Meduňka lékařká - účinky a použití

Nálev z meduňky se používá do koupele a je výborný na mastné vlasy. Stonky a listy je možno použít k leštění nábytku. Meduňka lékařská snižuje horečku, mírní kašel, používá se při léčbě nespavosti.

Meduňka lékařská – čeleď

Hluchavkovitá

Meduňka lékařská – používaná část

Listy, nať

Meduňka lékařská – rozšíření

Střední a východní Asie, v ČR je pěstována

Meduňka lékařská – charakteristika

Meduňka lékařská je vytrvalá bylinka, která voní po citrónu. Dorůstá se výšky 80 cm a tvoří trsy. Listy meduňky jsou chlupaté srdcovitého tvaru. Lodyha je zaoblená, větvená a květy jsou přisedlé v úžlabí listenů. Meduňka lékařská je medonosná, bujná a téměř nezničitelná rostlina.

Meduňka lékařská – užití

Čerstvé lístky meduňky lékařské se používají k dochucení pokrmů (omáčky, saláty, pomazánky, polévky aj.) a nápojů (ovocné limonády, čaje, míchané nápoje). Nálev z meduňky se používá do koupele a je výborný na mastné vlasy. Stonky a listy je možno použít k leštění nábytku.

Meduňka lékařská – účinky

Meduňka lékařská snižuje horečku, mírní kašel, používá se při léčbě nespavosti, zrychlené srdeční činnosti, nervovém podráždění, zklidňuje zažívání, snižuje krevní tlak, zmírňuje bolest při menstruaci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7345 (vitejdoma.cz/zahradnik#7518)


Přidat komentář