Petržel - pěstování a použití

Petržel a její znaky. Odrůdy petržele. Odrůda Green River. Stanoviště petržele. Petržel a pěstování. Pěstování petržele s ředkvičkou. Výsev i mladé rostliny. Petržel a její použití.

Latinský název pro petržel

Petroselinum crispum

Čeleď

Miříkovité (Apiaceae)

Původ petržele

Petržel pochází z jižní Evropy, ale do severních oblastí, za Alpy, se dostala již velmi dávno. V dobách starých Reků a Římanů byla pokládána za léčivou a kořenící bylinu. V dalších letech poněkud upadla v zapomnění, avšak v 15. století byla znovu objevena pro kuchyni.

Petržel a její znaky

Petržel je dvouletá bylina, vytvářející v prvém roce kořen a listovou růžici a v létě následujícího roku až 60 cm vysokou květonosnou lodyhu se žlutavě zelenými okolíky. Jakmile semena dozrají, přestane petržel vytvářet další listy.

Kořeny a listy se vyznačují vysokým obsahem vitaminu C

Dále obsahují důležité prvky jako vápník a železo a éterické oleje, silice. Semena jsou zvláště bohatá na silici, tzv. petrželový kafr.

Odrůdy petržele

Listové (naťové) petržele se vyskytují jako hladkolisté a kadeřavé, přičemž posledně jmenované chutnají více kořenitě. Známé kadeřavé odrůdy jsou například Grune Perle, Mooskrause nebo Smaragd (v ČR např. kadeřavá).

Odrůda Green River

má listy kadeřavější a je značně robustní a tolerantní k chladu. Hladkolistá je například známá odrůda Gigante ď'talia.

Příbuzné druhy

U tzv. kořenové petržele (Petroselinum crispum convar. radicosum) se vedle listů využívají především dužnaté kořeny.

Stanoviště petržele

Místo pro petržel může být jak slunné, tak polostinné. Pro dobrý výnos je důležitá na živiny bohatá, hluboká a dostatečně vlhká půda.

Petržel a pěstování

Listovou petržel je možné vysévat přímo na záhon již od poloviny března, nejlépe do řádek vzdálených asi 15-20 cm. Při postupném výsevu až do léta si zajistíte také průběžnou sklizeň. S výsevem kořenové petržele počkejte ještě asi 4 týdny, dokud nebude půda prohřátá.

Pěstování petržele s ředkvičkou

Protože petržel vzchází dlouho, i několik týdnů, je možné její osivo smíchat s ředkvičkovým a vysévat společně. Ředkvička klíčí mnohem rychleji, a tak neztratíte ani petržel z očí.

Výsev i mladé rostliny

musíte udržovat stále dobře vlhké, ale trvalé zamokření nesnášejí. Petržel z pozdního výsevu zůstává zelená i v zimě, zvláště, je-li zakryta chvojím nebo fólií. Můžete ji také pěstovat v květináči na okenní římse.

Petržel a její sklizeň

Ze silnějších rostlin můžete čerstvé listy sklízet průběžně; dají se dobře zmrazovat. Kořeny se dobývají koncem podzimu a ukládají se do písku. V chladném sklepě vydrží velmi dlouho. Kousky kořene lze také zmrazovat nebo sušit.

Zvláštní rada- petržel

Čistící pleťová voda

Převařte 2 polévkové lžíce nadrobno nasekané petržele s 1 šálkem čaje z máty peprné a zakryté nechejte 30 minut louhovat. Pak kapalinu sceďte a nanášejte tuto pleťovou vodu vatovým tamponem na místa, která chcete očistit.

Petržel a její použití

Bylinková kuchyně

Listy se používají k okořenění polévek, omáček a vaječných pokrmů, nebo se jimi zdobí saláty, zeleninová jídla a brambory. Bylinkový tvaroh nebo bylinkové máslo jsou stejně tak chutné. Čerstvou nať přidávejte krátce před podáváním, protože při vaření ztrácí vitaminy. Kořenovou petržel můžete vařit v polévce i v jiných pokrmech.

Léčivé účinky petržele

Petržel dodává mnoho vitaminu C. Čistí krev, je močopudná a podporuje tvorbu krve.

Kosmetika

Petrželová silice bývá využívána při výrobě parfémů. Čerstvá petrželová šťáva působí protizánětlivě, může se nanášet na nečistou pleť.

Okrasná hodnota

Zvláště kadeřavé odrůdy petržele v terakotových květináčích (tzv. petrželácích) vnášejí na balkon i terasu zvláštní atmosféru.

Důležité údaje

Izolovaná petrželová silice může poškodit játra a ledviny. Protože vyvolává kontrakce dělohy, nesmí se podávat těhotným ženám. V listech a kořenech je této silice jen nepatrné množství.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7356 (vitejdoma.cz/zahradnik#5457)


Přidat komentář