Prvosenky - pěstování primula acaulis

Prvosenky jsou léčivé, obsahují totiž saponiny, glykosidy, silice a vitamín C, které pomáhají při kašli, nespavosti a tlumí záněty. Nejčastěji se sbírají květy a oddenky prvosenek jarních a vyšších, které rostou spíše volně v přírodě.

Prvosenky - pěstování

Prvosenka bezlodyžná je dlouholetá rostlina vysoká jen pět až deset centimetrů. Primule je oblíbena zejména pro své velké květy, které jsou nejen v odstínech žluté barvy, ale existují i v barvě oranžové, růžové, červené, fialové nebo bílé. Prvosenky můžeme pěstovat buď v bytě jako hrnkové rostliny, ale spíše se hodí na balkóny nebo na zahradu, neboť v teplém prostředí interiéru velmi rychle odkvétají. Někteří pěstitelé pěstují primule jeden rok doma a po odkvětu je přesadí na zahradu, kde vykvetou za rok na jaře a tam už zůstanou několik let. Ke květu potřebuje primule dostatek světla, ne však přímé slunce. Optimální je teplota 15 – 18 ° C. Primuli se nedaří v blízkosti ústředního topení. Je lepší ji umístit do méně vytápěné místnosti. Na podzim vyžaduje primule chladnou periodu (teplota by měla být kolem 7°C).

Prvosenky - zalévání

Zálivka je od jara do podzimu velmi hojná, v zimě mírná. K zalévání se používá pouze měkká, odstátá voda pokojové teploty, nejlépe teplá. Pozor! Primule nemají rády přemokření substrátu, je vhodné je zalévat méně, ale častěji.

Prvosenky - hnojení

Primulky hnojíme 1 krát za 14 dní speciálním tekutým hnojivem pro pokojové rostliny (vhodná je koncentrace 0,1 - 0,3%). Pro primule je vhodný substrát pro pokojové rostliny, který lze zakoupit v zahradnictví. Ideální pH substrátu by se mělo pohybovat v rozmezí 6,5 až 7.

Prvosenky - množení

Primulky množíme výsevem, avšak to je v domácím prostředí pro hrnkové primulky problém. Pro klíčení potřebují dostatečnou vlhkost vzduchu. Lepší je si zakoupit mladé rostlinky v zahradnictví.

Prvosenky jsou léčivé rostliny

Primule jsou léčivé, obsahují totiž saponiny, glykosidy, silice a vitamín C, které pomáhají při kašli, nespavosti a tlumí záněty. Nejčastěji se sbírají květy a oddenky prvosenek jarních a vyšších, které rostou spíše volně v přírodě. Kořen se z důvodu ochrany přírody již nesbírá.

Některé odrůdy prvosenek mohou vyvolat alergickou reakci

Některé odrůdy primulí, zejména pak chlupy na listech, však obsahují primin, který je jedovatý a při styku s pokožkou může vyvolat alergickou reakci nebo dokonce způsobit puchýřky.

Druhy prvosenek - primulek

  • Primula obconia
  • Primula malacoides (patrová prvosenka)
  • Primula sinensis
  • Primula kewensis
  • Primula vulgaris (Primula acaulis)

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7382 (vitejdoma.cz/zahradnik#8995)


Přidat komentář