Kiwi - pěstování

Rostliny vysazujte na jaře; ke každé z nich zapíchněte zezadu tyčku. Jakmile začnou rostliny růst, ponechte na nich jen tři silné výhonky a ostatní vyštípněte. Aktinidii čínskou (kiwi) musíte pěstovat na chráněném místě.

Kiwi - vhodné stanoviště

Aktinidii čínskou (kiwi) musíte pěstovat na chráněném místě, orientovaném k jihozápadu, v bohaté na vlhkost zadržující půdě o pH mezi 6 - 7. Před jarními mrazíky a tuhou zimou potřebují rostliny ochranu. Obvykle jsou k úspěšnému pěstování nutné samčí i samičí rostliny, ale nyní je k dispozici i samosprašná odrůda „Issai”. Jedna samčí rostlina jinak postačí k opylení až osmi rostlin samičích.

Jak a kdy vysazovat kiwi

Rostliny vysazujte na jaře; ke každé z nich zapíchněte zezadu tyčku. Jakmile začnou rostliny růst, ponechte na nich jen tři silné výhonky a ostatní vyštípněte. Střední výhon přivažte k tyčce a postranní dva vyvažte podél spodního drátu opery. Jakmile dosáhne vzpřímený výhonek druhého drátu, celý postup zopakujte, a to tak dlouho, dokud nebudou všechny opěrné dráty obsazeny.

Kiwi - zaštipování rostliny

Až dorostou boční výhony aktinidie do délky asi 1 m, zaštípněte jejich konce, abyste podpořili tvorbu postranních výhonů (vyššího řádu), ze kterých se později vyvinou plodonosné větévky. Tyto postranní výhony zaštípněte na pět listů, aby se vytvořily plodonoše. Všechny výhonky vyrůstající z těchto postranních výhonů pak zaštípněte za sedmým listem.

Kiwi - úprava v zimě

V zimě, jakmile rostlina odrodí, seřízněte všechny plodonoše na pouhé dva pupeny pod místem, kde se vytvořil poslední plod kiwi.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7384 (vitejdoma.cz/zahradnik#9024)


Diskuze a zkušenosti

babička Fanči | 28.05.2009 13:52
kiwi ? Vypěstovala jsem si 5 silných rostlin kiwi ze semínek plodu koupeného v marketu.Rostliny už 5 let pěstuji venku ve středních polohách, jsou na chráněném místě, bujné, zdravé, dosud však nekvetly.Zatím jsem je nestříhala. Jak je mám donutit ke kvetení ?

Miluška | 06.06.2013 08:10
kiwi. Dobrý den, potřebovala bych radu.Mám kiwi třetím rokem a letos mi krásně kvete,ale začaly mi na něm bělat lístky,nevím co s tím mám dělat. Děkuji za radu Miluška


Přidat komentář