Levandule lékařská - Lavandula angustifolia

Levandule lékařská je trsnatý větvený polokeřík, který dorůstá výšky až 60 cm. Má přisedlé, čárkovité a na okrajích podhrnuté listy, dlouhé zhruba 4 cm. Květy levandule jsou drobné, uspořádané do chudých lichopřeslenů.

Levandule lékařská – čeleď

Hluchavkovitá

Levandule lékařská – sbíraná část

Květ, nať, silice

Levandule lékařská – výskyt

Levandule pochází ze středomoří. V dnešní době se pěstuje v různých zemích i u nás, kde místy zplaňuje. Tato bylinka vyžaduje slunnou polohu, kde je její barva a vůně nejintenzivnější. Levanduli se daří v písčité a vápenité půdě.

Levandule lékařská – charakteristika

Levandule lékařská je trsnatý větvený polokeřík, který dorůstá výšky až 60 cm. Má přisedlé, čárkovité a na okrajích podhrnuté listy, dlouhé zhruba 4 cm. Květy levandule jsou drobné, uspořádané do chudých lichopřeslenů. Plodem jsou 4 drobné tvrdky. Levandule má svou charakteristickou příjemnou vůni a kvete v červenci a srpnu.

Levandule lékařská – v kosmetice

Levandule se používají při léčbě lupů a nadměrnému vypadávání vlasů. Květy se přidávají do pleťových vod pro jemnou a citlivou pokožku a při akné. Silice slouží jako přísady do parfémů a jiných voňavek. Olej levandule je základem některých masážních olejů (např. při bolestech svalů).

Levandule lékařská – účinky na organismus

  • Působí jako sedativum, hyperemetikum a spasmolitikum
  • Pomáhá při migréně, nespavosti, závratích
  • Používá se jako prostředek při průjmech, nadýmání či žaludečním kataru
  • Napomáhá hojení ran
  • Působí proti revmatismu
  • Používá se do koupelí pro doplňkovou léčbu poruch krevního oběhuAbecední seznam všech bylin.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7323 (vitejdoma.cz/zahradnik#6870)


Přidat komentář