Vanilka

Vanilka - obsahové látky. Vanilkovník. Vanilka – od historie po současnost. Použití vanilky. Vanilka v kuchyni. Recepty. Sladké bramborové bochánky s vanilkou. Postup přípravy sladké bramborové bochánky s vanilkou.

Vanilka patří mezi nejjemnější a druhé nejdražší koření po šafránu. Chutná nasládle kořenitě a nádherně voní. **Vanilka je využívána jako přísada do parfémů, pro svou chuť jako nezbytné koření do sladkých pokrmů, stejně jako skořice. Oblébená je v potravinářství, kde společně s jahodovou vůní patří k nejlépe prodejným produktům. **

Vanilkovník

** Vanilkovník je vlastně tropická orchidej, ze které se suší plody – podlouhlé tobolky.** Ty se musí sklízet dříve než dozrají. Vanilkovník dosahuje výšky až 15 m, šplhá se po tropických stromech. Pochází ze zemí sřední Ameriky, ale dnes se pěstuje i na Madagaskaru.

Vanilka - obsahové látky

Nejdůležitější obsahovou látkou vanilky je aromatický fenolický aldehyd vanilin, který je odpovědný za příjemnou vůni a sladkou chuť tohoto koření. Vzhledem k vysoké ceně přírodního koření je vyráběn jako náhrada také synteticky, je však proti přírodnímu aromatu, které obsahuje mnoho desítek dalších organických látek, méně lahodný a má ostřejší chuť. V Československu byl proto v polovině 20. století vyvinut a patentován jako vhodnější náhražka jeho derivát etylvanilin.

Vanilka – od historie po současnost

Výhradním dodavatelem vanilky bylo po dlouhou dobu Mexiko (poznejte bílé pláže Yucatanu). Holanďané se pokoušeli přenést sazenice vanilky na Jávu. Sazeničky si sice na nové prostředí brzy zvykly a začaly kvést, ale pěstitelé potřebovali plody – lusky. Zjistili, že k tomu je třeba opýlení rostliny. Vanilkové květy se však k opýlení otevírají jen na jeden den den a opýlit je mohou pouze mexické včelky zvané medonosky. Holanďané pomocí jemného štětečku vanilkovník opýlili uměle a díky tomu se pak vanilka rozšířila i do dalších zemí.

Použití vanilky

V současné době se vanilka používá v potravinářském průmyslu a v kuchyni jako přísada do sladkých jídel, především moučníků, pochutin jako je zmrzlina, čokoláda a výrobky z ní, pudinky apod. Je také součástí řady nealkoholických i alkoholických nápojů. ** Hlavním průmyslovým odběratelem vanilky jsou firmy Pepsi-Cola Corp. a Coca-Cola Corp., které ji používají k ochucování svých hlavních produktů, pepsikoly a kokakoly.** Její roční spotřeba těmito firmami se pohybuje kolem 40 tun. Přechod na použití syntetického vanilinu v roce 1985 při zavedení tzv. „nové koly“ („New Coke“) firmou Coca-Cola způsobil dokonce takový pád cen vanilky, že téměř došlo k hospodářskému krachu Malgašské republiky na Madagaskaru. Po nepříznivém přijetí tohoto nápoje spotřebiteli se firma vrátila ke klasické receptuře, což opět oživilo obchod s vanilkou, a v roce 2002 dokonce zavedla nový druh „Vanilla Coke“, s vyšším podílem vanilkové esence.** Další uplatnění nachází extrakt z vanilky při přípravě voňavek a parfémů. ** V minulosti se vanilka používala i v oficiálním lékařství a to jak v předkolumbovských dobách ve Střední Americe, tak později v Evropě jako prostředek proti horečce a jako afrodiziakum. Dnes ji již s výjimkou některých přírodních léčitelů medicína nepoužívá.

Vanilka v kuchyni

** Vanilka se používá do všech sladkých pokrmů**: do moučníků, polev, krémů, zmrzlin, likérů i kynutých těst. Tobolky můžete vyvařit ve vodě a odvar pak používat.

Sladké bramborové bochánky s vanilkou

Ještě horké bramborové bochánky na talíři sypeme vanilkovým cukrem. Ingredience: 5 velkých brambor 10 dkg hladké celozrnné mouky 3 lžíce třtinového cukru 4 vejce 3 lžíce mléka vanilkový cukr

Postup přípravy sladké bramborové bochánky s vanilkou

Brambory uvaříme ve slupce, necháme zchladnout, oloupeme je a nastrouháme. Vmícháme mouku, špetku soli, cukr, žloutky a mléko. Vypracujeme těsto, do kterého nakonec vmícháme sníh z bílků. Plech vymažeme a vysypeme moukou a pak na něj klademe lžící kopečky, které pečeme dozlatova. Na talíři ještě horké posypeme vanilkovým cukrem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7289 (vitejdoma.cz/zahradnik#6074)


Přidat komentář