Meduňka lékařská - účinky meduňky

Nejvíce známá je jako sedativum, večerní šálek meduňkového čaje zaručeně zajistí dobrý spánek a prý i hezké sny. Pomáhá také při nadýmání, nechutenství, bolestivé menstruaci, vysokém krevním tlaku a migréně.

Meduňka lékařská

Včelanka, melisa, marulka, lemonika, to všechno jsou další pojmenování pro meduňku lékařskou. Vysoce medonosná rostlina, vysazována jako léčivá.

Rostlina meduňky je 0,5 až 1 metr vysoká, kvete od června do srpna. Meduňka patří do čeledi hluchavkovitých. Sbírá se celá nať před rozkvětem, nejlépe za slunného počasí.

Správně usušená si uchovává původní barvu i typickou vůni citrónu. Pokud sbíráte květy, musí mít meduňka i po usušení svou přirozenou barvu. Meduňka obsahuje především silice, flavonoidy, třísloviny a hořčiny.

Meduňka v lidovém lékařství

V lidovém lékařství je meduňka využívána od nepaměti. Lidem přinášela spánek, uklidnění a také mládí a duševní svěžest.

Kde se s meduňkou setkáte

Tato bylina slabě vonící po citrónech dnes roste ve větším množství už jen ve venkovských zahrádkách. Dnes je meduňka pěstována průmyslově.

Meduňka jako lék

Nejvíce známá je jako sedativum, večerní šálek meduňkového čaje zaručeně zajistí dobrý spánek a prý i hezké sny. Pomáhá také při nadýmání, nechutenství, bolestivé menstruaci, vysokém krevním tlaku a migréně. Meduňka nemá vedlejší účinky, takže je možno ji užívat dlouhodobě.

Karmelitské kapky z meduňky

Meduňku nejvíce proslavili karmelitáni. Na počátku 17. století začali vyrábět tzv. Karmelitské kapky (vinný destilát nebo líh s výtažkem z meduňky). Pod různými názvy ji můžete zakoupit v lékárnách i dnes.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7340 (vitejdoma.cz/zahradnik#7110)


Přidat komentář