Měsíček zahradní - Calendula officinalis

Měsíček zahradní - Calendula officinalis. Zjemňuje a zvláčňuje pleť. Kombinuje se ještě s jinými druhy kosmeticky působivých rostlin. Lidové názvy měsíčku zahradního. Účinné látky měsíčku zahradního. Použití měsíčku zahradního.

Měsíček zahradní - Calendula officinalis

Měsíček zahradní ( Calendula officinalis) je známá rostlina už od starověku, u nás se začala objevovat ve 12. století. Měsíček byl známým pomocníkem při onemocněních jater a sleziny, napomáhal pocení a vyháněl jedy. Dokonce se o něm psalo jako o prostředku k léčbě rakoviny. Květy měsíčku zahradního jsou také významným kosmetikem hlavně v západních zemích. Odvar zjemňuje a zvláčňuje pleť. Kombinuje se ještě s jinými druhy kosmeticky působivých rostlin. 

Lidové názvy měsíčku zahradního

Měsíčku zahradnímu se také říká:

  • pampalík
  • krusíček
  • úmrlčí květ
  • nehtík

Sběr a sušení měsíčku zahradního

Za suchého a hlavně slunného počasí sbíráme květy měsíčku lékařského. Suší se rychle ve stínu. Při sušení umělým teplem za silného větrání nesmí být teplota vyšší než 60 - 70 °C .

Účinné látky měsíčku zahradního

Měsíček zahradní obsahuje silici, saponin, asi 19 % hořčiny kalendenu a kalendulinu, různé karotenoidy, kyselinu salicylovou aj. Hlavním nositelem účinku jsou polyacetylenové sloučeniny. Příznivé působení měsíčku je dáno součinností silice a xanthofylu za působení kalendulinu a slizových látek.

Použití měsíčku zahradního

Měsíček zahradní působí proti křečím, povzbuzuje sekreci žluči, zastavuje další růst bakterií, při zevním upotřebení urychluje hojení hnisavých a špatně se hojících ran a užívá se i proti plísním, při bércových vředech, dvanáctníkových vředech, krvácení z nosu, hemeroidech, alergických zánětech kůže a podobně. 

Měsíčková mast

Čerstvé květy měsíčku zahradního se nakrájejí nebo nastrouhají do roztaveného vepřového sádla (ze sádla odstraníme škvarky). Dáme na chladné místo a necháme taveninu ztuhnout.

Čaj z měsíčku zahradního

1-2 čajové lžíce sušeného květu přelijeme 0,5 litrem horké vody. Necháme vyluhovat a poté čaj podáváme.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7330 (vitejdoma.cz/zahradnik#6913)


Diskuze a zkušenosti

otřísalová ludmila | 17.06.2010 16:21
měsíček ČAJ:1 lžíce čerstvého nebo sušeného měsíčku květu se dá do nekovové nádoby s 3 dcl studené vody, povaříme 1-2 min a odstavíme. po 10 min pijeme.Použití- játra, žlučník,kašel, bušení srdce,upravuje menstruaci,působí antibioticky,pomáhá při boji s rakovinou trávícího ústrojí a ženských orgánů. Sbírají se jen oranžové květy od června do srpna před polednem a suší se ve stínu.Po usušení odstraníme květní lůžka a jen oranžové lístky uskladníme ve sklince s víkem v temnu. Obklad na křečové žíly:Opraný čerstvý měsíček jemně naklepeme, aby pustil šťávu a přiložíme ho na noc jako obklad na postižené místo a zabalíme gázou. Na neštovice:obklad z čerstvého napařeného měsíčku.


Přidat komentář