Pěstování rajčat

Rajčata – kdy začít pěstovat rajčata. Složením zeminy podpořte dobrý růst rajčat. Výsadba rajčat. Hnojení a péče o rajčata hnojivem. Choroby rajačat a prevence. Přirychlování rajčat. Upozornění pro pěstování rajčat.

Rajčata – kdy začít pěstovat rajčata

Rajčata začněte pěstovat nejdříve v květnu. Plodit budou teprve tehdy, kdy noční teploty neklesnou pod 16 °C. Produkovat však budou ještě na podzim.

Složením zeminy podpořte dobrý růst rajčat

Rajče je poměrně náročnou rostlinou: vyžaduje záhřevnou půdu dostatečně zásobenou živinami. Pro pěstování si připravte klasický zahradnický substrát, který koupíte v každém obchodě se zahradnickými potřebami. Potom jej důkladně promíchejte s rozleželým kompostem, nejlépe v poměru jedna ku jedné. Ještě si připravte proleželý chlévský hnůj. Ten dejte úplně do spodní části pěstební nádoby, zbytek doplňte připravenou zeminou. Pokud nemáte hnůj k dispozici, využijte nadrobno rozsekanou trávu, která se při svém rozkladu silně zahřívá, a tím podporuje rychlý a zdravý růst.

Výsadba rajčat

Do samozavlažovacího květináče udělejte větší počet otvorů pro lepší provzdušnění půdy. Na dno položte vrstvu drcených tašek či cihel. Pak můžete rajčata začít sadit. Kořeny musí dosahovat až na dno. Zasypte je kvalitní zahradnickým substrátem až po dolní část lodyhy s odstraněnými listy. Při vysazování umísťujte rostliny šikmo a více od sebe, budou se během růstu méně vzájemně zastiňovat. Květináč překryjte průhledným polyetylénem. Ten by však neměl rostlince bránit v růstu. Rajčata umístěte na slunné místo, nejlépe v jižním směru.

Hnojení a péče o rajčata hnojivem

Hnojte rajčata kvalitním hnojivem a přihnojujte je ještě přírodními hnojivy do vody ve spodní nádobě.Chcete-li bio rajčata, hnojte je výluhem z kopřiv. Nevylamujte postranní výhonky rajčete, právě ty mohou plodit nejvíce.

Choroby rajačat a prevence

Choroby rajčat
**
Příznaky choroby rajčat
léčba choroby rajčat
prevence před chorobou rajčat
**
 Čerň rajčatová
 žluté skvrny na listech, zasychání postřik přípravkem Kuprikol, i preventivně větrání, výměna zeminy
 Plíseň bramborová
 šedozelené skvrny na listech a plodech postřik přípravkem Kuprikol, i preventivně nezalévat na list, ochránit rostliny před deštěm
 Praskání plodů rajčat
 zralé plody praskají a kazí se  původcem není žádný organismus pravidelná zálivka, prasklé plody spotřebovat
 Skvrnitost rajčat
 tmavohnědé skvrny na plodech postřik přípravkem Dithane stejná jako u plísně bramborové
 Vadnutí rajčat
rostlina odspodu usychá
 postřik přípravkem Kuprikol, i preventivně nepřelévat, měnit stanoviště každý rok
## Přirychlování rajčat

Rané odrůdy tyčkových rajčat se přirychlují tak, že se vysévají v únoru, asi v polovině měsíce a dvakrát se přesazují do větších hrnků, aby dobře prokořenily . Do skleníku se vysazují začátkem května ve sponu 50x30cm a vyvazují se na drátovou konstrukci po provaze. Ve výšce 170cm se zaštípnou za 6. květenstvím. Takto přirychlená rajčata můžete sklízet již od začátku července. Pokud chcete urychlit sklizeň venku pěstovaných rajčat, doporučuji použít foliové buňky, ve kterých se sklizeň urychlí až o 3 týdny.

Jestliže je k dispozici foliovník pro pěstování rajčat

použijte hustý spon, zaštípnutí za 3. květenstvím - sklizeň je také v červenci. U takto pěstovaných rostlin se většinou nestačí rozmnožit molice skleníková v takovém množství, aby ohrozila sklizeň. V pařeništi doporučuji determinantní odrůdy, ve sponu 30x50cm, vysazované v květnu. Ve skleníku doporučuji pěstování v umělohmotných bednách 30kg, které jistě každý zná - používají je v masnách apod. Tyto bedny se po sezoně vymyjí a na jaře naplní buď dobrým kompostem nebo substrátem pro zeleninu, pytel 80 litrů stojí asi 110Kč a vystačí na dvě bedny. Přebytečná zálivková voda odtéká otvory, vyvrtanými ve dnu a rajčata rostou jak z vody, jak to ostatně dokazují mé fotografie ze skleníku. Po sezóně vysypete náplň beden na hromadu, necháte přes zimu vymrznout někde poblíž skleníku a dalším rokem mícháte 1:1 s novým substrátem. Bedny s rajčaty můžete i během vegetace ve skleníku přemístit. Nesmíme stříkat rajčata při zálivce na list a příliš je okopávat.

Upozornění pro pěstování rajčat

  • Nesmíme pěstovat rajčata po bramborách
  • Musíme stříkat proti plísním např.: Kuprikolem

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7414 (vitejdoma.cz/zahradnik#9782)


Přidat komentář