto hluchavky. Mladé, ještě nekvetoucí rostliny patří mezi lidové, jarní polévkové, salátové a špenátové bylinky.

Lidové názvy hluchavky bílé

Hluchavce bílé se také říká cumláň, hluchá kopřiva, nedunice, hluchánka.

Sběr hluchavky bílé

Květ se vytrhává za suchého počasí v květnu až září a suší se co možná nejrychleji ve stínu nebo uměle při teplotách do 40 °C. Usušené květy hluchavek snadno vlhnou a hnědnou, čímž se stávají nepoužitelné.

Účinné látky hluchavky bílé

Hluchavka bílá obsahuje slizovité látky, katechinové třísloviny, cholin, silice, alkaloid stachydrin, flavonoidy, biogenní aminy, aponin, organické kyseliny a glykosid.

Použití hluchavky bílé

Vnitřně se používá při katarech horních cest dýchacích, poruchách zažívacího traktu – zánětech žaludku, nadýmání a plynatostí. Zevně se používá na mírné záněty sliznic úst a krku, při nespecifickém výtoku z rodidel, povrchních zánětech kůže. 

Příprava čaje z hluchavky bílé

2-3 čajové lžičky hluchavkových květů dáme do šálku a zalijeme vařící vodou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7336 (vitejdoma.cz/zahradnik#6983)


Přidat komentář