Oregáno - Dobromysl

Oregáno – vzhled rostlinky. Oregano, nedílná součást italské pizzy. Oregáno a použití v kuchyni. Antimikrobiální účinek oregana. Antikatarální účinek oregana. Spasmolytický účinek oregana. Oregano tlumí kašel. Oregáno a léčivé účinky.

Doporučujeme:

  • E-shop IDC-FOOD - v internetovém obchodě IDC-FOOD Specio můžete vybírat z více jak 50 druhů přírodního koření, směsi koření na steaky, ryby, špízy, do salátů a pro různá vegetariánská jídla, přírodní jednodruhové koření z celého světa, marinády nejen ke grilování, ale zakoupit můžete také přímo kořenky.

Oregáno neboli Dobromysl roste i nejen v oblasti Středozemního moře, ale také u nás. Naše oregáno má sice méně výraznou chuť, ale používat lze také. Bylinka roste hlavně v oblasti Středozemního moře, kde je jednou z hlavních ingrediencí kuchyně.

Oregáno – vzhled rostlinky

Dobromysl neboli oregáno se podobá mateřídoušce – kvete růžovými a fialovými kvítky. Dá se pěstovat i na zahrádce, sklízí se v květnu a používá se pouze sušená.

Oregano, nedílná součást italské pizzy

nejen skvěle chutná, ale podle německých a švýcarských vědců i prospívá našemu zdraví. Příčinou toho je v oreganu obsažená sloučenina beta- karyofylen, která podle lékařů chrání naše srdce i další vnitřní orgány před vznikem zánětů. Pokusy na myších navíc ukázaly, že sloučenina beta - karyofylen je rovněž účinná proti osteoporźe. Nejúčinněji však podle vědců působí právě proti různým zánětlivým onemocněním.Vedle oregana je sloučenina beta - karyofylen přítomna také v bazalce, skořici či rozmarýnu.

Oregáno a použití v kuchyni

Oregáno je spojováno zejména s italskou kuchyní. Přidává se do pizzy, špaget a pokrmů z rajčat. Jinak má ale podobné využití jako majoránka. **Pro svou výraznou chuť se dá použít do jakýchkoliv masitých jídel, do zeleninových a bramborových pokrmů.
**

Antimikrobiální účinek oregana

Velmi silné protibakteriální a protiplísńový účinek organa je dán aktivitou thymolu a karvakrolu, které se nacházejí v organu ve značném množství.

Antikatarální účinek oregana

Oreganový olej je velmi účinný expektorant, pomáhá uvolnit a vyloučit hlen z dýchacího traktu.

Spasmolytický účinek oregana

Uvolňuje křečovité stahy v trávicím traktu, zmírňuje nadýmání a stimuluje tok žluči.

Oregano tlumí kašel

Kombinace anikatarálního a spasmolytického účinku může vysvětlit shopnost organa tlumit kašel. Dále je prospěšný i antibakteriální účinek při infekčním kašli. 5) Antioxidační účinek Studie prokázaly, že thymol je silný antioxidat. **
**

Oregáno a léčivé účinky

  • povzbuzuje chuť k jídlu
  • usnadňuje odkašlávání
  • uvolňuje křečovité stažení svalstva
  • má desinfekční a protizánětlivé účinky
  • zvyšuje vyměšování žluči
  • působí proti průjmům

Doporučujeme:

  • E-shop IDC-FOOD - v internetovém obchodě IDC-FOOD Specio můžete vybírat z více jak 50 druhů přírodního koření, směsi koření na steaky, ryby, špízy, do salátů a pro různá vegetariánská jídla, přírodní jednodruhové koření z celého světa, marinády nejen ke grilování, ale zakoupit můžete také přímo kořenky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7290 (vitejdoma.cz/zahradnik#6081)


Přidat komentář