Antúrie - pěstování toulitky

Antúrie nepotřebuje mnoho živin, rostlinu stačí od března do srpna jednou za dva týdny přihnojovat. Starší rostliny množíme dělením při přesazování, můžeme množit i semenem. Semenné rostliny se uměle opylují, semena pak v bobulích dozrávají za 10 měsíců.

## Antúrie - toulitka Scherzerova

V tropické Americe roste přes 500 druhů rodu Anthurium. Jsou to vzpřímené byliny většinou s krátkým kmínkem; listy mají různé tvary a jsou kožovité. Pěstují se pro dekorativní listen (toulec). Anthurium x scherzerianum je typicky skleníková rostlina, kterou často pěstujeme i v našich domácnostech. Antúrie vyžaduje světlé až polostinné stanoviště, nikdy ne přímé slunce, nutné je i během zimních měsíců zajistit dostatek světla. V létě je ideální teplota pro pěstování toulitky 20 až 27 °C, v zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C ( ideální je rozmezí 15 až 22 °C).

## Antúrie - zalévání

Substrát musíme udržovat stále vlhký, k zálivce používáme vodu pokojové teploty, protože rostlina špatně snáší tvrdou vodu. Nejlepší způsob je antúrii zalévat vodou dešťovou. Anthurie vyžadují poměrně vysokou vzdušnou vlhkost, relativní vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 60 až 80 %. Časté rosení listů antúriím prospívá, při rosení květů se však na toulci mohou objevit ne příliš hezké skvrny.

## Antúrie - hnojení

Antúrie nepotřebuje mnoho živin, rostlinu stačí od března do srpna jednou za dva týdny přihnojovat. Obvykle antúrie přesazujeme každé 2 roky do vzdušné, dobře propustné zeminy (např. směs málo rozložené rašeliny s kompostovanou kůrou). Zemina by měla mít pH 5 až 5,5.

## Antúrie - množení

Starší rostliny množíme dělením při přesazování, můžeme množit i semenem. Semenné rostliny se uměle opylují, semena pak v bobulích dozrávají asi za 10 měsíců. Protože semena brzy ztrácejí klíčivost, je nutné abychom vysévali ihned po sklizni.

Antúrie - choroby

Hnědé skvrny na listech antúrie

Příčnou bývá popálení sluncem. Rostlina potřebuje před přímým slunečním svitem zastínit.

Hnědé špičky listů antúrie

Nejpravděpodobnější příčinou je suchý vzduch. V období léta doporučujeme rostlinu rosit. Příčnou však také může být nedostatek vody uprostřed růžice nebo použití příliš tvrdé vody.
### Uhynutí rostliny

U nekvetoucí rostliny je příčinou nadbytek vody. Pokud listová růžice odumře po odkvětu rostliny, je to přirozeným jevem.
### Škůdci antúrie

Nejčastější bývají na antúrii puklice, třášněnky, svilušky a vlnatí červci.  

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7371 (vitejdoma.cz/zahradnik#8864)


Diskuze a zkušenosti

kLÁRA | 20.04.2009 19:24
HNĚDNUTÍ LISTŮ ANTURIE...PROSÍM PORAĎTE CO S TÍM. Dobrý den, mám problém s hnědnutím listů u Anturie a nevím co s tím dělat.Prosím poraďte mi. Děkuji KLára

Magdalenka | 24.09.2009 14:00
změna barvy květu zakoupila jsem krásnou anturii v ružové barvě, nyní kvete dále ,ale květy jsou zelené .Poradte co jí schází.

Kovandová | 21.10.2009 17:33
anturie bila a červena. Prosim poraďte , přestala mi kvest nevíte proč.

kvendy | 17.12.2009 11:49
Nemoc Mam celou dobu pekne rostla prekrasna bila a ted me listy zloutnoun nevim co a proc muzete porad dekuji

Jirásko Tonda | 14.11.2012 21:55
anturie pěstování anturiím červeně kvetoucím hnědnou špičky toulce v květu,jaká je příčina?

Iveta | 04.05.2013 17:28
anturie bila Dobry den,muze byt anturie pres leto venku?dekuji za odpoved.Iveta

Lenka | 05.11.2013 22:33
Antúrie Už rok mi neustále kvete antúrie, nyní se postupně objevují na dvou květech žlutá semínka. Co s nimi a jak poznám, že už je mohu zasadit? Děkuji


Přidat komentář