Palmy - pěstování palem

Palmy jsou rostliny, které slouží převážně k výzdobě interiérů, ale můžeme je také pěstovat venku. Proč si také nepořídit nějakou palmu? Návod na správné pěstování palem naleznete zde.

Doporučujeme:

 • Prodej semen a všemožných druhů rostlin -Online obchod osiva-semena.cz má velice zajímavý** ** sortiment, kde naleznete širokou škálu semínek od zeleniny roztodivných tvarů ** a barev, až po exotické ovoce.** Jejich cílem je přinášet semena a rostliny neznámá a nevídaná.Neváhejte a vysejte si rostliny dle svých představ!

Palmy a jejich pěstování

Palmy jsou rostliny, které slouží převážně k výzdobě interiérů, ale můžeme je také pěstovat venku. Proč si také nepořídit nějakou palmu?**

Jak udělat muže šťastným?**

Palmy – hnojení palem

Palmy hnojíme 1 x týdně vícesložkovým hnojivem pro pokojové rostliny.

Přesazovánípalem

Rostliny přesazujeme, pokud kořeny vyčnívají z květináče. Palmy špatně snáší časté přesazování.

Palmy a vhodné stanoviště

Palmy vyžadují světlé stanoviště, ne však přímé sluneční světlo.

Palmy a vhodná teplota

Rostliny vyžadují teplotu** 25 – 28 °C.** V zimě by teplota při pěstování neměla klesnout pod 18°C.

Palmy – substrát pro palmy

Palmy vyžadují propustný živný substrát s větším podílem rašeliny. Vhodný pěstební substrát pro pěstování palem, se skládá z rašeliny a písku.

Palmy – zálivka - zalévání palem

Rostliny vyžadují pravidelnou zálivku, nesnášejí však přemokřený substrát.

Palmy – množení palem

Palmy množíme převážně semenem. Semena dva dny před výsadbou máčíme v teplé vodě (30 – 35°C). Poté semena vysazujeme do substrátu. Když jsou palmy velké 10 centimetrů, musíme je přesadit do květináče.

Choroby a škůdci palem

Zahnědlé špičky listůpalem

Příčinou je suchý vzduch. Během teplého počasí nezapomínejte listy pravidelně rosit. Dalšími možnými příčinami mohou také být nedostatečná zálivka, chladný vzduch či poškození.

Žloutnutí listů palem

Příčinou je nedostatečná zálivka. Při nedostatečné zálivce budou během letních měsíců kořeny palmy trpět suchem.

Škůdci palem

Obtíže může způsobit sviluška, puklice a vlnatka.

Drobné hnědé skvrny na listech

Příčinou je skvrnitost, která byla vyvolaná přelitím nebo nachlazením. Napadené listy odstraňte. Další možnou příčinou může být velmi tvrdá zálivková voda.

Hnědé listy palmy

Bývá přirozené, pokud ty nejspodnější palmové listy hnědnou a klopí se. Odstraňte je ne trháním, ale odříznutím. Při hromadném hnědnutí listů navíc ve spojení s hnilobou je příčinou přelití.

Palmy – druhy palem

 • **Chamaedora elegans – Palma horská
  **
 • **Chrysalidocarpus fortunei – Chrysalidokarpus nažloutlý
  **
 • **Howeia belmoreana – Kencie
  **
 • **Cocos nucifera – Palma kokosová
  **
 • **Microcoelum weddelianum – Kokosovec Weddelův
  **
 • **Livistonia chinensis – Livistonie
  **
 • **Caryota mitis – Palicha, Karyota
  **
 • **Chamaerops humilis – Žumara
  **
 • **Washingtonia filifera – Washingtonie
  **
 • **Phoenix canariensis
  **
 • **Howea forsteriana – Žumava nízká
  **
 • Cycas revoluta – Cykas

Caryota mitis (Karyota) - palma

Tato teplomilná palma má původ z Filipín a Malajsie. Má klínovité lístky ve tvaru rybího ocasu. Je to pomalu rostoucí palma. Může dosáhnout výšky až 2 m. Světlo: požaduje světlé umístění s nepřímým slunečním zářením. Voda: bohatě zaléváme v období aktivního růstu, v době klidu zálivku omezíme. Teplota: ideální je teplota nad 22 ° C, při teplotě pod 12 ° C se její stav zhoršuje. Vzduch: vysoká vlhkost je důležitá pro zachování zdravých listů, proto květináč postavíme do misky s vlhkými oblázky a často rosíme. Hnojení: od jara do poloviny podzimu 2x měsíčně hnojit slabým tekutým hnojivem. Množení: lze množit semeny a postranními výhony.

Cycas revoluta (Cykas)

Cykas není palma, ale velmi se jí podobá a většina lidí ho i mezi palmami hledá. Přicestoval k nám z Japonska a Jávy. Má hnědý šupinatý kmen, připomínající u mladé rostliny tvarem ananas. Listy tvoří na širokém kmínku tmavě zelenou růžici. Jeho pomalý růst se odráží i na poměrně vysoké ceně. Světlo: vyžaduje velmi světlé stanoviště. Voda: vydatná zálivka, aby zemina v květináči zcela nevyschla. V zimě zálivku omezíme, pokud je teplota na minimu. Hnědé skvrny na listech značí přelití a naopak nedostatek vláhy způsobuje žloutnutí listů. Teplota: ideální je teplota okolo 18 ° C, minimum v zimě 4 ° C. Vzduch: má rád vlhko, proto 2 – 3x týdně rosíme. Hnojení: od jara do podzimu 1x měsíčně slabě hnojíme tekutým hnojivem. Škůdci: červci a svilušky. Množení: semeny.

Doporučujeme:

 • Prodej semen a všemožných druhů rostlin -Online obchod osiva-semena.cz má velice zajímavý** ** sortiment, kde naleznete širokou škálu semínek od zeleniny roztodivných tvarů ** a barev, až po exotické ovoce.** Jejich cílem je přinášet semena a rostliny neznámá a nevídaná.Neváhejte a vysejte si rostliny dle svých představ!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7412 (vitejdoma.cz/zahradnik#9735)


Diskuze a zkušenosti

Zdeněk | 16.03.2009 14:37
informace o pěstování palem Může mně někdo poradit?Palmy pěstuji od semene,pak vyrazí šlahoun do asi 40 cm a zlomí se.Můžu ji včas ustřihnout nebo jak nato?

Karolina | 24.06.2011 16:09
Jedna z moznosti Jedna z moznosti je, ze uz jste koupili palmu nemocnou.Mozna byla v prodejne v pruvanu je hodne moznosti. Rozhodne to neni hnojivem. Karolina

ladah | 05.09.2012 17:21
cycas revoluta Dobrý den . U asi 15 let staré rostliny mi vyrostly tři malé a z nich už dvě mají listy. Mohu je od staré rostliny odloupnout a zasadit zvlášť? Děkuji za radu.


Přidat komentář