Voskovka Hoya - pěstování, hnojení

Hoya zní sice velmi latinsky, ale toto slovo je anglického původu. Neboť Thomas Hoy, její „čestný kmotr”, žil ve 2. polovině 18. století a byl údajně zahradníkem u vévody z Northumbrie a současně také pěstitelem rostlin.

Voskovky - původ

Rod Hoya zahrnuje na 200 druhů, které jsou všechny k nalezení mezi jižní Čínou a východní Indií, Malajským souostrovím až dolů po Austrálii. Z této hojné palety se u nás prosadilo sotva šest druhů jako dekorativní skleníkové rostliny v okrasných sbírkách a jen málo z nich je vhodných pro pěstování v pokojových podmínkách. Voskovka patří k čeledi klejichovitých.

Vzhled voskovky

Na prvním místě samozřejmě stojí Hoya carnosa, „voskovka tučnolistá”. Je to stálezelený šplhavý keř s metr dlouhými, ohebnými, později zdřevnatělými výhony zelenavě hnědé barvy. Listy jsou široké, špičatě vejčité 5-8 cm dlouhé, jakoby rozdělené vedví hlavní podlouhou žilou, trochu sukulentní tmavě zeleně lesklé. Příležitostně se objevující bílé puntíky na listech jsou pro tento druh typické, nejde tedy o příznaky nějaké choroby. Květy jsou hvězdicovité, lesknou se podobně jako vosk, bílé nebo bledě růžové, se zářivě červenými skvrnami uprostřed, voní obzvláště v noci. 12-15 kusů celku tvoří velké okolíky s krátkou stopkou a jsou pozoruhodně trvanlivé. Při teplém počasí vylučují medovitou tekutinu.

Kdy voskovka kvete

Doba květu je mezi koncem května a podzimem, po celé týdny. Kvetoucí nebo odkvetlé okolíky nesmíme v žádném případě odstřihávat: voskovka nevykvétá jen na svých nových výhonech, nýbrž stále znovu na květních stopkách staré rostliny Platí tedy pravidlo: čím starší je rostlina, tím bohatší je její květ. Bohužel existují voskovky, které přes veškerou námahu a bez zjevných důvodů pohodlně rostou bez květu jako zelené rostliny.

Odrůdy voskovek

Bíle žíhaná odrůda 'Variegata' se žlutobílými, také červeně olemovanými listy kvete od přírody málo, je vůbec slabší v růstu, vypadá ale velice pěkně. H. australis, „australská voskovka”, se u nás málo pěstuje. Typické pro ni je, že květy nemají žádnou skvrnu uprostřed, nýbrž směrem ven mají červený nádech. Doba květu je podzim. Relativně vzácná, ale velmi dekorativní je H. multiflora. H.bella, „trpasličí voskovka”, jež pochází z Barmy, vytváří rovné, vpředu převislé stonky hustě porostlé špičatými, jen asi 2,5 cm dlouhými lístečky. Květy jsou uspořádány v převislých okolících na špičkách výhonů, jsou voskově bílé s červenou hvězdicovitou korunkou. Doba květu je léto. Této půvabné rostlině se daří nejlépe v závěsné nádobě, vyžaduje celkově více tepla.

Péče o voskovky - teplota, slunce, umístění

Celoročně ji udržujeme v místnosti. Experimenty s čerstvým vzduchem téměř vždy skončí špatně. Letní umístění má být světlé a teplé, ale bez silného slunce; vzdušné, bez průvanu, který by mohl vyvolat opadávání květních poupat. Během růstu, avšak ne bezprostředně před a během doby květu, je častěji rosíme. Po odkvětu od podzimu (říjen až únor) doba odpočinku. Nejlepší teploty k přezimování jsou 10 - 12 °C na světlém místě, bez průvanu. Více tepla je příčinou růstu dlouhých, tenkých zimních výhonů, které samy zůstávají bez květů, a negativně ovlivňují zdraví a květ rostliny. Teplo v zimě kromě toho přispívá ke špatnému vývinu mladých listů a napadení škůdci. Pokud se po chladném přezimování v únoru objeví první nahnědlé špičky mladých listových výhonů, neměly by rostliny být hned vystaveny vyšší pokojové teplotě, ale měli bychom je přechodně udržovat při teplotách 15-18 °C. Často stačí umístění za záclonou na málo slunném okně bez topných těles pod parapetem.

Zalévání voskovek

Příliš mnoho nebo málo vody bývá hlavním důvodem, proč tato rostlina nekvete. Správný postup: od plného růstu ke kvetení bohatě zaléváme, poté omezíme zálivku pro přípravu na dobu odpočinku, od října udržujeme rostlinu na chladném místě jen vlhkou, tak aby nedošlo k vyschnutí kořenového bálu. Při teplejším umístění po zimě a na začátku růstu zálivku zase pomalu zvyšujeme.

Hnojení voskovek

Rozrostlé, pravidelně kvetoucí rostliny až do úplného rozkvětu každé 2 týdny hojně hnojíme, a tím obzvláště starší exempláře uchráníme před častým přesazováním, protože jinak by následující rok nekvetly. Méně rostoucí rostliny hnojíme řidčeji, jen jednou za měsíc; přesycení živinami ovlivňuje kvetení.

Přesazování voskovek

Čím je rostlina starší, tím méně bychom ji měli přesazovat, protože tvorba květních poupat je tímto zákrokem narušena. Pokud je to nutné, potom přesazujeme s největší opatrností! Použijeme jen o málo větší květináč. K zajištění propustnosti přidáme střepy a drenážní vrstvu z hrubého štěrku. Nejlepší doba pro přesazování je před začátkem vyhánění výhonů, v únoru až březnu. Rostliny rodu Hoya dobře prospívají v písčité, propustné půdě s vysokým obsahem živin.

Množení voskovek

Množení řízky je při dostatečné teplotě a vlhkosti vzduchu snadné, především pod sklem nebo polyetylénovým sáčkem. Nejvhodnější bude, když k tomu použijeme v květnu až červnu mladé, přesto již dole trochu zdřevnatělé výhony. Postačí dva listy s listovým pupenem, které odstřihneme 1-2 cm pod listovou uzlinou.

Škůdci a choroby voskovek

Při příliš teplém přezimování se objevují mšice, způsobí úplné pokrytí spodních stran listů lepkavými kapkami šťávy, které se brzy přemění na „saze”. Někdy se objevují i v paždí listů. Odstraňujeme je ponořením do vody, což je lepší než postřik.

Voskovky - upínání, otáčení

Velké voskovky potřebují upnout na pevné tyčky nebo rámečky. Výhony vyvažujeme vždy jen z jedné strany, protože rostliny se výrazně otáčí za světlem, Kvetoucí „přední strana” je proto otočena k oknu. Otáčení a přemisťování od začátku tvorby poupat nedoporučujeme, neboť může vést k okamžitému opadání budoucích květů.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7379 (vitejdoma.cz/zahradnik#8937)


Diskuze a zkušenosti

petra | 04.10.2009 19:06
voskovka Mám dotaz, můžu nechat voskovku volně se pnout po zdi?

Věrka | 12.09.2010 17:45
Voskovka Měla bych dotaz ohledně bíle kvetoucí voskovky. Kamarádce ve spodní časti voskovky narostl jakoby z květu plod. Vypadá to jako tvrdá peckovice. Může to být plod? Děkuji za odpověď.

Věrka | 12.09.2010 17:46
Voskovka Měla bych dotaz ohledně bíle kvetoucí voskovky. Kamarádce ve spodní časti voskovky narostl jakoby z květu plod. Vypadá to jako tvrdá peckovice. Může to být plod? Děkuji za odpověď.


Přidat komentář