Cattleya

Cattleu zaléváme opatrně, protože nesnáší přemokření. Před další zálivkou se radši prsty přesvědčíme, zda-li je povrch zeminy v květináči suchý. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty nejlépe teplá.

Cattleya

Catleya pochází z Jižní Ameriky, kde roste divoce na větvích a kmenech stromů. Katleja je druh teplomilné orchideje, která se snadno pěstuje a je vhodná i pro začátečníky. Rostlina má ráda světlo, ale ne přímé slunce. Tento druh orchideje patří mezi teplomilné a proto ideální teploty pro pěstování jsou od 15 – 30 °C. Pro tvorbu květů je nutný pokles noční teploty o cca 5 °C. Téměř všechny druhy katlejí kvetou na jaře a nebo i na podzim. Většina druhů a hybridů výrazně voní, rozdílně a velmi často také ntenzivně.

Jak se starat o rostlinku

Cattleu zaléváme opatrně, protože nesnáší přemokření. Před další zálivkou se radši prsty přesvědčíme, zda-li je povrch zeminy v květináči suchý. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty nejlépe teplá. Pěstujeme-li rostlinu v zimě v chladnu, omezíme zálivku. Cattleya má rádo vlhko, proto v letních parnech rostlinu jednou týdně orosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 60%.

Hnojení a substrát

Od března do září, 1x za 14 dní Cattleyu přihnojujeme speciálními tekutými hnojivy pro orchideje, které neobsahují vápno. Přesazujeme pouze v případě, že kořeny Cattley vyčnívají z květináče a rostlina špatně roste. Cattleya totiž, stejně jako všechny orchideje, přesazování špatně snáší. Obvykle ji přesazujeme po 3 až 4 letech, aby květina dobře rostla. Květináč však nesmí být příliš velký. Jako pěstební substrát použijeme speciální koupenou zeminu pro orchideje. Můžeme si ji připravit sami z 1 dílu jemně mletých kořenů kapradí, 1 dílu jemně drceného mechu, 1 dílu lehké kypré drnovky a 1 dílu listovky.

Jak se kytička rozmnožuje

Cattleyu rozmnožujeme dělením a vzdušnými kořeny.

Možné problémy s rostlinou

  • Hnědé skvrny na listech

    Jsou-li skvrny tvrdé a suché, příčinou je popálení sluncem. Skvrny neodstraňujte, ale zajistěte před přímými slunečními paprsky přistínění. Jsou-li skvrny měkké, je to příznak houbové choroby. V tomto případě napadanou část rostliny ihned odstraňte.

  • Vodorovný nebo skloněný růst Cattley

    Nejčastější příčinou je nedostatek světla, orchideje totiž potřebují velice dobré osvětlení. Pokud však má orchidej dostatek světla a přesto je skleslá, možnou příčinou je nesprávná zálivka. 

  • Žádné květy

    Příčinou jsou nevhodné podmínky prostředí, ve kterém orchidej pěstujete. Tato příčina se zároveň také projevuje nezdravým růstem orchideje.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7377 (vitejdoma.cz/zahradnik#8926)


Přidat komentář