Sklizeň bylinek - konzervace bylinek

Jak správně sklízet bylinky. Nač je třeba dávat při sklizni pozor. Okamžik sklizně bylinek. Jak se bylinky konzervují. Bylinky se musejí sklízet velmi opatrně. To platí jak pro sklizeň určenou k přímé spotřebě, tak pro případ konzervování na zimu.

Doporučujeme:

 • Naturway - e-shop byliny, čaje, kapsle, koupele- Internetový obchod, kde Vám nabídneme léčivé rostliny, čaje, bylinné kapsle, koupele a další výrobky přímo od zpracovatele. nabízíme kvalitní čerstvé suroviny za nejvýhodnější ceny na českém trhu.

Jak správně sklízet bylinky

Dokud jsou bylinky ještě velmi mladé, měli byste je šetřit. Teprve když mají hodně listů, smíte z nich sklízet úrodu.

Nač je třeba dávat při sklizni pozor

Bylinky se musejí sklízet velmi opatrně. To platí jak pro sklizeň určenou k přímé spotřebě, tak pro případ, že si chcete úrodu konzervovat na zimu. Listy a výhonky se odstřihnou ostrými nůžkami nebo odříznou nožíkem. Nenechte sklizené bylinky ležet – hned je zpracujte.

Sklizňová rada:

 • Neodstříhejte nikdy všechny výhonky rostliny.
 • U pažitky se ostříhává vždy jen polovina trubkovitých listů.
 • Bazalka, saturejka nebo majoránka se odstřihnou asi 10 cm nad zemí, obrostou a dále se rozvětví.
 • U větších bylinek jako je estragon, brutnák, libeček nebo máta peprná, se ustřihnou vždy jen vrcholky výhonků s mladými listy. Pod řezem se vytvoří nové výhonky s novými listy.
 • U víceletých bylinek, jako je dobromysl, meduňka nebo máta peprná, se odstřihují vždy některé výhonky až u země, obrazí a vyrostou nové větve s mladými aromatickými listy.
 • U šalvěje, tymiánu a rozmarýnu byste neměli odstřihnout více než 1/3 délky výhonku.

Okamžik sklizně bylinek

Bylinky, které chcete použít ihned v kuchyni, se samozřejmě sklízejí krátce předtím.

Pro konzervaci

Se sklízejí, jakmile mají bylinky optimální aroma. Pozorujte své bylinky, správná chvíle sklizně je rozhodující pro zachování vůně a chuti.

K tomu několik rad:

 • Majoránka, tymián, saturejka a dobromysl se sklízejí pro konzervaci před a během kvetení.
 • Od estragonu, libečku, máty peprné, brutnáku, pažitky, petržele a meduňky citrónové se konzervují mladé, šťavnaté listy.
 • Až do podzimu můžete se sklizní pro konzervaci počkat u šalvěje, vavřínu – bobkového listu a rozmarýny.

Správná denní doba

ke sklizni je ve chvíli, kdy mají bylinky nejintenzivnější aroma. U všech silně aromatických bylinek je to v poledne. Bylinky se šťavnatými lístky se sklízejí o něco dříve: rosa už musí být uschlá, rostliny však ještě nesmějí být od slunce zavadlé.

Jak se bylinky konzervují

Existují různé metody, jak konzervovat bylinky na zimu, a všechny jsou stejně dobré. Ale ne všechny se hodí pro každou bylinku. Mnoho bylinek ztrácí své aroma při sušení, jiné zase při zmrazení.

Příprava bylinek ke konzervaci

 • Dejte pozor na to, aby všechny části rostliny byly nepoškozené.
 • Bylinky důkladně vytřepejte, aby vypadl všechen hmyz a jiní živočichové, kteří se uvnitř usadili.

Doporučujeme:

 • Naturway - e-shop byliny, čaje, kapsle, koupele- Internetový obchod, kde Vám nabídneme léčivé rostliny, čaje, bylinné kapsle, koupele a další výrobky přímo od zpracovatele. nabízíme kvalitní čerstvé suroviny za nejvýhodnější ceny na českém trhu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7281 (vitejdoma.cz/zahradnik#5318)


Přidat komentář