Buxus - stříhání buxusů, pěstování a množení

Buxus sempervirens – charakteristika buxus. Přezimování, množení, výsadba, přesazování buxus. Škůdci, řez, zálivka, umístění a charakteristika buxus. Zimostráz je vděčná, nenáročná rostlina.

Buxus sempervirens – charakteristika buxus

U nás tvoří zimostráz výhradně keře, roste pomalu. Pravidelně stavěné větve skoro zanikají pod hustým drobným olistěním. Zimostráz působí vážně a strnule. Listy neopadávají, jsou kožovité, vstřícně postavené, celokrajné a drobné. Převažuje tmavší zelené zbarvení. Květy jsou nevýrazné žlutozelené, uspořádané v úžlabních svazečcích. Plod v podobě tobolky nemá výrazný okrasný význam.

Buxus sempervirens - umístění buxus

Zimostráz je vděčná, nenáročná rostlina, která roste poměrně dobře v zastíněné poloze bez nároků na půdní podmínky. Dokonce snáší bez újmy na svém vzhledu i znečistěné ovzduší, poškozuje ho pouze psí moč.

Buxus sempervirens – výsadba buxus

Buxusy vysazujeme většinou s kořenovým balem v předjaří. Po výsadbě zajistíme pravidelnou zálivku.

Buxus sempervirens – škůdci buxus

Zimostráz často napadají škůdci, kteří způsobují deformace listů. Aplikujeme opakovaně postřik v květnu a červnu. Deformované části sestřihneme a ihned spálíme. Keře také napadají mšice a puklice. ## Buxus sempervirens - přesazování buxus

Protože buxusy rostou pomalu, přesazují se podle potřeby. Pěstební substrát by měl obsahovat **2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. **

Buxus sempervirens – řez buxus

Řez proveďte brzy zjara před rašením nových výhonů. První řez by měl být dost hluboký. Jde o to, aby se sazenice pěkně rozvětvila a zhoustla do stran.

Buxus sempervirens - zálivka buxus

Buxus vyžaduje pravidelnou zálivku. ## Buxus sempervirens - přezimování buxus

Buxus přezimuje na chráněném místě v záhonu v půdě nebo při nízké teplotě v bezmrazé světlé místnosti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7406 (vitejdoma.cz/zahradnik#9603)


Diskuze a zkušenosti

Milan | 14.05.2013 07:02
BUXUS Dobrý den, chci se zeptat, zda lze buxus totálně omladit. Tím myslím zmlazení řezem téměř u země. Má z něj nízký živý plot cca 50 cm vysoký, oddělující předzahrádku od chodníku a je po zimě a neukázněné omladiny celkem zdevastovaný. Sem z Vysočiny a tak je zde jaro teprve v rozpuku. Děkuji za odpověď a přeji fajn den.

Pavla | 14.05.2015 17:27
Buxus škůdci Dnes jsme si všimli, že na živém plotu z buxusu je bílá jakoby vatička. Co to může být a jak to ošetřit...děkuji

Ludmila | 10.08.2015 19:00
Zmlazení buxusu Kvůli rekonstrukci zahrady jsem musela přesadit krásný kulovitý buxus starý asi 2O let o průměru asi 70 cm. Po přesazení jsem ho nějakou dobu zalévala ( před přesazením jsem ho nezalévala nikdy), a když se mi zdálo, že se chytil, nějak jsem ho pustila ze zřetele. Přišlo pár sušších dnů a najednou měl lístečky suché. Pořádně jsem ho zalila a teď zalévám denně a kupodivu se zelené lístečky začaly objevovat. Jenže přibývají velmi zvolna. Myslíte, že mou "péči" přežije?A je možné v předjaří ho seříznout tak, že zůstanou jenom "stonky" bez lístečků? Zdravím a děkuji za odpověď.


Přidat komentář