Kaktusy - jak pěstovat kaktusy

Nejvhodnější doba pro přesazování je jaro a léto. Kaktusy vyklepeme z květináče a kořeny důkladně očistíme od původní půdy. Rostlinu necháme ve stínu oschnout a pak ji můžeme přesadit.

Kaktusy do bytu

Pokud se rozhodnete pořídit si do bytu kaktus, postavte jej co nejblíže k oknu. Tyto rostliny totiž vyžadují dostatek světla a slunce. Nejlépe jim vyhovuje jižní nebo jihovýchodní strana. Severní je naprosto nevhodná. Začátkem jara rostlinu přemístěte na letní stanoviště. Pokud však přezimovala ve tmě, nevystavujte ji zpočátku přímému slunečnímu světlu. Před nočními mrazíky ji chraňte igelitovou fólií.

Venkovní kaktusy

Kaktusy lze v létě pěstovat i venku nebo ve skleníku, kde vydrží po celý rok.

Substrát pro kaktusy

Kaktusy lze pěstovat v běžné, kvalitní zemině. Vzdušnosti půdy docílíte přimícháním ostrého písku.

Kaktusy a zálivka

Tvrdá voda z vodovodu není pro kaktusy vhodná. Musíte ji buď nechat odstát nebo převařit. Ideální je čistá dešťová voda. Nikdy rostlinu nezalévejte, je-li půda ještě mokrá. Zálivka může být vydatnější, ale raději v delších intervalech.

Zálivka v létě a v zimě

Na jaře a na podzim zalévejte zásadně ráno, v létě večer. V období velkých letních veder postačí mírná zálivka jednou za dva týdny, od března do října nezalévejte vůbec. Na jaře probudíte rostlinu teplou zálivkou.

Kaktusy a letní stanoviště

Letní stanoviště musí být světlé a vzdušné, umístěné co nejblíže k oknu (nebo i v předokenním skleníčku). Před silným deštěm je chraňte, jemná přeháňka jim naopak neuškodí. V prvních letních dnech je třeba kaktusy stínit, neboť ještě nejsou na silné paprsky zvyklé a mohly by se spálit.

Kaktusy v létě

V období letních veder kaktusy upadají do letní stagnace, což znamená, že přestávají růst a odmítají vodu. Tomu však lze předejít zajištěním dostatečné vlhkosti (postřikování vodou).

Kaktusy a zimní stanoviště

Kaktusy v zimě spí, životní procesy jsou omezeny. Zimní stanoviště nesmí být teplé a vlhké jako v létě, ale naopak suché a chladné, s teplotou do 12 °C.

Kaktusy a přihnojování

Kaktusům bohatě stačí přihnojení umělým hnojivem dvakrát za rok.

Kaktusy a přesazování

Nejvhodnější doba pro přesazování je jaro a léto. Kaktusy vyklepeme z květináče a kořeny důkladně očistíme od původní půdy. Rostlinu necháme ve stínu oschnout a pak ji můžeme přesadit. Zprvu ji jen poprašujeme vodou, teprve po týdnu může přijít první zálivka.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7400 (vitejdoma.cz/zahradnik#9511)


Diskuze a zkušenosti

Jaromír Macháček | 09.02.2010 20:00
Zálivka v létě a v zimě SPRÁVNĚ : od října do března nezalévejte vůbec

werrushe | 10.12.2011 13:01
červci mam na kaktusech červce.. nemuzu na to nic sehnat.. ://dcl se to mnozi..


Přidat komentář