Rozmarýn - použití, pěstování

Rozmarýn je užíván jako koření zejména k masům, do polévek, omáček, rostlinných másel, salátů, na pizzu, těstoviny apod. Rozmarýnové silice je možné použít do aromalamp. Rozmarýnový olej se přidává do kosmetických výrobků a parfémů.

Rozmarýn – původ bylinky

Rozmarýn lékařský (též Rozmarýna lékařská) pochází z horských oblastí Středozemního moře, ale možné jej pěstovat i u nás na zahrádce. Čím intenzivnějším slunečním paprskům je vystaven, tím výraznější má chuť i vůni. 

Rozmarýn - obsah látek

Droga obsahuje 1 až 2% silice (verbenon, borneol, cineol, kafr, limonen aj.), flavonoidy (luteolin, apigenin, diosmetin aj.), diterpenové hořčiny (pikrosalvin, rosmanol, rosmadial aj.), kyselinu ursulovou, oleanovou, kávovou, chlorgenovou a rozmarýnovou, třísloviny (až 8%) a další látky. Obsah účinných látek však značně závisí na době i místě sběru.

Rozmarýn - jak vypadá

Rozmarýn je stále zelený polokeř dorůstající do výšky 1,5 m. Jako koření se užívají čerstvé i sušené listy, které jsou tuhé, čárkovité. Rozmarýn kvete modře.

Rozmarýn - pěstování

Rozmarýna vyžaduje teplé a celoročně slunné stanoviště. Půda by měla být lehká, písčitá, dobře propustná a jen velmi mírně vlhká. Přemokření může způsobit hnilobu kořenů a odumření celé rostliny. Během léta je možné rostlinu pěstovat venku, protože ale nesnáší teploty pod bodem mrazu, je nutné ji na zimu přenést domů nebo do chladnějšího skleníku.

Rozmarýn - v zimě

Optimální teplota během zimního období je okolo 10 °C a neměla by poklesnout pod 5 °C.

Rozmarýn - množení

Množí se buď semeny, která se vysévají na jaře, nebo stonkovými řízky, jež se zapichují do písčité půdy.

Rozmarýn a použití v kuchyni

Rozmarýn je jako koření používán hlavně v italské, francouzské a španělské kuchyni. Je velmi výrazné kořenité chuti a proto se ho dává do všeho jen špetka. Rozmarýnem lze okořenit polévku, zeleninu, sáláty, maso nebo těstíčko na jeho smažení. Pokrmům dodává chuť zvěřiny. ## Rozmarýn - léčivé účinky

  • uklidňuje nervy a působí proti stresu
  • pomáhá při vyčerpání
  • podporuje klidný spánek
  • podporuje krevní oběh a vyrovnává nízký krevní tlak
  • pomáhá při poruchách zažívání
  • odstraňuje nadýmání
  • působí proti bakteriím
  • působí proti bolestem hlavy
  • rozmarýnová mast léčí revmatismus, záněty nervů a křeče
  • esenciální olej z rozmarýnu pročišťuje, osvěžuje a snižuje pocit těžkých nohou

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7286 (vitejdoma.cz/zahradnik#5948)


Diskuze a zkušenosti

Miloš | 07.11.2008 15:44
rozmarýn v zimě Ačkoliv přenáším stromek rozmarýnu na zimu do chladné chodby (cca 10 stupňů C) většinou mi v tomto období zasychá a opadává. Zalévám pravidelně, jak nahoru tak do misky, když je substrát v kořenáči na omak suchý. Na jaře ho většinou zastřihnu a přenesu na zahradu, kde velmi pěkně roste. Potřeboval bych poradit, jak s ním zacházet v zimě,aby nezasychal a jestli by nebylo vhodné jej zastřihnout po přenesení dovnitř.

draha | 05.05.2009 08:57
pěstování rozmarýnu v zimě dobrý den Zrovna včera jsem viděla u známých v bytě krásný rozmarýn. Já mám tentýž problém v zimě. Oni ho mají celou zimu v bytě na okenním parapetu nad topením. Je veliký, košatý a celou zimu jim kvetl. Udělám to letos taky tak. Možná mu vadí ta zima.

N.Poupětová | 19.11.2009 15:14
Rozmarýn venku Mám už 3 roky rozmarýn v květinači na terase, jižní strana, na zimu všechny kytky zazimuji, potahnu plachtou kolem a nacpu mezi květinače zmuchlané noviny. Tak mi přezimoval už 2 sezony, je krasný, roste, zmohutněl a myslím si, že za čas rozthne i květináč. Zkuste to také, měl by přežit i venku v závětři.

bena2222@seznam.cz | 20.04.2010 09:22
rozmarýn-pěstování Dobrý den, dostala jsem rozmarýn v květináči asi 1O cm - stromeček, asi před dvěma roky, dnes má výšku 15 cm a já si myslím, že by měl být mnohem větší. Korunku má asi 8 cm, protože já jí stříhám a přidávám při pečení kuřete. Zalévám na hlínu a mlžím. Během léta ho dávám do lodžie, která je směrována na jihozápadní stranu. Přes zimu je na tutéž svět.stranu v kuchyni na parapetu nad ústř. topením. Asi dělám něco špatně. Teď jsem si vysela semínka rozmarýnu a budu trpělivě čekat na výsledek. Můžete mi prosím taky poradit. Děkuji.

Itanka | 29.04.2010 15:02
Přemokření? Dobrý den, ráda bych zda byste mi nemohl někdo poradit... mám rozmarýn, už asi čtvrtý, vždy ho koupím krásně zelený a zhruba po měsíci už je jako koště, seschlý opadaný, lístky zhnědnou a opadají, jako kdyby byl suchý ale naní zalévam, to ho vždy přeliju??? nebo já fakt nevím, mám ho v květináči na okvě, průvan by tam být neměl a teplo tam je. Déle jak jeden měsíc mi nevydrží....Neměl byste někdo nápad co dělám špatně?

Helena | 04.08.2011 09:49
množení rozmarýnu Jsem právě v Chorvatsku na dovolené, nestačím se divit jak krásné velké rozmarýnové keře tu rostou. Už jsem si nasbírala na sušení, a při odjezdu uloupnu nějaké větvičky na zakořenění. Doufám, že se zadaří. :-)

Marcela | 19.09.2011 15:30
Pěstování rozmarýnu Zdravím.Mě se osvědčilo,dát rozmarýn i s květináčem do země na zahradu.Tam mi přes léto vyroste do krásného keříku,ze kterého sem tam uždibuji do kuchyně.Mám ho na slunci a zalévám sporadicky(když se mi zdá že se lístky začínají podélně svinovat),ale ne těsně před opadáním.Na zimu ho vytáhnu a dám do garáže(ta je nejchladnější)pod světlík,protože chce v zimě spíš chladno a zalévám jen občas,vždycky píchnu prstem do hlíny a když je ještě vlhká,tak počkám.Přes zimu sice trochu opadá,ale když ho dám na jaře ven,tak ožije.Jeden keř mám už třetím rokem venku,ale ten je v závětří,na slunci a ještě ho na zimu obaluji rákosem a jutou

David | 01.10.2011 15:45
Jak na něj? mám v podstatě stejný problém jako Itanka (29.4.2010), i když mám teprve první koupenou rostlinu. Obávám se, že mi stejně nikdo neodpoví, ale už jsem z toho zoufalej, tak prosím o radu. Koupil jsem ho cca před 2 týdny v květináči, mladou rostlinku, zatím má dřevnaté pouze dolní části stonků, ale je min. 20 cm vysoký, žádný chudáček. V instrukcích bylo: zalévat 1x týdně a uchovávat při pokojové teplotě. Oboje dodržuji. Teď mi ale začaly od konců hnědnout lístky a i nové malé rostou už hnědé. Nevím co s tím :( Mám ho dát na přímé sluneční světlo? Nebo zaštípnout větvičky? Otrhat část lístků? Poraďte prosím někdo. Děkuji (99dave@seznam.cz)

ViNTy | 27.11.2012 23:15
Rozmarýn-rada Rozmarýn má rád teplo a hlavně světlo. Nevadí mu přímé sluneční záření a nemá rád těžkou půdu (hlínito-písčitá půda). Nepřelévat, zalévat těsně před vyschnutím.

Kamila | 05.05.2013 17:24
Roznarýn Můžete mi někdo poradit,koupila sem si rozmarýn mám ho v kuchyni na parapetu,doposud byl pěkný rozrůstal se,ale najednou se na listech utvořil bílí povlak,myslím že je to plísen.Dá se ještě zachránit nebo ho raděj vyhodit.

Iveta | 31.05.2013 20:20
nevadí rozmarýnu malý květináč? koupila jsem v obchodě rozmarýn ,je na slunném místě.ale v malém květináči.neměla bych ho přesadit do většího?

Dagmar | 08.09.2013 20:32
rozmarýn V létě mám rozmarýn v zahradě bez květináče,jak se ochladí vyryji a dám do květináče.V zimě je na okně nad radiátorem a je potřeba hlídat,aby nevyschl !Nově narostlé větve - přes léto - zakrátím a usuším,nebo zamrazím.........


Přidat komentář