Pěstování fíkusů, základní rady pro pěstování a charakteristika

Pěstování fíkusů základní rady pro pěstování a charakteristika. Zálivka u fíkusů - zalévání fíkusu. Hnojení fíkusů a substrát. Množení fíkusů a způsoby množení. Choroby, škůdci a nemoci fíkusů. Základní druhy fíkusů - seznam fíkusů.

Pěstování fíkusů základní rady pro pěstování a charakteristika

Rod Ficus zahrnuje okolo 1000 druhů od rostlin stromovitého (Ficus elastica, Ficus benjamina, Ficus lyrata, F. benghalensis), převislého (Ficus pumila, Ficus radicans) až keřovitého typu (Ficus diversifolia). Jednou z nejznámějších pokojových rostlin je Ficus elastica, který do Evropy přicestoval z Indie. Fíkusy vyžadují po celý rok světlé stanoviště, avšak jejich umístění na přímém slunci není zcela vhodné. V zimě postačí fíkusům pokojová teplota pohybující se okolo 12 až 15 °C. Fikus benjamina by měl mít v zimě teplotu nad 15°C.

Zálivka u fíkusů - zalévání fíkusu

Zálivka u fíkusů by měla být mírná, fíkus nemá rád přelitou půdu. Voda by měla být odstátá a mít pokojovou teplotu, při přelití dochází k opadání listů. Rostliny pravidelně rosíme, zvláště v létě.

Hnojení fíkusů a substrát

V létě hnojíme fíkusy jednou za čtrnáct dní doporučenou dávkou tekutého hnojiva pro pokojové rostliny rozpuštěného ve vodě. Přihnojování se provádí od března do srpna nejlépe 0,2 – 0,4 % roztokem. Fíkusu nejvíc vyhovuje hlinitá půda s rašelinou.

Množení fíkusů a způsoby množení

Vegetativní způsob

Na jaře a začátkem léta fíkus množíme bandážováním stonku rostliny. Na stonku rostliny hned pod listem provedeme mělký zářez vedený odspodu směrem nahoru. Do zářezu vložíme špejli nebo kamínek, aby se nám řez nezavřel a celou řeznou plochu posypeme práškem pro podporu zakořeňování. Potom** kolem zářezu ovineme vlhký mech** a převážeme jej provázkem. Celý mech nakonec obalíme sáčkem a oba konce zajistíme provázkem. Až mechem začnou prorůstat kořeny, uřízneme stonek rostliny pod sáčkem. Sáček i mech opatrně odstraníme a novou rostlinu zasadíme do květináče. Řez pahýlu staré rostliny můžeme natřít vazelínou a může se stát, že rostlina vypustí nové pupeny. Fíkus lze množit i jednodušším způsobem, a to stonkovým řízkem přímo ve vodě.

Generativní způsob

** Fíkusy se dají také množit semenem**. Klíčivost semen je velmi nízká, ale i přesto se nám může podařit fíkus ze semene vypěstovat. Přesazování Pro všechny druhy fíkusů je vhodné toto složení zeminy: 2 díly listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl prohnojené zeminy. Nesázíme je do příliš velkých nádob. Přesazujeme až je to nutné. Přihnojujeme organickými hnojivy (kravský hnůj atd.). Staré exempláře velkých fíkusů nepřesazujeme, odstraníme vrchní část půd kolem rostliny a nahradíme čerstvou zeminou.

Choroby, škůdci a nemoci fíkusů

Náhlá ztráta listů fíkusů

Příčiny jsou u jednotlivých druhů různorodé. U Ficus elastica je nejpravděpodobnější příčinou přelití. Dalšími možnými příčinami jsou: nízká zimní teplota, přehnojení a chladný průvan. U Ficusu benjamina je opad listů způsoben nedostatkem světla nebo náhlá změna prostředí.

Žloutnutí okrajů listů fíkusů

Žloutnutí listů fíkusů je brzký příznak podvýživy nebo nějakých vážnějších chorob. Rostlinu během celého období růstu přihnojujte vhodnými hnojivy v doporučených dávkách.

Zasychání a svinování listů fíkusů

U převislých fíkusů bývá nejčastější příčinou silné sluneční záření, nízká vzdušná vlhkost či přesychání substrátu.

Základní druhy fíkusů - seznam fíkusů

 • Ficus benghalensis
 • Ficus lyrata
 • Ficus radicans
 • Ficus diversiifolia
 • Ficus triangularis
 • Ficus sagittata
 • Ficus elastica
 • Ficus elastica var. Schriveriana
 • Ficus benjamina
 • Ficus benjamina var. Microcarpa hawai
 • Ficus benediki
 • Ficus barteri
 • Ficus carica
 • Ficus pumila

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7389 (vitejdoma.cz/zahradnik#9093)


Diskuze a zkušenosti

Sona.vlkov | 06.05.2009 10:33
prosím o radu Mám fikus vysoký asi 2,5m a chtěla bych se zeptat jestli mu neublížím když jej pokrátím obyčejným řezem alespoň na výšku 1,5m. A pak co s uříznutým 1m? Může z toho vzniknout nová rostlinka, řekněme, ve vodě?

Lenka | 25.10.2011 11:44
Množení Část k zakořenění by měla být zelená (nezdřevnatělá). V takovém případě mi ve vodě zakořenil za 4 týdny.

5 znaku | 01.12.2014 13:11
sdrfuzhsdguisertiusdgfiudgtfuretgdsfhrtzadfgstzsfhsrtzsdfhfgshzsrt sdfgsdftsertdfgesrtdfgestdfgrstzadrgfvhsretgdchgrtsrtdxfggdrtzhrfthghfjgfhjfghjghjgfhjfgjfgjdsrtzezfgkwaůohlkrjgkxcjvgbsdrjktghiuasedghkjdfbgiuselufhdkxjgbdfierlsghcvjnhblxsfgzspdhgjvkcbklxcvgbldfhgiseurhgidfhgkjfdghseilrghcvjbnildfgrusighjisfdghisuerhgifdgigz


Přidat komentář