Prha chlumní

Arnika je rozšířena v Evropě a v severní Americe. U nás se hojně vyskytuje zejména v hornatějších polohách (Šumava, Beskydy, Hrubý Jeseník), na pastvinách, travnatých stráních, loukách v rašelinných lesích apod.

Pojmenování i jinými názvy

Latinský název: Arnica montana L.
Lidový název: Prha chlumní nebo prha arnika

Zařazení arniky

Říše: rostliny
Podříše: cévnaté rostliny
Oddělení: krytosemenné
Třída: vyšší dvouděložné
Řád: hvězdnicotvaré
Čeleď: hvězdicovité
Rod: prha (Arnika)

Co se hlavně sbírá

Květ, oddenek

Popis rostliny - Prhu chlumního

Arnika je vytrvalá bylina s válcovitým oddenkem a s růžicí, která má přízemní, vejčité a celokrajné listy. Lodyhy listů jsou kopinaté a vstřícné.

Květní úbory arniky jsou charakteristické svou oranžovo-žlutou barvou. Mají dvouřadý zákrov a 14 – 20 jazykovitých květů.

Plody neboli nažky arniky jsou 5 milimetrů dlouhé a opatřené bledě žlutým chmýrem.

Kde roste tato rostlina?

Arnika je rozšířena v Evropě a v severní Americe. U nás se hojně vyskytuje zejména v hornatějších polohách (Šumava, Beskydy, Hrubý Jeseník), na pastvinách, travnatých stráních, loukách v rašelinných lesích apod.

Možnost využití

Vnitřně se arnika využívá při arterioskleróze, angnozních bolestech a koronární insuficienci. Je možno ji také použít při záchvatech anginy pectoris, poškození myokardu apod., ale jen na radu lékaře.

Zevně působí nálev z arniky jako antiflogistikum a kožní dezinfekce. V obkladech se využívá při zánětech, otocích, svalovém revmatismu nebo kloubních potížích.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7283 (vitejdoma.cz/zahradnik#5499)


Přidat komentář