Mateřídouška obecná - Thymus serpyllum

Mateřídouška je malá, silně vonící vytrvalá bylina nebo polokeřík trsovitého vzrůstu s vystouplými lodyhami. Stonky mateřídoušky jsou čtyřhranné a na hranách ochlupené. Listy jsou vejčitého tvaru, krátce řapíkaté.

Mateřídouška a její čeleď

Hluchavkovitá (Lamiaceae)

Mateřídouška a její lidové názvy

douška mateří, mateřinka, chodec, žadovník, dymián, mateřánek, polní tymián, vonný tým

Sbíraná část mateřídoušky

Nať bez kořenů

Mateřídouška a její charakteristika

Mateřídouška je malá, silně vonící vytrvalá bylina nebo polokeřík trsovitého vzrůstu s vystouplými lodyhami. Stonky mateřídoušky jsou čtyřhranné a na hranách ochlupené. Listy jsou vejčitého tvaru, krátce řapíkaté. Květy jsou růžově zbarveny, sestaveny v lichopřeslenech, oboupohlavní.

Mateřídouška a její účinné látky

Mateřídouška obsahuje thymol, cymol, éterické oleje, kyselinu ursolovou, silici žlutou, karbanil a hořčiny.

Mateřídouška a její využití

Mateřídouška se používá při kašli, zánětu průdušek, poruchách trávení, chudokrevnosti, poruchách močového měchýře, bolestivé menstruaci a křečích v břiše. Podobné účinky jako mateřídouška má i dobromysl obecná.

Mateřídouška v básni 

  • Erben Karel Jaromír (07.11.1811 - 21.11.1870)

Kytice (Kytice)

Úvodní báseň Kytice má šest slok. Básník tu srovnává své básně s mateřídouškou, která vyrostla pro útěchu dětem na hrobě zemřelé matky. Báseň začíná slovy: "Umřela matka, do hrobu dána, siroty po ní zůstaly, i přicházely každičkého rána a matičku svou hledaly."

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7346 (vitejdoma.cz/zahradnik#7551)


Přidat komentář