Hlávkový salát - pěstování a výsev

Semena hlávkového salátu zasejte 2 cm hluboko; je-li půda suchá, připravený řádek ještě před výsevem namočte. Vzrostlý salát potřebuje prostor o průměru 30 cm. Pochutnejte si na hlávkovém salátu.

Nároky hlávkového salátu na stanoviště

Hlávkový salát vyžaduje dobrou, čerstvě vyhnojenou, kyprou půdu. Hlávkový salát by se měl pěstovat v místech s dostatečným množstvím slunečního světla.

Zalévání hlávkového salátu - zálivka

Vyžaduje vydatnou zálivku měkkou odstátou vodou. Zálivka hlávkového salátu studenou vodou (například studniční, tedy tvrdou vodou) způsobuje zpomalení vzrůstu. Při zálivce tvrdou vodou také salát ztrácí svou svěžest (listy tuhé, až kožovité a nahořklé). Pěstujeme-li salát pod okny v pařišti, neprospívá mu moc příliš veliká spodní teplota (vyvíjí se poměrně rychle, ale netvoří pěkné hlávky).

Odrůdy salátů

U hlávkových salátů rozeznáváme odrůdy rané, pro pěstování pod okny v pařištích, polorané pro ranější sklizeň a pozdní pro další sklizeň z volné půdy. Také ještě salát zimní, který se vysazuje na záhony na podzim a brzy z jara se sklízí.

Výsev hlávkového salátu

Semena hlávkového salátu zasejte 2 cm hluboko; je-li půda suchá, připravený řádek ještě před výsevem namočte. Vzrostlý salát potřebuje prostor o průměru 30 cm. Vyséváte-li do řádků, ponechte mezi nimi a rostlinami následující rozestupy: 20 cm u malých salátů, jako je „Little Gem”, 30 cm u tzv. máslových a ledových typů a 40 cm u kadeřavých salátů. V chladných oblastech saláty nejprve předpěstujte v květináčích pod sklem.

Termín výsevu salátu

Hlávkový salát se dá vysévat téměř celoročně. V teplých oblastech můžete začít s výsevem salátové zeleniny na venkovní stanoviště již v březnu a pak můžete vysévat až do podzimu. Ve sklenících můžete salát pěstovat celoročně. Při pěstování salátu dbejte na správný výběr vhodné odrůdy.

Předpěstování sadby salátu

Pro předpěstování sadby vyséváme semena salátu mělce do truhlíků a ve stadiu tvorby pravých listů rostlinky pikýrujeme do sponu 4 x 4 cm. Teploty ve dne udržujeme v rozmezí 16 – 20°C, v noci 4 – 6°C.

Výsadba hlávkového salátu na stanoviště

Salát vysazujeme při 4 - 6 pravých listech mělce na záhon, aby jsme nezahrnuli srdéčko rostliny. Sazenice hlávkového salátu vyséváme na záhon ve sponu 25 x 25 až 30 x 30 cm.

Hlávkový salát obsahuje mnoho vitamínů

Hlávkový salát obsahuje vitamin C, provitamin A, kyselinu listovou. vitaminy B1, B2, E, draslík, fosfor, vápník, hořčík, železo, zinek, jód.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7381 (vitejdoma.cz/zahradnik#8980)


Přidat komentář