Vodní melouny - pěstování melounů

Vhodné stanoviště pro pěstování melounů. Předpěstování sadby melounů. Výsadba melounů. Jak zalévat melouny? Opylování melounů. Jak poznáme zralý meloun. Typy melounů. Vodní melouny se pěstují podobně jako salátové okurky.

Vhodné stanoviště pro pěstování melounů

Vodní melouny se pěstují podobně jako salátové okurky. Melouny vyžadují k pěstování záhřevnou, propustnou půdu, bohatou na humus, hlubokou a dobře propracovanou. Melouny vyžadují také chráněné stanoviště. Protože melouny jsou velmi náročné na teplo, je vhodné při pěstování použít černou netkanou textilii. 

Předpěstování sadby melounů

Výsev provedeme v dubnu do kelímků či jiných sadbovačů. Do každého kelímku nebo sadbovače dáme 2 až 3 semínka (asi centimetr hluboko pod povrch). Substrát pravidelně zaléváme a udržujeme vlhký.

Výsadba melounů

Nejdříve po 15. květnu vysazujeme vzrostlé sazenice na stanoviště. Venkovní pěstování melounů je možné pouze v nejteplejších oblastech země. Ve středních a vyšších polohách pěstujeme melouny pouze ve skleníku. Při pěstování melounů využíváme černou netkanou textilii nebo fólii, ta přitahuje sluneční paprsky a akumuluje teplo. Na stanovišti, kde budeme melouny pěstovat vyhloubíme rýčem jámu, na dno jámy dáme dostatečné množství kompostu nebo uzrálého hnoje. Poté do jámy vysadíme vždy 2 až 3 sazenice a zasypeme zeminou (můžete zasypat stonky melounů až po první listy, stonky pod zemí rychleji zakoření a rostlina bude mít bohatší kořenový systém, bude také lépe růst a plodit).

Jak zalévat melouny?

Melouny je nutné po celou vegetace zalévat, v období sucha ještě více intenzivněji. Nejlépe dvakrát týdně půdu kolem rostlin řádně prolijte velkým množstvím vody. Černá fólie a zemina kolem rostlin melounů by měla vláhu dostatečně udržovat. Časté zalévání menším množstvím vody je méně účinné. Melouny alespoň jednou týdně hnojte tekutým hnojivem přidaným do zálivky. V praxi se osvědčilo tekuté hnojivo pro pěstování rajčat.

Opylování melounů

Na počátku léta začnou melouny kvést. Při pěstování ve skleníku je nutné melouny pomocí štětce opylit (z tyčinek přeneseme trochu pylu na bliznu). U melounů pěstovaných na venkovním prostranství se o opylování postarají včely a jiný hmyz. Plody se začnou tvořit a dozrávat na konci léta.

Jak poznáme zralý meloun

Pokud je meloun zralý poznáme podle vůně, praskající stopky a také podle dunivého zvuku, který by měl znít při jemném poklepání na meloun.

Typy melounů - druhy melounů

U melounů rozlišujeme dva typy: cukrový a vodní. Oba mají téměř stejné nároky na pěstování, cukrový má v průměru o dvacet dní delší vegetační období.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7376 (vitejdoma.cz/zahradnik#8925)


Diskuze a zkušenosti

lenka | 24.06.2009 21:52
meloun pěstovaný ve skleníku Prosím poraďte proč my u melounu pěstovaný va skleniku upadají květy. Díky za radu.

Hanka | 02.09.2009 20:30
co si myslim Dobry den ja sem letos take zkousela pestovat melouny ve skleniku a myslim si ze sou tam dva druhy kvetu-jedny jsou jalove bez plodu a druhe ty az pak plodi jako je to u jinych rostlin treba u rajcat nebo okurek tam jsou kvety z kterych se plody udelaji a s kterych se neudelaji

spirikova | 09.09.2012 05:19
meloun Melouny ve skleníku se pěstují špatně.Nejlepší je na černé folii.Na svátek marka /do země oharka/ položím černou netkanou textilii,prořežu díry, do jamky dám asi 5 semen melounu, k tomu přidám malou hrstičku kravského granulovaného hnoje.Toto celé přikryji bílou netkanou textilií a do poloviny června jenom zalévám. Pak textilku oddělám a pěstuji dál jako okurek.HNOJÍMAZALÉVÁM. Vletošním roce se mi na ploše 1,5x10m podařilo vypěstovat 120 melounů od 2-12kg.


Přidat komentář