Přeslička rolní - Equisetum arvense

Čaj z přesličky rolní používáme při celkovém vysílení, tuberkulóze plic, zánětech ledvin a močového měchýře, při krvácení , zánětu kostní dřeně, dávení, silné menstruaci, močení krve, vodnatelnosti, křečích v žaludku.

Přeslička rolní - Equisetum arvense

Přeslička rolní ( Equisetum arvense) je známá a velice léčivá bylina , která roste skoro ve všech částech České republiky. V dnešní době sec přeslička rolní používá v lidovém léčitelství méně. 

Lidové názvy přesličky rolní

Přesličce rolní se také říká přeslice, praslica, praslička, chvost, stolička, plivačka, šmirglová tráva, duvok, přáska a skř.

Sběr přesličky rolní

Mladé lodyhy přesličky rolní sbíráme od června do září. Sušíme na vzdušných místech nebo při umělé teplotě do 60°C.

Účinné látky obsažené v přesličce rolní

V přesličce rolní je obsažená kyselina křemičitá, saponiny, equisetonin, kyselina equisetová (akonitová), třísloviny, flobafen, hořčiny, pryskyřice, tuk, organické kyseliny a flavonové glykosidy.

Použití přesličky rolní

Čaj z přesličky rolní používáme při celkovém vysílení, tuberkulóze plic, zánětech ledvin a močového měchýře, při krvácení , zánětu kostní dřeně, dávení, silné menstruaci, močení krve, vodnatelnosti, křečích v žaludku, záchvatech žlučníku a jater, revmatismu, dně, zánětu mandlí a dásní.

Dlouhodobé užívání nebo užívání větších dávek

přesličky rolní způsobuje nevolnost a lehkou otravu. Při jejím užívání je nutná opatrnost!!! K léčivým účelům pro vnitřní použití se sbírá pouze přeslička rolní. Ostatní druhy, jako je přeslička bahenní a lesní, obsahují vysoké procento alkaloidů a mohou proto ve větších dávkách působit až toxicky.

Přesličkový čaj

1 vrchovatou lžičku přesličky spaříme ve 1/4 l vody , necháme vyluhovat a poté podáváme. Doporučuje se pít jednou denně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7328 (vitejdoma.cz/zahradnik#6903)


Přidat komentář