Monstera - pěstování monstery

Monsteru množíme vrcholovými stonkovými řízky odebranými pozdě na jaře, které jednoduše zakořeňují přímo ve vodě nebo v substrátu. Také můžeme monsteru množit vzdušnými výhony. Výhon musí mít list a vzdušný kořen.

Monstera je stále zelená pokojová rostlina

původem ze Střední a Jižní Ameriky, kde v tropických deštných pralesech roste jako liána. Má velké dekorativní listy a množství vzdušných kořenů.

Monsteře vyhovuje jasné rozptýlené světlo

bez přímých slunečních paprsků. V létě může být umístěna také venku v polostínu. V zimě by teplota při pěstování monstery neměla klesnout pod 16°C. Na tmavém stanovišti rostlina řídne. Rostlině vyhovuje normální pokojová teplota kolem 20°C maximum 25°C.

Zalévání monstery

Zálivka je od jara do podzimu by měla být velmi hojná, v zimě mírná. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty, nejlépe teplá. Monstera má ráda vlhko, proto v letním období rostlinu jednou týdně rosíme. Vzdušná vlhkost by se měla pohybovat kolem 85%.

Hnojení a substrát pro monsteru

Od března do srpna monsteru přihnojujeme 2x za týden speciálními tekutými hnojivy pro pokojové rostliny, které neobsahují vápno. Protože monstera roste pomalu, přesazuje se podle potřeby. Mladé rostliny přesazujeme každý rok, rostliny starší zhruba každé 2 až 3 roky. Vysazují se do širokých, ale nízkých květináčů. Pěstební substrát by měl obsahovat 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kompostové zeminy a 1 díl písku. Do zeminy je dobré přidat trochu dřevěného uhlí a antuky.

Kvetení monstery

Kvetení je při pěstování v domácích podmínkách je to jen ojedinělý jev. Pokud však budeme mít štěstí, dočkáme se bílého květenství, z něhož se vyvine plod, která chutná podobně jako ananas a je jedlý. Zbytek rostliny je však prudce jedovatý, pozor tedy na pěstování monstery v blízkosti domácích zvířat nebo malých dětí.

Množení monstery

Monsteru množíme vrcholovými stonkovými řízky odebranými pozdě na jaře, které jednoduše zakořeňují přímo ve vodě nebo v substrátu. Také můžeme monsteru množit vzdušnými výhony. Výhon musí mít list a vzdušný kořen. Když se monstera příliš rozroste, odřízne se jí vrcholek s jedním nebo více vzdušnými kořeny a zasadí se jako samostatná rostlina. Mateřská rostlina žije dál.

Choroby monstery

Hnědé okraje a pokroucené listy

Monstera je umístěna v chladnu a průvanu.

V listech monstery nejsou otvory

Pokud jsou listy ještě nedospělé, jsou celokrajné a nemají otvory. U dospělých listů může být více příčin: chladno, málo světla, málo vody nebo také málo živin.

Hniloba kmínku monstery

Monstera má nedostatek tepla a zálivky.

Žloutnutí listů monstery

Pokud žloutne u monstery mnoho listů a zároveň s tím také vypozorujeme vadnutí a hnilobu, bývá nejčastější příčinou příliš mnoho vody. Pokud však příznaky vadnutí a hniloby chybí, může být žloutnutí listů způsobené podvýživou. Pokud jsou zasaženy pouze spodní listy, na kterých se objevují hnědé skvrny, a nové listy jsou malé a tmavé, může být příčinou nedostatek vody.

Škůdci monstery

Svilušky, štítenky, červci a mšice.

Druhy monstery

  • Mostera deliciosa
  • Monstera obligua

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7390 (vitejdoma.cz/zahradnik#9166)


Přidat komentář