Česnek

Česnek obsahuje vitaminy A, B1, B2 a C, rostlinná antibiotika, látky působící proti srážení krve a látky regulující hladinu cholesterolu v krvi. Česnek dokáže zabíjet škodlivé bakterie ve střevech, aniž by poškodil přirozenou mikroflóru.

Historie

Česnek, pocházející ze Střední Asie, je starou kulturní rostlinou. Jeho léčivé účinky znali již staří Indové, Babylóňané a Egypťané před několika tisíciletími.

Umístění

Česnek vyžaduje slunné stanoviště, ne však přímé sluneční světlo. Půda by měla být propustná, dobře zpracovaná s dostatečnou dávkou živin.

Výsadba

K výsadbě použijeme zdravou sadbu. Palice rozebereme na jednotlivé stroužky. K sadbě nepoužíváme velmi malé, plesnivé nebo mechanicky poškozené stroužky. Stroužky neloupeme. Nutné je také sadbu česneku namořit například přípravkem ROVRAL FLO, ROVRAL 50WP nebo BENLATE.

Spon výsadby

Sadbu česneku sázíme do rýh nebo s použitím sázecího kolíku do řádků 25 - 30 cm vzdálených a v řádcích na vzdálenost 10 cm, podpučím dolů, do hloubky tak, aby nad vrcholky stroužků bylo ještě 4 - 6 cm země. Zem lehce utužíme.

Závlaha

Česnek nepotřebuje mnoho vody, avšak půda by neměla zcela vyschnout.

Hnojení

Pokud jsme pozemek pro pěstování česneku předem správně připravili, nemusíme hnojit. Česnek má krátkou vegetační dobu, a proto nepotřebuje mnoho živin. Nesnáší přímé hnojení chlévským hnojem.

Sklizeň česneku

U česneku je velice důležitá správná doba sklizně. Pokud tuto dobu nevystihneme, cibule se již v zemi samy začnou rozpadávat na jednotlivé stroužky. Tím se hůře skladuje a je větší nebezpečí napadení skládkovými chorobami.

Sušení česneku

Česnek sušíme v dobře větrané a suché místnosti. Svazkujeme po 10 – 15 kusech. Zdraví na talíři - dobrá volba!

Zajímavost

Česnek obsahuje vitaminy A, B1, B2 a C, rostlinná antibiotika, látky působící proti srážení krve a látky regulující hladinu cholesterolu v krvi. Česnek dokáže zabíjet škodlivé bakterie ve střevech, aniž by poškodil přirozenou mikroflóru, zvyšuje odolnost vůči virovým infekcím a je prevencí proti řadě onemocnění.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7405 (vitejdoma.cz/zahradnik#9589)


Přidat komentář