Pěstování artyčoku

Artyčok pěstujeme ze sadby nebo dělením oddenku. Sadbu si vypěstujeme výsevem semen v únoru nebo březnu. Pokud jste na výsev artyčoku zapomněli, můžete si již mladé rostliny zakoupit na zahradnickém trhu.

Artyčok zeleninový (Cynara scolymus L.)

Artyčok zeleninový (Cynara scolymus L.) je statná víceletá bylina z čeledi hvězdicovitých - Asteraceae, s rozvětvenou lodyhou až přes metr vysokou. Na konci květních stonků mají artyčoky mohutné dekorativní úbory modrofialových květů, kvetoucích v červenci a srpnu. U artyčoku konzumujeme zdužnatělé lůžko nerozvinutého květu.

Arytčok a jeho příznivé účinky na lidské zdraví

Artyčok obsahuje tělu velmi prospěšné bioflavonoidy, které chrání náš organismus proti účinkům škodlivých volných radikálů. V artyčoku zeleninovém najdeme provitamín A, vitamín C, kyselinu listovou, vápník, železo, draslík, zinek a hořčík. Artyčok snižuje hladinu cukru v krvi, léčí ledvinová a žlučníková onemocnění a také brání usazování cholesterolu v cévách.

Vhodné stanoviště pro pěstování artyčoků

Artyčoky vyžadují hlubokou, lehčí humózní půdu s vysokým obsahem živin. Artyčoky vyžadují slunné a dostatečně teplé stanoviště.

Pěstování artyčoků

Artyčok pěstujeme ze sadby nebo dělením oddenku. Sadbu si vypěstujeme výsevem semen v únoru nebo březnu. Pokud jste na výsev artyčoku zapomněli, můžete si již mladé rostliny zakoupit na zahradnickém trhu. Dobře vyvinuté rostliny vysazujeme na záhon v polovině května. Spon pro pěstování je 100 x 150 centimetrů.

Množení artyčoku - dělením oddenku

Podzemní oddenek oddělíme v dubnu. Rostliny poté sázíme do pařeniště v druhé polovině května do sponu 100 x 150 centimetrů.

Ošetřování artyčoku během vegetace

V době vegetace artyčok zeleninový často zaléváme, okopáváme a odplevelujeme. Na jedné rostlině je vhodné nechat pouze dva až tři květní úbory.

Sklizeň artyčoků

Dobře vyvinuté, ještě nerozvinuté květní úbory začneme sklízet od června. Zákrovní listy by měli být tmavozelené. Úbory řežeme se stopkou dlouhou přibližně 5 až 10 centimetrů.

Artyčok a jeho přezimování

Na zimu k rostlinám přihrneme půdu, odstřihneme květy i listy těsně u povrchu a přikryjeme artyčoky slámou nebo chvojím. Můžeme je také vykopat i s kořenama a uložit na zimu do sklepa, pařeniště nebo fóliovníku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7369 (vitejdoma.cz/zahradnik#8862)


Přidat komentář