Indický šafrán

Kurkuma neboli indický šafrán je mnoholetá travnatá rostlina, vysoká až metr. Má květy podobné lotosu a oválné listy podobné zázvoru. Proto také patří do čeledi zázvorovitých.

Kurkuma

Kurkuma neboli indický šafrán je mnoholetá travnatá rostlina, vysoká až metr. Má květy podobné lotosu a oválné listy podobné zázvoru. Proto také patří do čeledi zázvorovitých. Pochází z jihovýchodní Asie a roste až 1500 metrů nad mořem.

Kořenípro vegetariány

Sušená kurkuma se používá jako koření do vegetariánské stravy, do rýže, luštěnin, omáček, dušených a pečených mas, ale i do moučníků, knedlíků a bramborových těst. Spolu s dalšími druhy koření je častou součástí kořenících směsí. Pro svou výraznou, sytě žlutou barvu je využívána také jako potravinářské barvivo do tuků, sýrů, likérů apod. Svou vůní připomíná zázvor a pomeranče. Chutná slabě palčivě.

Léčivá bylina

Kurkuma se používala už v samých počátcích ajurvédy, jedné z nejstarších celostních medicín. Je považována za prostředek posilující funkci vnitřních orgánů (hlavně žaludek, játra, ledviny a žlučník), čistí krev, chrání kůži před negativními vlivy a díky obsahu antioxidantů chrání tělo také před volnými radikály. Prospívá i diabetikům, neboť harmonizuje hladinu cukru v krvi. ## Odvar ze šafránu

Pokud povaříte kořen z kurkumy, získáte léčivý odvar, který můžete použít k omývání kůže. Kurkumový odvar pomáhá odstraňovat parazity, chrání pleť před akné a kožními chorobami, podporuje tvorbu kolagenu a přispívá tak ke zdravému vzhledu pokožky. To je zřejmě také důvod, proč si indické ženy oplachují tvář ve vodě s kurkumou. Údajně právě tato rostlina je tajemstvím zlatého nádechu v jejich tváři. Kurkuma se používá dokonce i do mastí na kožní choroby.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7284 (vitejdoma.cz/zahradnik#5721)


Přidat komentář