Aloe vera - pěstování, množení

Ideální je teplota kolem 25°C. V zimě ji uchovávejte na chladnějším místě (teplota 15 - 18 °C). Rostlinu musíte přesazovat každé dva až tři roky a občas ji přihnojovat, nejlépe fosforečným hnojivem.

Doporučujeme:

  • Prodej semen a všemožných druhů rostlin -Online obchod osiva-semena.cz má velice zajímavý** ** sortiment, kde naleznete širokou škálu semínek od zeleniny roztodivných tvarů a barev, až po exotické ovoce. Jejich cílem je přinášet semena a rostliny neznámá a nevídaná.Neváhejte a vysejte si rostliny dle svých představ!

Aloe vera - pěstování

Aloe není náročná na pěstování. Potřebuje lehkou propustnou půdu a hodně světla. Škodí ji nízké teploty a příliš hodně vody. Aloe postavte na dobře osvětlené místo, ne však pod přímé sluneční paprsky. Ideální je teplota kolem 25°C. V zimě ji uchovávejte na chladnějším místě (teplota 15 - 18 °C). Rostlinu musíte přesazovat každé dva až tři roky a občas ji přihnojovat, nejlépe fosforečným hnojivem.

Aloe vera - množení

Pokud chcete aloe rozmnožit, oddělte odnožující se výhonky, nechejte je dva dny zaschnout a pak je zasaďte do směsi písku a kompostu.

Aloe jako univerzální domácí lék

Aloe můžete používat jako universální domácí lék. Stačí vyříznout z listů několik kousků, podélně je rozříznout a vytékající šťávou potřít postižené místo. Gel z aloe lze použít k léčbě různých kožních onemocnění, popálenin, drobných poranění či bodnutí hmyzem. Šťávu můžete nakapat také do vody a pít (stačí 1 čajová lžička denně) a podpořit tak trávení a detoxikaci. Rostlinku ale seřezávejte, až když je starší.

Pro léčivé účinky se používají tři druhy aloe

  • Aloe pravá (Aloe vera)
  • Aloe kapská (Aloe ferox)
  • Aloe stromovitá (Aloe arboretsens)

Doporučujeme:

  • Prodej semen a všemožných druhů rostlin -Online obchod osiva-semena.cz má velice zajímavý** ** sortiment, kde naleznete širokou škálu semínek od zeleniny roztodivných tvarů a barev **, až po exotické ovoce.** Jejich cílem je přinášet semena a rostliny neznámá a nevídaná.Neváhejte a vysejte si rostliny dle svých představ!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7378 (vitejdoma.cz/zahradnik#8929)


Diskuze a zkušenosti

Věra |Skallová | 28.03.2009 15:42
dotaz Koupila jsem si Aloe vera lékařská, ale nedaří se mi ji pěstovat. Listy se ohnuly směrem dolů a jak leží na zemině tak uhnijí a list upadne. Podepřela jsem je, ale nic moc. Může mi někdo poradit co dělám špatně?

Jan Bartoš | 13.04.2009 22:24
Moc vody Máte přemokřeno. Určitě Vám i aloe změnila barvu ze sytě zelené na nahnědlou. Prostě ji nechte trošku proschnout.

Eva z Olomouce | 14.04.2009 19:14
aloe vera - pěstování, množení Nechce rostlinu vysušit a delší dobu nezalévat. Pokud máte třeba boční odnože, dejte je do vody, po delší době pustí kořeny. Je to jistější.

petra | 12.07.2009 17:51
pomoc Dbrý den. Koupila jsem si rostlinu aloe vera. Její listy se začala stáčet a nahnědávat, proto jsem ji přestala zalévat na nějakou dobu a nyní jakoby byla seschlá až moc. Listy už nejsou moc dužnaté. Dříve byli silnější a bylo poznat že je v nich měkká dužina, ale nyní je to jakoby neměla v sobě žádnou vodu. Nevíte někdo co s ní? Já si vůbec nevím rady. Asi ji už nezachráním, ale chtěla bych se zeptat na rady do příště. Jak moc a jak často zalévat a jakou půdu použít? Obyčejná hlína? Děkuji

Master | 05.08.2009 15:14
dalšií rostlinka pro Petru: já ji zalévám do misky, co mám pod květináčem a roste mi krásně, občas ji zaleju i z vrchu. Ale půda by neměla být mokrá moc. Lepší je zalévat častěji a vždycky jen trošičku. Teď k mému problému: Pěstuju svojí Aloe asi tak půl roku, napřed byla hodně malá a teď už dost vyrostla a vedle ní začala výrustat jakokdyby druhá rostlina. Co s ní mám dělat? To jsou ty odnože? A kde to mám uříznout? Musím odhrnout tu zeminu a někde tam to uříznout nebo jen co je nad povrchem zeminy? Děkuji za odpovědi.

Natali | 23.08.2009 09:25
Aloe mnozeni Dobry den,mam uz asi tri roky nadhernou Aloe,ktera ma uz pul metrove listy,ale do dnes mi jeste neudelala zadny vyhonek (odnoz).Chci se zeptat,jde nejak udelat odnoz z listu ? Diky za odpoved.

LABOUR | 18.01.2010 15:11
ALOE VERA MÁM ALOE 5 LET A PO PŘESTĚHOVÁNÍ DO JINÉHO, CHLADNĚJŠÍHO BYTU JÍ ZAČÍNAJÍ HNĚDNOUT LISTY. NEVÍM CO S NÍ. PROSÍM PORADTE

Jindra | 24.04.2010 21:40
Aloe vera Mám tuto rostlinu. Rychle se mi rozrůstá, má mnoho malých výhonků. Což je dobře,ale hlavní rostlina je slabá. všude se prodává zdatná a silná. Co mám dělat,aby rostlina zesílila ? Prosím o radu. Děkuji.

alena | 08.07.2010 21:52
aloe vera mám doma aloi vera už několik let .Když vyhodí odnože od kořene ,tak je buďto nechám ,ale ne moc ,aby to tu původní rostlinu nevysílilo,potom si je odlomím,nechám nekolik dní zaschnout a potom zasadím.Když ji nechci množit ,tak je vyštipuji hned ještě malé a tak si to pořád reguluji a většinou rozdám po rodině!!Pěkný den

nespe | 11.05.2011 11:36
žluté listy Dobrý den. Chtěla bych poprosit o radu. Před rok jsem dostala aloe vera, krásně rostla, začaly se jí tvořit další přírustky, tak jsem se rozhodla ji přesadit, ale od té doby začaly jak přírustky, tak i ta hlavní aloe žloutnou. Nevíte čím by to mohlo být? Předem děkuji za odpověď

Tereza | 20.07.2011 22:21
aloe a mazlíčci Dobry den.Jsem naprostý začátečník v pěstování aloe.Potřebovala bych poradit,jak ji využít pro zdraví,a zdali nemůže ublížit kočce,kdyby ji zkusila ochutnat :))? Děkuji za odpověď . Tereza

Jana.Mysakova1@seznam.cz | 31.07.2011 18:42
Vnitřní použití aloe vera Dobrý den, mohl by mi prosím někdo z poradit, jaký způsob užívání aloe vera je nejlepší. Je lepší naložit rostlinu do vodky, čistého lihu? Má s tím někdo nějaké zkušenosti? Pokud ano, budu velmi vděčná za odpověď, nechci tento cenný materiál znehodnotit nesprávným postupem. V jakém množství a jak se luhuje? Děkuji za odpověď.

Sherwood | 09.02.2012 19:13
Zlomená Aloe Ahoj! Asi mě seřežete.... nejsem žádnej zkušenej pěstitel ... ale ... dostal jsem malou Aoli a přesadil jsem jí dovětšího květináče ... Asi jsem to ale udělal špatně a asi po půl roce, co už mi pěkně vyrostla se zlomila přímo u "stopky" (jestli se tomu tak říká) měl jsem asi přidat více hlíny (na začátku to bylo v pohodě no ... a pak ztěžkla a převážila se) No a chci se zeptat jestli se může opět uchytit ... jestli z toho kořene vyroste další jedinec (což by podle mělo jít ne?) a nebo (což si myslim že asi nepůjde - i když vím, že některé rostliny to dokážou) z těch k sobě spojených listů (z toho trsu) může vyrašit nový kořen! Děkuju za každou radu! :)

Sherwood | 09.02.2012 19:14
Zlomená Aloe Omlouvám se ještě ... kdyžtak rady a odpovědi posílejte na davidma@seznam.cz

jamilen | 28.04.2012 13:59
Jak docílit silné zdravé listy ? Dobrý den. Loni jsem dostala koncem léta aloi, která krásně roste, je silná, ale má mnoho výhonků z hlíny i z krčku rostliny. Bojím se, aby mi nezeslábla. Poraďte prosím. Je zde hodně podnětných dotazů, ale nejsou zde odpovědi, abychom se mohli z nich přiučit. Děkujio za odpověď milen.liska@email.cz

Lucie S. | 08.08.2012 20:53
uhnilý stonek aloe vera Dobrý den, dostala jsem aloe vera které mi uhnilo v hlavním stonku. Zůstal mi trs listů a kousek hlavního stonku. Potřebovala bych vědět zda je možné ten trs nechat nějak nakořenit nebo už se s tím nedá nic dělat? Díky za odpověď

Jitka Křížková | 05.01.2015 20:58
Hnědnutí listů Dobrý večer, prosím vás u Aloe mi začínají hnědnout a následně sesychat konce výhonů.. mám ji v pokoji/ložnici u okna na západní straně, teplota kolem 18st. Umíte mi poradit co je špatně? Zalévám do obalu v kterém mám květináč pouze když je tam vyschlá drenáž (keramzit). Děkuji moc za odpověď. Křížková J.

Martina | 05.11.2015 18:05
Dostala jsem Aloe, jsou 2 v jednom květináči, ale už jim nestačí. Chci je tedy přesadit. Jakou si mám koupit hlínu a jak postupovat? Děkuji.

Slavka | 20.01.2017 08:40
Já jsem měla aloi,kterou jsem denně zalívala a vyrostla mně z ní nádherná rostlina se silnými a dlouhými listy.Vůbec neuhnívala i když dostávala hodně vody.:-DMyslím si,že záleží taky na tom,jak je zvyklá a kde stojí.Mně na ni celé dopoledne svítilo sluníčko - měla jsem ji na parapetu okna.V práci je taky a je to takový chudáček,který se vyvrací z květináče a listy zasychají a jsou velmi tenké.A to nemá moc vody,aby byla přelitá.

JANA VRABLOVA | 10.04.2017 12:40
MAM KRASNOU ROSTLINKU ALOE ALE NEVIM JAK JI ROZMNOZIT,JAK POZNAM TY ODNOZUJICI SE VYHONKY.DEKUJI ZA ODPOVED.


Přidat komentář