Řepík lékařský - Agrimonia eupatoria

Nať řepíku lékařského se používá jako mírně svíravý a močopudný prostředek. Je používán při dětských průjmech, zánětech sliznic, při poruchách udržení moči, zánětech močového měchýře a jako kloktadlo při bolestech v krku...

Řepík lékařský - Agrimonia eupatoria

Řepík lékařský je významnou léčivou bylinou. Jako hrdina se proslavil již několik století před našim letopočtem. Uvádí se, že jako protijed zachránil život pontskému králi Mithridatu Eupatorovi.

Lidové názvy řepíku lékařského

Řepíku lékařskému se také říká řepíček, konopěnec, útrobník, bylina královská, eupatoria, hepatitis, hřebíček.

Sběr a sušení

U řepíku lékařského sbíráme pro léčebné účinky nať (červenec – září). Sušíme rychle na přímém slunci nebo při umělé teplotě do 40°C.

Účinné látky

Řepík obsahuje velké množství tříslovin, léčivých favonoidů a hořčin. Také obsahuje menší množství kyseliny křemičité, silic a vitamínu C.

Použití řepíku lékařského

Nať řepíku lékařského se používá jako mírně svíravý a močopudný prostředek. Je používán při dětských průjmech, zánětech sliznic, při poruchách udržení moči, zánětech močového měchýře a jako kloktadlo při bolestech v krku a chronických zánětech horních cest dýchacích. Byli také prokázány příznivé účinky proti některým baktériím, při léčbě kožního projevu porfyrie a zlepšení stavu při chronických zánětech žaludku a dvanáctníku.

Příprava čaje z řepíku lékařského

1 čajovou lžičku sušeného řepíku zalijeme 250 mililitry vroucí vody. Necháme vyluhovat a poté pijeme 2x až 3x denně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7312 (vitejdoma.cz/zahradnik#6798)


Přidat komentář