Šafrán

Šafrán a jeho historie. Šafrán a jeho použití. Binomické jméno šafránu. Neexistuje žádný stroj, který by jakkoliv ulehčil sběr blizen, a tento fakt, společně s malým množstvím takto získaného koření (přes 100 000 blizen váží jen asi 1000 g).

Šafrán a jeho historie

Šafrán pochází ze západní Asie a v minulosti byl jedním z nejdražších koření. Používal se jako léčivo, barvivo i voňavka. Velmi brzy se rozšířil do celého světa, zvláště velký zájem o něj měli faraónové. Řekové mu říkali krokos a pro ně byl rostlinou číslo jedna. Jeho jméno je odvozeno z japonského za fran – být žlutý. Šafrán totiž barví žlutě. ## Šafrán a jeho použití

Šafrán výrazně voní a má kořeněně nahořklou chuť. Dá se použít do jakéhokoliv jídla, jehož chuť chcete zvýraznit. Tato bylinka podporuje trávení, ve velkých dávkách však může vyvolat bolesti hlavy nebo překrvení orgánů. Občasně užívaný ve špetce však neuškodí, ba naopak.

Šafrán

Šafrán setý

Říše

rostliny (Plantae)

Podříše

vyšší rostliny (Cormobionta) ### Oddělení

krytosemenné (Magnoliophyta) ### Třída

jednoděložné (Liliopsida) ### Řád

kosatcotvaré (Iridales) ### Čeleď

kosatcovité (Iridaceae) ### Rod

šafrán (Crocus) ### Druh

šafrán setý (C. sativus) ### Binomické jméno šafránu

Crocus sativus L. Šafrán setý (Crocus sativus) z čeledi kosatcovité, je hlíznatá, velmi stará kulturní rostlina, pěstovaná pro blizny svých květů, které jsou vysoce ceněným kořením. Šafrán setý je blízkým příbuzným okrasných krokusů. Pochází ze západní Asie. Na podzim kvete fialovým květem, v každém květu jsou tři nitkovité, 2-3 cm dlouhé purpurově hnědé blizny, které se sklízejí ručně, odštípnutím. Neexistuje žádný stroj, který by jakkoliv ulehčil sběr blizen, a tento fakt, společně s malým množstvím takto získaného koření (přes 100 000 blizen váží jen asi 1000 g), je důvodem vysoké ceny šafránu. Nejvíce se pěstuje ve Španělsku, v jižní Francii, v severní Africe, v Orientě a v Latinské Americe. Podporuje zažívání, vyšší dávky vyvolávají překrvení vnitřních orgánů, bolesti hlavy. Užívá se ve španělské, latinskoamerické, francouzské a orientální kuchyni. Ochucuje a barví pokrmy.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7292 (vitejdoma.cz/zahradnik#6174)


Přidat komentář