Zázvor - lék, koření a afrodisiakum

Zázvor a jeho léčebné účinky. Zázvor jako koření. Zázvor v minulosti a v současnosti. Zázvorový čaj - recept na zázvorový čaj. Zázvor jako afrodisiakum. Kandovaný zázvor. Používá se těhotenských nevolnostech, je prevencí proti chřipce a alergiích.

Doporučujeme:

 • E-shop IDC-FOOD - v internetovém obchodě IDC-FOOD Specio můžete vybírat z více jak 50 druhů přírodního koření, směsi koření na steaky, ryby, špízy, do salátů a pro různá vegetariánská jídla, přírodní jednodruhové koření z celého světa, marinády nejen ke grilování, ale zakoupit můžete také přímo kořenky.

Ze zázvoru se používají jeho oddenky (kořen). Zázvor obecný (Zingiber officinale) je vytrvalá bylina. Z oddenku vyrůstají dlouhé zelené listy a květy jsou žluté.

Zázvor jako koření

Zázvorem se ochucuje pečivo, rýže, smažená a orientální jídla, maso i uzeniny, kompoty, saláty, sojové omáčky, kečupy, likéry a různé nápoje. Jedinečné je například zázvorové pivo, zázvorová limonáda nebo zázvorový čaj. **Dá se použít čerstvý i sušený, jemně nastrouhaný nebo se z něj lisuje šťáva. Má sladce kořeněnou chuť s nádechem citrónu.
**

Zázvor v minulosti a v současnosti

Zázvor je starobylé koření, které pochází z jižní Asie a pěstuje se po staletí v Indii a Číně. V Čechách se používal už od 13. století, kdy se prodával nejen sušený, ale také naložený v cukru. Nejoblíbenější je ale v Anglii, kde se přidává do sušenek, do zázvorového piva nebo se nákládá do cukru.

Zázvor a jeho léčebné účinky

 • používá se těhotenských nevolnostech
 • je prevencí proti chřipkovým onemocněním
 • je dobrý při nachlazení, chřipce a alergiích
 • zmírňuje bolesti hlavy
 • zmírňuje stavy napětí
 • zpomaluje některé druhy rakoviny (hlavně rakovinu vaječníků)
 • ** je antiseptický, protihorečnatý, protizánětlivý, stimulující**
 • podporuje chuť k jídlu
 • pomáhá proti žaludečním nevolnostem a zažívacím potížím
 • zmírňuje pálení žáhy, nadýmání, plynatost
 • zmírňuje příznaky cestovní nevolnosti (kinetóza)

Zázvorový čaj - recept na zázvorový čaj

si připravíte zalitím půl lžičky mletého zázvoru 250 ml vřelé vody.

Zázvor jako afrodisiakum

** Zázvor je velmi známé afrodisiakum. Připravíte si jej tak, že nastrouháte 150 g čerstvého zázvoru a necháte jej 14 dní louhovat v 0,5 l vodky.** Zázvor luhujte na nějakém temném místě! 40 kapek před kýženým aktem nakapejte tinkturu do vody či nějakého nápoje.

Kandovaný zázvor

Spařte oddenky vřelou vodou a zázvor pak oloupeme. Nechejte v několika studených lázních vyluhovat hořké látky. Vložte zázvor do cukerného roztoku, zahřejte nad ohněm. Druhý den přidejte další cukr a opakujte. Hotové dosušte v troubě nebo i s roztokem naplńte do sklenic a uzavřete.

Doporučujeme:

 • E-shop IDC-FOOD - v internetovém obchodě IDC-FOOD Specio můžete vybírat z více jak 50 druhů přírodního koření, směsi koření na steaky, ryby, špízy, do salátů a pro různá vegetariánská jídla, přírodní jednodruhové koření z celého světa, marinády nejen ke grilování, ale zakoupit můžete také přímo kořenky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7305 (vitejdoma.cz/zahradnik#6745)


Diskuze a zkušenosti

zdena | 07.03.2009 21:48
zázvor zajímalo by mě jestli není zázvor škodlivý při delším používání například pití čaje děkuji


Přidat komentář