Ananasovník - ananas commosus

Ananas commosus základní rady pro pěstování a charakteristika. Jak zalévat ananas commosus - zalévání ananasu. Hnojení a substrát pro ananas commosus - hnojení ananasu. Kvetení ananasu. Množení ananasu. Škůdci ananasu. Choroby ananasu.

Ananas commosus základní rady pro pěstování a charakteristika 

Ananas commosus pochází ze střední a Jižní Ameriky, z čehož vyplývá, že má rád teplo. Nejvíce mu vyhovuje normální pokojová teplota okolo 23 °C, ale snese i teplotu až kolem 29 °C. Starší rostliny mají raději chladnější místa, o teplotě okolo okolo 18°C. Teplota by každopádně nikdy neměla klesnout pod 15 º C. Nejlepším místem pro pěstování ananasu je místo na plném slunci , nejlépe na jižním okně , kde pak bez problému i plodí. Rostlina je velmi náchylná na přelití!
Ananas commosus potřebuje vysokou vlhkost vzduchu (až 85%), proto rostlinu často rosíme. ## Jak zalévat ananas commosus - zalévání ananasu

Rostlina má ráda vodu, a proto by zemina v květináči neměla nikdy vyschnout. Pěstujeme-li při nízké teplotě, omezíme i zálivku. Zaléváme měkkou, odstátou vodou. Pokud nemá ananas commosus dostatečnou zálivku, listy odspodu žloutnou nebo se na nich objevují skvrny.

Hnojení a substrát pro ananas commosus - hnojení ananasu

V létě hnojíme ananas jedenkrát za 14 dní polovinou dávky speciálního tekutého hnojiva pro broméliovité rostliny, rozpuštěného ve vodě. Mladé rostliny přihnojujeme plynným CO2. Ananas přesazujeme na jaře 1x za rok. Dno květináče vysypeme malými kamínky, aby mohla odtékat přebytečná voda, zeminu při přesazování příliš nestlačujeme. Ananas má ráda lehkou a propustnou zeminu z části složenou z rašeliny. Nevhodnější pěstební substrát se skládá z 1 dílu listovky, 1 dílu rašeliny, 1 dílu borové jehličnatou a 1 dílu polystyrénu. PH substrátu je 5—5,5.

Kvetení ananasu

Rostlina vytváří během léta malé fialové květy.

Ananas commosus – množení ananasu

Při jarním přesazování můžeme rozdělit větší rostlinu na dvě části a poté přesadíme do menších květináčů. Ananas se může také množit semenem, ale tento způsob rozmnožování je náročnější.

Plody Ananasu

Věřili byste, že s ananas pomáhá při hubnutí?

Škůdci ananasu

Mezi nejznámější škůdce, kteří na rostlině škodí jsou **svilušky, třásněnky, červci a červci. **

Choroby ananasu

Hnědé a zaschlé špičky listů ananasu

Příčinou je příliš suchý vzduch. Rostlinu celou prohlédněte, zda netrpí sviluškami a odstraňte její odumřelé části.

Listy ananasu jsou pokroucené a skvrnité, spodní listy žluté

Příčinou je nedostatečná zálivka. Substrát broméliovitých rostlin musí být stále vlhký.

Opadávání listů ananasu

Příčinou je příliš suchý vzduch. Broméliovité rostliny jsou na suchý vzduch obzvláště citlivé.

Stonky ananasu jsou ochablé a zahnívají

Příčinou je nadměrné chladno, nebo v zimním období příliš vlhký substrát.

Listy ananasu jsou popálené a ztrácejí barvu

Příčinou je silné sluneční záření. Rostlinu tedy co nejdříve přemístěte na stanoviště se zastíněním. Sluneční paprsky by mohly způsobit úhyn rostliny.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7397 (vitejdoma.cz/zahradnik#9461)


Diskuze a zkušenosti

Milan | 28.03.2010 13:28
ananas Zdravím zahradníků a prosím o radu,pěstuji ananas v květináči a mám v jednom dva kmínky.Mám je přesadit po jednom aby mi začali kvést? Dík za radu.

aneta | 11.05.2010 18:24
ananasa ahoj, já jsem teď nasadila ananas do květináče, a vypadá že se mu daří, uvidíme jestli bude květ či plod :D

Petr Skoták | 25.10.2011 21:13
ananas doma Nějak se mě stalo že na jaře jsem dal vršek ananasu do skleníku a ono to má kořínky,tetˇjsem je přesadil do květináčů jsou to tři chlapíci no ale co tetkaj no.

hoya.plants@seznam.cz | 24.04.2012 11:52
Kveteni ananasu Kveteni ananasu je vhodne umele vyprovokovat - pro ty, kdo maji zajem o informace, at pisou na mail. Zdravi Lad. Kopacek

Kajaš | 28.05.2019 20:33
Existuje stimulace kvetení änanasu buď růstovými látkami - kyselina naftyloctovou nebo acetylenem. Způsob lze vyhledat na internetu.


Přidat komentář