Lichořeřišnice větší - Tropaeolum majus

U lichořeřišnice sbíráme pro léčivé účinky květ, nať i semeno (od června do září). Sušíme na přímém slunci, nebo při umělé teplotě do 40°C. Nať a listy lichořeřišnice větší můžeme také použít čerstvé.

Lichořeřišnice větší - Tropaeolum majus

V Evropě se tato rostlinka pěstuje nejčastěji pro okrasu skalek a truhlíků. Málokdo asi ví, že také lichořeřišnice patří do skupiny léčivých bylin.

Lidové názvy

Lichořeřišnici větší se také říká řeřicha., řeřicha kapucínská, řeřicha otáčivá.

Sběr a sušení

U lichořeřišnice sbíráme pro léčivé účinky květ, nať i semeno (od června do září). Sušíme na přímém slunci, nebo při umělé teplotě do 40°C. Nať a listy lichořeřišnice větší můžeme také použít čerstvé. Tato bylina se může přidávat do zeleninových salátů, je velice chutná.

Účinné látky lichořeřišnice větší

Lichořeřišnice větší obsahuje glukotropeolin, jehož štěpným produktem je prchavý benzylisothiokyanát, dále také obsahuje glykosidní tropeolin , enzym myrosin, silice a glukózu.

Použití lichořeřišnice větší

Lichořeřišnice má významné antibiotické a antibakteriální účinky. Používá se při chronických zánětech plic,zánětech močového měchýře. Užívá se pro podporu růstu vlasů, proti jejich vypadávání a proti lupům.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7315 (vitejdoma.cz/zahradnik#6813)


Přidat komentář