Majoránka zahradní - sběr, použití, sušení

Majoránka zahradní - Majorana hortensis. Sběr majoránky zahradní. Účinné látky majoránky zahradní. Použití majoránky zahradní. Majoránkový čaj. Majoránka vyžaduje teplejší polohy a hlinité půdy ve staré síle. Mast z majoránky. Skladování majoránky.

Majoránka zahradní - Majorana hortensis

Majoránka zahradní ( Majorana hortensis ) byla považována už starými Řeky, Římany a Egypťany za léčivou rostlinu . Z majoránky se také připravoval nápoj lásky. V dnešní době se majoránka používá v kuchyni jako koření.

Sběr majoránky zahradní

Nať s majoránky sbíráme těsně před rozkvětem (červenec – srpen). Poté sušíme ve stínu. Při umělém sušení nemá teplota překročit 40 °C.

Účinné látky majoránky zahradní

Majoránka obsahuje třísloviny, hořčiny a silici.

Použití majoránky zahradní

Majoránka je mírné sedativum a diuretikum, používá se při nervové slabosti, nachlazení, při špatném trávení, nadýmání, průjmu a střevní kolice. Urychluje trávení tím, že zvyšuje sekreci žaludeční šťávy, uklidňuje zažívaní, podporuje tvorbu žluči. Ve formě mastí majoránku používáme na špatně se hojící rány.

Majoránkový čaj

2 lžičky suché drcené natě přelijeme ¼ l vroucí vody a necháme 15 minut stát. Pijeme 1 šálek denně proti nadýmání, žaludečním křečím, pro uklidnění, při migréně a bolestech hlavy.

Majoránka vyžaduje teplejší polohy a hlinité půdy ve staré síle

 Obvykle ji zařazujeme do druhé trati. Nesnáší přímé organické hnojení. Vysévá se buď po špetkách do volné půdy na dobře zpracovaný záhon, nebo se vysazují předpěstované sazenice ve sponu 20 x 15 cm po 15. květnu, 2 - 3 rostliny do hnízda. Je choulostivá na pozdní jarní mrazíky. Semena vyséváme jen velmi mělce, opatrně zasypeme zeminou a půdu udržujeme dostatečně vlhkou. Nať sklízíme na počátku kvetení.

Mast z majoránky

Asi 30 g rozdrcené sušené nati majoránky naložíme do 1/2 l kvalitního oleje a necháme ve tmě stát asi 14 dní, potom olej majoránky slijeme a přecedíme. Olejem mažeme namožené údy, záda a při bolestech hlavy čelo.

Skladování majoránky

V dobře uzavřených nádobách vydrží sušené koření majoránky bez ztráty kvality mnoho měsíců. Skladujeme jeden rok v dobře uzavřené nádobě. Nať majoránky s nerozvinutými poupaty sbíráme přibližně 3x za sezónu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7332 (vitejdoma.cz/zahradnik#6922)


Přidat komentář