Pěstování bylinek - výsev, sadba, substráty, přesazování

Pěstování bylinek ze semen a sadby. Správné osivo. Čerstvá semena. Doba klíčení bylinek. Výsev na okenním parapetu. Pomoc při pěstování bylinek. Doba klíčení semen různých bylin. Substrát pro výsevy. Přemístění mladých rostlin mimo byt.

Pěstování bylinek ze semen a sadby

Ať už si sami pěstujete kuchyňské bylinky ze semen nebo si koupíte mladé rostliny, záleží jednak na tom, kam je umístíte, a také na tom, zda to jsou jednoleté, dvouleté nebo víceleté rostliny. Jednoleté a dvouleté bylinky si můžete sami vypěstovat na okenním rámu. Víceleté bylinky si kupte raději jako mladě rostliny.

Správné osivo

** Osivo pro bylinky dostanete v široké paletě.** Pro balkon, terasu a malé záhony, jako bylinkový kopec nebo vysoký záhon, stačí nejmenší množství.

Čerstvá semena

** Semena většiny bylinek vyklíčí pouze tehdy, jsou-li čerstvá.** Čerstvá, to znamená z poslední sklizně. Dobří výrobci semen vytisknou datum, do kterého jsou semena použitelná, na sáček. Dobrá garance klíčivosti osiva je, jsou -li semena zapečetěna, to znamená zatavena v prodyšných fóliích.

Doba klíčení bylinek

Abyste neztratili trpělivost a substrát udrželi dostatečně dlouho vlhký, měli byste znát dobu klíčeni semen jednotlivých bylin. Vetšinou klíčí semena v pokoji dvakrát až čtyřikrát rychleji než venku.

Výsev na okenním parapetu

** Čím dříve vysejete semena bylinek, tím dříve budete sklízet.** Kdo seje na okenním parapetu už na konci února, má v polovině května silné mladé rostlinky, které může přesadit ven.

Pomoc při pěstování bylinek

Všechna semena klíčí lépe ve vlhkém vzduchu. Pod průhledným víkem miniskleníku nebo fólie vznikne vlhké a teplé skleníkové klima, které podporuje klíčení. Musíte jenom větrat víckrát denně, aby se neobjevila plíseň, která by mohla napadnout první lístky. K vytvoření správného klimatu při pěstování bylinek ze semen nabízejí v obchodech různé nádoby a pomůcky. **
**

**Pokojové skleníky nebo miniskleníky pro bylinky

**

se skládají z plochých plastikových vaniček se skleněným, odnímatelným nebo pohyblivým víkem. Ve velmi malém, ale docela komfortním skleníku můžete vytvořit dvě až tři různé teplotní oblasti. **
**

Zahřívací desky a trubice** pro bylinky**

můžete položit do miniskleníku nebo pod misky na pěstování i pod květináče, aby zaručily stálou teplotu půdy. Toto opatření je důležité především tam, kde je v noci chladno. **
**

Rašelinové tablety pro bylinky

jsou zvláště pro výsevy výhodné: nasávají vodu a obsahují vše, co potřebují semena ke klíčení. Položte je jednu vedle druhé do plastikové vany nebo ještě lépe do miniskleníku. Dokonce i na talíři si můžete bylinky předpěstovat, tablety musí být však stále trochu vlhké. **
**

Rašelinové květináče pro bylinky

na předpěstování rostlin se používají k přepichování. Mají tu výhodu, že se z nich zakořeněné mladé rostliny už nemusejí vyndávat, když je chcete vysadit na vybrané místo. Sadba z těchto květináčků (typu Jiffy-pot) je velmi životná, kořeny mladých rostlin snadno prorostou rozměklé stěny rašelinových květináčků.

## Doba klíčení semen různých bylin (ve dnech)
### bylinka ### v pokoji ### venku
bazalka 4 7
brutnák 4 14
dobromysl 10 28
estragon 3 8
kerblík 7 14
krvavec 4 14
libeček 11 21
lichořeřišnice 7 21
majoránka 3 7
máta 7 28
meduňka 7 28
pažitka 5 14
petržel 9 29
rozmarýna 14 30
řeřicha 2 4
saturejka 5 14
šalvěj 5 12
tymián 5 10

Takto vytvoříte prostředí s vysokou vzdušnou vlhkostí. Existuje více možností, jak jednoduše vytvořit dostatečné skleníkové klima pro pěstování bylinek:

 • **Naplňte substrátem výsevový květináč, který je nahoře širší než dole. Po výsevu květináč přiklopte vhodnou sklenicí.
  **
 • **Vysejte semena do plochých bedniček, přes které napněte PE fólii nebo položte na bedničku tabulku skla.
  **
 • Velká semena (jako je lichořeřišnice nebo brutnák) vysévejte rovnou do definitivních květináčů a přes květináče přetáhněte igelitový sáček, vzepřený dvěma do oblouku překříženými dráty. PE sáček pak nahoře zavažte.
 • Kdo má malý balkónový skleník, může semena vysít také do polystyrénových bedniček od různého zboží. Tento materiál má velmi dobré izolační vlastnosti. Nahoru na bedničku položte tabulku skla.

Při setbě postupujte takto

Substrát pro výsevy

K pěstování je třeba mít tak chudou půdu. jak jen to je možné. K dostání je speciální půda, kterou pro bylinky nejprve promíchejte s trochou písku. V ČR vyrábí firma Agro CS v České Skalici speciální substrát pro výsevy a množení.

** Jiná možnost výsevu**

Smíchejte jílovito-rašelinný substrát typu TKS 1 nebo čistou rašelinu s trochou písku a asi s 10 % bylinkového kompostu. Substrátem se naplní do výšky asi dvou prstů výsevová miska nebo spodní nádoba míniskleníku, květináče mozřejmě naplní až po okraj.

Výsev semen

Semena se musí do substrátu sít velmi řídce. Čím hustěji semena vysejete, tím hůře vyklíčí, protože si vzájemně překážejí

Výjimky

Řeřicha, kerblík, pažitka - u těchto bylinek je hustý vysev dokonce nutný.

Při výsevu dbejte těchto zásad:

Informujte se, zda vybraný druh bylinek klíčí na světle nebo ve tmě - často tento údaj naleznete na sáčku se semeny.

 • Bylinky klíčící na světle nesmíte příirýt půdou. Nasypte je na substrát a přikryjte listem bílého papíru.
 • Bylinky klíčící ve tmě se musejí zatlačit do půdy a přikrýt tenkou vrstvou půdy, která bude asi čtyřikrát vyšší než tloušťka semen. To znamená, že například 1 mm velká semena překryjete 4 mm půdy.

Udržování vlhkého prostředí a protrhávání semenáčků

Vysetá semena potřebují jen málo péče. Bez vody nevyklíčí žádné semeno. Voda je podmínkou pro růst semenáčků a pomáhá semenům aktivovat všechny látky, díky nimž z nepatrného semene vyroste velká rostlina. Proto musíte hned po výsevu zavlažit substrát vodou z láhve s rozprašovačem - nikdy nepoužívejte kropicí konev. Substrát se musí udržovat ve vlhku, dokud se neobjeví semenáčky, vyrůstající z půdy. V žádném případě nesmíte ztratit trpělivost - jakmile substrát vyschne, semenáčky zajdou.

Uchopte semenáček dvěma prsty a vytrhejte jich tolik, aby zbylé rostlinky stály jednotlivě. Jestliže jste předtím vyseli řídce, ušetříte si práci s protrháváním. Nyní také můžete sejmout kryty a víka, protože rostliny potřebují k růstu hodně čerstvého vzduchu. Nesnesou však v žádném případě průvan, jaký vzniká například za vyklápěcím oknem. Zůstanou-li mladé rostlinky příliš dlouho pod krytem, porostou příliš do výšky a budou slabé. Zalévejte semenáčky pravidelně dál, ale ne přespříliš. Jsou ještě stále velmi choulostivé.

Přepichování rostlinek

Když jsou rostlinky 5 až 7 cm velké, přepíchejte je. To znamená, že je přemístíte do lisovaných rašelinových květináčů nebo do malých pěstebních květináčků. Podle toho, o jakou bylinku se jedná, vysadíte je jednotlivě nebo do trsů po několika.

Pokyny pro přepichování

Půda v nových květináčích musí být chudá, směs ze substrátu typu TKS 1 nebo TKS 2 s trochou kompostu a písku se hodí ze všeho nejlépe. (Použít lze i česko-skalický** „Substrát pro výsevy a množení”** od firmy Agro CS.)

 • Rostlinky opatrně vyjměte pomocí přepichovacího kolíčku.
 • Přepichovací kolík zarazte do substrátu a vykloňte trochu ke straně. Tím vznikne otvor, do kterého se vsadí nová rostlinka.
 • Mírně zalijte, aby půda přilnula ke kořenům.
 • Po několika dnech postavte rostliny někam, kde je chladněji, aby se začaly pomalu otužovat. Za teplých dní můžete přesazené rostlinky vynést na balkon, ale pozor - žádné slunce a žádný průvan!
 • Zhruba v polovině května (při výsevu na konci února) můžete mladé rostliny zasadit do velkých květináčů, ve kterých bude pro každou bylinu vhodný substrát.

Výsev semen bylinek do volna

Odstraňte z vyhlédnutého místa pro výsev všechen plevel a kameny a rozdrobte větší hroudy půdy. Jemná semena bylinek potřebují jemně rozdrobenou půdu.

Termín výsevu:

S výsevem začněte teprve tehdy, když je půda prohřátá, tedy asi v polovině května.

Předčasný výsev:

** Můžete vysévat i dříve, asi v polovině dubna**, přikryjete-li záhon perforovanou porfólií. Pod ní se půda rychle oteplí. Fólii nechtě ležet na výsevu tak dlouho, dokud nepomine nebezpečí nočních mrazíků. Perforacemi, které se samy zvětšují, rostliny prorůstají.

Vysévání:

Výsev do volné půdy se nijak neliší od výsevu na okenním parapetu. Samozřejmě, že na jeden záhon toho můžete vysít podstatně více než na omezený prostor v květináči. Ušetříte místo, když nebudete bylinky sít do řad, ale „na široko”, plošně, do skupin, kruhů nebo podél květinového záhonu. Myslete na požadavky bylin klíčících na světle i těch, které klíčí ve tmě, a sejte šetrně, abyste potom nemuseli příliš protrhávat.

Přemístění mladých rostlin mimo byt

Ven z bytu můžete většinu bylinek dát teprve tehdy, když už nehrozí nebezpečí nočních mrazíků. To je zpravidla v polovině května po ledových mužích. Mladé rostlinky mráz ničí, i když se jedná o bylinky odolné proti nízkým teplotám. Jestliže jste dopěstovali mladé rostliny v lisovaných rašelinových květináčích, můžete je i s nimi umístit do větších květináčů, truhlíků nebo do zahrady. Jestliže mladé rostliny byly vysazeny v hliněných nebo plastikových květináčích, musíte je vyjmout i s kořenovým bálem a přesadit.

Rostliny nesmějí být po přesazení umístěny ani výše, ani hlouběji než v pěstovacích nádobách. Vydatná zálivka je důležitá, aby se půda pro pěstování v květináči nebo na záhoně dobře promísila s novým substrátem.  

Hlemýždi a šneci

Plži a hlemýždi se rádi pouštějí do mladých semenáčků bylinek. Přikryjte výsev tenkou vrstvou otrub z ječmene. Klíčky mohou touto vrstvou lehko prorůst, ale šneci se neradi pohybují po takové vrstvě. Také na vysokém záhoně a v truhlících nejsou semínka před šneky bezpečná. Chraňte je kovovými pásy přesahujícími přes okraj truhlíku.

Protrhávání semenáčků ve volnu

Také venku nepotřebují vysetá semena příliš péče. Pravidelně kontrolujte, zda není půda vyschlá. Pod fólií nebo pod nastýlkou zůstane půda déle vlhká. Jakmile se objeví děložní lístky, můžete kryt sejmout. Dále zalévejte s citem. Nebezpečí, že jemná semínka přelijete, není venku tak velké jako v květináči.

Protrhávání sadby bylinek

Naklíčené bylinky, které rostou příliš hustě, se musejí protrhávat.Hustě vzešlé semenačky protrhejte tak, aby se zbylé vzájemné nedotýkaly. Když jsou semenáčky 5-7 cm velké, přepíchejte je pomocí přepichovacího kolíčku do rašelinových květináčků. Ty pak můžete později vysadit na definitivní místo i s rostlinami, časem se rašelinový květinaček rozloží a rozpadne.

Pěstování bylinek z hotové sadby

Potřebujete-li jenom jednu nebo dvě rostliny bylinek, vyplatí se zejména u víceletých bylin koupě hotové rostliny, sazenice nebo sadby. Chcete-li například sklízet rozmarýnu z vlastního výsevu, počkáte si pěkných pár let.

Jak nakupovat sadbu - rady pro nákup sadby

Kupte si středně velké rostliny, tak je budete moci hned využít jako koření.

Možnosti nákupu sazenic

Sazenice nejsou zpravidla drahé - jenom některé výjimečné druhy stojí trochu více.

 • Kupujtete sazenice bylin nejlépe v zahradnictví, kde prodávají i zeleninovou sadbu.
 • Dobrá nabídka je na jaře i na trzích.
 • V zahradnictvích se zásilkovou službou nabízejí mnoho vytrvalých bylin jako sazenice. Zasílání proběhne většinou bez problémů. Nedoporučuje se jako sazenice používat byliny, které dostanete v odděleních se zeleninou v supermarketu. Jedná se většinou o velmi rychle vypěstované rostliny, které jsou určené k okamžité spotřebě. Zpravidla nevydrží přesazení do volné půdy. Zdravé sazenice jsou kompaktní a košaté. Měly by mít kořenové bály dobře vyvinuté. Mladé rostliny víceletých bylin by měly být hodně rozvětvené.

Otužování sazenic

Umístěte mladé sazenice bylin po nákupu do skleníku, tedy do vlhkého a teplého klimatu bez přímého slunečního záření. Nesmíte je hned přesadit na vyhlédnuté místo. Když se rostliny přemístí bez ohledu na teplotní rozdíl mezi dnem a nocí a slunečním zářením, dostanou šok, který vede k zástavě růstu. Slunce je pak ještě dodatečně spálí. Dejte proto malé rostliny nejprve na několik dní do polostínu na chráněné místo, kde slunce svítí jen ráno a večer. Potom se mohou přesadit na místo pro ně určené.

Přesazování sazenic

Květináče, ve kterých jste sazenice koupili, jsou velmi malé. Mladé rostlinky je tedy nutné přesadit.

Přesazování do květináčů a truhlíků

Nad drenáž dejte tolik substrátu, aby kořenové bály rostlin byly pod horním okrajem nádoby, potom doplňte substrátem po okraj.

Přesazování a vysazení ven

Každá mladá rostlina se přesadí do jamky, odpovídající velikosti jejího kořenového bálu a nesmí být vsazena výše ani hlouběji než v pěstovacím květináči. Sazenice po přesazení pečlivě upěchujte a důkladně zalijte.

Zalévání sadby

V prvních třech týdnech po zasazení je** zalévání velmi důležité**. Kořeny mladých rostlin musejí mít těsný kontakt s půdou, aby zakořenily a konečně mohly vytvořit svým jemným kořenovým vlášením přijímat vláhu. Pro to potřebují všechny bylinky, tedy i ty, které pak rostou v suchu, pravidelně zalévat. Teprve potom, co se dobře ujmou - a to poznáte podle toho, že se objeví první nové větvičky, můžete u většiny bylinek omezit zalévání.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7349 (vitejdoma.cz/zahradnik#9043)


Přidat komentář