Hortenzie - pěstování hortenzie

Hortenzie - pěstování hortenzie. Hortenzie velkokvětá (Hydrangea macrophylla). Zálivka pro hortenzie. Hortenzie a vhodný substrát. Hnojení hortenzie. Přezimování hortenzie. Modré hortenzie. Množení hortenzie.

Pěstování hortenzie - Hortenzie velkokvětá (Hydrangea macrophylla)

Hortenzie velkokvětá (Hydrangea macrophylla) je keříkovitá rostlina s krásnými velkými kulovitými květy různých barev. Pěstování hortenzií je poměrně jednoduché. Nevíte jak si vypěstovat modré hortenzie?

Latinský název hortenzie

**Hydrangea macrophylla **

Hortenzie a vhodné stanoviště pro pěstování

Hortenzie má ráda jasné, rozptýlené světlo. V létě umístíme hortenzii na zahradu a postupně ji přivykáme přímému slunečnímu záření. Po skončení adaptace ji i s květináčem zakopeme do země a necháme ji v ní až do podzimu.

Hortenzie a vhodný substrát

Hortenzie vyžaduje lehkou, propustnou a výživnou půdu s pH 5 - 6,5. Doporučený substrát pro pěstování hortenzií se skládá se skládá** z 1 dílu rašeliny, 1 dílu jehličnaté zeminy, 1 dílu písku a 1 dílu humusu. **

Zálivka pro hortenzie

V létě má hortenzie vysoké nároky na zálivku. Kořenový bal nesmí nikdy přeschnout! Proto je vhodné namočit květináč s rostlinou jednou týdně do nádoby s vodou. Voda má být měkká, v žádném případě nesmí obsahovat vápník. Od srpna zálivku omezujeme, aby výhony do opadu listů dostatečně vyzrály a vytvořily základy budoucího květenství. V zimě se zalévá málo, jen aby kořenový bal zcela nevyschl.

Hnojení hortenzie

Přihnojování se provádí tekutými minerálními a organickými hnojivy po zálivce. Přihnojujeme v létě a koncem zimy před začátkem květu. Po prořezání do nasazení nových výhonů nehnojíme.

Přesazování hortenzií - postup přesazování

Řízky, které zapustily kořeny, sázíme do květináčů o průměru 8 cm, naplněných směsí zeminy z rašeliny, listovky a písku. Když se mladé rostliny rozrostou, přesazujeme je do velkých květináčů.** Na jaře se rostliny ostříhají, necháme pouze pár listů, aby se vytvořily nové výhony, které budou příští rok kvést.** Hortenzie se každoročně po odkvětu přesazují do čerstvé zeminy, její pH musí být kolem 5,5. Doporučený podíl zeminy se skládá z 1 dílu rašeliny, 1 dílu jehličnaté zeminy, 1 dílu písku a 1 dílu humusu.

Modré hortenzie

Modré hortenzie jsou původní růžové, aby zmodrali, musí se pěstovat **v kyselé půdě nebo přidávat zálivku s roztokem kamence. **

Přezimování hortenzie

**Hortenzie přezimuje od listopadu do února v chladné,tmavé a suché místnosti s teplotou do 6 až 8°C. **

Množení hortenzie

Množí se řízky, které se berou z nekvetoucích mladých kořenových výhonů. Řízky se dvěma nebo třemi páry listů zakoření v písku za 15 až 20 dní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7408 (vitejdoma.cz/zahradnik#9624)


Diskuze a zkušenosti

Mojudrá | 22.03.2009 10:51
střihání hortenzií Nevím jak na jaře střihat hortenzie a kolik protů nechat aby kvetla

Vlastimila Kopecká | 17.05.2010 16:22
hortenzie Prosím o radu,dostala jsem darem hartenzii,v květináči,můžete mi prosím někdo poradit kdy ji mám zasadit do země? Děkuji.

Jitka | 06.10.2011 10:17
hortenzie prosím o radu kam s hortenziema na zimu , když je mám ve velkých květináčích na terase a v domě nemám žádnou chladnou místnost nebo sklep. Jitka


Přidat komentář