Zlatobýl obecný - Solidago gigantea

Zlatobýl působí močopudně, protizánětlivě, rozpouští kaménky, podporuje látkovou výměnu, pomáhá při chronických chorobách ledvin a močových cest, při zbytnění prostaty, tlumí krvácení v trávicím ústrojí.

Zlatobýl obecný - Solidago gigantea

Zlatobýl obecný (Solidago gigantea) používali už staří Germáni, kteří si ho mimořádně cenili a pokládali za jednu z nejhodnotnějších léčivých rostlin. Pro léčivé účely se spolu s touto rostlinou sbírá u nás také pěstovaný zlatobýl kanadský a obrovský. Oba pocházejí ze Severní Ameriky, v zahrádkách se pěstují jako okrasné trvalky.

Lidové názvy zlatobýlu obecného

Zlatobýlu se také říká zlatá metla, celík, čelík, celník, hadí truňka, svalník, vysoký traňk, zlatý prut, zlatobejl, zlatobejlí a žlutá metla.

Sběr a sušení

Sbírá se nať (Herba virgaureae) těsně před rozkvětem .Seřezáváme asi 30 cm dlouhých horních částí rostlin zlatobýlu. Suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C.

Účinné látky zlatobýlu obecného

Třísloviny, silice, diterpeny, flavonoidy, saponiny, fenolové kyseliny, estery organických kyselin.

Použití

Zlatobýl působí močopudně, protizánětlivě, rozpouští kaménky, podporuje látkovou výměnu, pomáhá při chronických chorobách ledvin a močových cest, při zbytnění prostaty, tlumí krvácení v trávicím ústrojí. Zevně se zlatobýl obecný osvědčil na špatně se hojící rány, ekzémy, zanícené rány apod.

Čaj ze zlatobýlu obecného

1-2 polévkové lžíce sušeného zlatobýlu zalijeme 200ml vřelé vody, necháme vyluhovat. Pijeme 3x až 6x denně.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7325 (vitejdoma.cz/zahradnik#6878)


Přidat komentář