Výsadba a pěstování jahodníku - jahody a odrůdy

Jahodník - jahody. Záhony pro výsadbu jahod bychom měli připravit alespoň rok předem. Vhodnými předplodinami jsou rané brambory, papriky, rajčata, tykve, okurky, pro jejichž pěstování byla půda bohatě vyhnojena chlévským hnojem.

Prodej rostlin

  • Prodej rostlin online - Nejširší sortiment rostlin, pro Vaší okrasnou zahradu. Ovocné stromky, jahodníky, živý plot, okrasné trávy, růže, hnojiva aj.

  • Umělé květiny online - Naleznete zde ucelenou nabídku krásných Bonsají, umělých květin, od těch nejdrobnějších květů až po vzrostlé stromy a keře. Velké množství řezaných květů a kytic.

Jahody - jahody pro zdraví

Jahody jsou bohatým zdrojem vitamínů A, B, C, E a minerálních látek, a to převážně bóru, draslíku, fluoru, fosforu, hořčíku, kobaltu, síry a vápníku. Jahody obsahují z 87 % vodu a také překvapivě mnoho vlákniny a naopak velice málo přírodního cukru. Kromě jiného jahody také obsahují organické kyseliny, které jim dodávají charakteristickou chuť a vůni. Obsahují kyselinu jablečnou, citrónovou, chininovou, šťavelovou a salicylovou.

Výsadba jahodníku - období pro výsadbu jahodníku

Jahodník můžeme vysazovat buď na jaře (duben, květen) nebo na podzim (srpen, září). Výhodou jarní výsadby je převážně to, že na podzim stejného roku vytvoří rostliny další sazenice, které je možno dále rozsadit. Pokud sázíme jahodník na podzim, je nutno počítat s tím, že příští rok bude výnos oproti jarní výsadbě o polovinu nižší. Čím později je jahodník vysázen, tím nižší je výnos příští rok.

Pěstování jahodníku a příprava záhonu

Záhony pro výsadbu jahod bychom měli připravit alespoň rok předem. Vhodnými předplodinami jsou rané brambory, papriky, rajčata, tykve, okurky, pro jejichž pěstování byla půda bohatě vyhnojena chlévským hnojem. Pokud nemáme k dispozici hnůj, dobře poslouží i tzv. zelené hnojení.

Jahodník - vhodná půda

Jahodník je mělce kořenící rostlina, a proto má kvalita ornice podstatný vliv na jeho růst a vývin. Jahodník vyžaduje humózní, provzdušněnou půdu spíše hlinitopísčitou, s neutrální až mírně kyselou půdní reakcí ( 5,5 - 6,5 pH). Nevhodné pro pěstování jsou těžké, chladné, nepropustné až jílovité půdy, nebo také písčité, silně propustné, na živiny a humus chudé půdy. Jahodník je velmi náročný na světelné podmínky a na půdní i vzdušnou vláhu.

Jahodník a zásady pěstování

Sazenice nevysazujeme na záhony, kde se v předešlém roce pěstovaly jahody, dochází k únavě půdy i koncentraci chorob a škůdců. Optimální časová prodleva je 6 let, minimálně aspoň tři roky.

Jahodník - aplikace fólie

Tento způsob pěstování jahodníku má řadu předností. Absorbuje větší podíl sluneční energie, také urychluje zrání (přibližně o 3 až 4 dny). Textilie zabraňuje růstu plevelů, půda pod ní se nemusí kypřit, fólie propouští vláhu i hnojivé roztoky, zrající jahody se nešpiní a lépe se sklízejí. Nevýhodou je však dosti vysoká cena fólie.

Jahodník a vlastní sadba - sazenice jahodníku

Správná sazenice jahodníku musí mít srdéčko, kořenový krček, starší kořeny, mladé kořeny a několik listů. Sadba jahodníku musí být vitální, nezaschlá, bez skvrn nebo zaschlých konců na listech.

Hloubka výsadby jahodníku a spon

Spon výsadby u jahodníku se řídí především vzrůstností odrůd. U slabě rostoucích odrůd (např. Ostara) by vzdálenost rostlin v řádku měla být 20 centimetrů, u středně rostoucích (většina odrůd) 30 centimetrů a u bujně rostoucích (Karmen) až 40 centimetrů. Řádky by měly být vzdáleny od sebe 50 až 70 centimetrů tak, aby bylo možno rostliny ošetřovat, udržovat v bezplevelném stavu, lehce půdu kypřit i sklízet. Sazenice vysazujeme do jamek stejně hlubokých a také stejně širokých, míra je 10 až 15 centimetrů. U volné sadby zastřihujeme konce kořenů. Správně zasazená sazenice nesmí mít srdíčko pod zemí, tedy zasypané půdou, ale ani příliš vytažené nad povrch, aby vyčníval kořenový krček. Po zatažení za list musí odolat tahu a zůstat v půdě. Ideální je jahodník sázet do tzv. „trojsponu”.

Zalévání jahod

Jahody vyžadují stále vlhký substrát, ne však přemokřený.

Hnojení jahod

Přihnojovat jahodník musíme velmi opatrně, a to tak, aby se hnojivo nedostalo na rostlinu, protože by mohlo dojít k popálení listů. Hnojivo můžeme také zapracovat do půdy mělkou okopávkou. K přihnojování se nejčastěji používá ledek vápenatý, nebo CERERIT.

Rozmnožování jahodníku - jahody

Na šlahounu je většinou několik rostlinek. Tyto rostlinky oddělíme nůžkami od sebe, přičemž každé rostlince ponecháme cca 2 až 4 cm dlouhý zbytek šlahounu (z té silnější části šlahounu). Rostlinky by měly mít zárodky kořenů dlouhé alespoň několik milimetrů. Pokud jsou kořeny delší, tím lépe.

Kdy sklízíme jahody

Se sklizní jahod je lépe počkat, až plně dozrají. Zralé plody zásadně odštipujeme, nebo odstříháváme, nikdy je se stopkou nevytrháváme. Lépe je sklízet jahody ráno, ne za horka.

Odrůdy jahodníku - odrudy jahod

ELKAT jahodník

Elkat je jednouplodící raná až středně raná, hustá a silného vzrůstu. Má střední až velký pevný plod, zářivě červený a lesklý, oranžovou dužninu s dutinou. Je vhodná pro přímý konzum i mražení. Odrůda Elkat je odolná vůči plísni šedé, padlí, bílé skvrnitosti listů i verticiliovému vadnutí.

Jahodník PEGASUS - jahody

Pegasus je jednouplodící poloraná středně vzrůstná odrůda, která má silné sazenice. Tato odrůda má tužší velké plody s malou dutinou temně červené barvy a s aromatickou chutí. Je odolná k významných chorobám jahodníku.

Jahodník SYPMHONY - jahody

Symphony je pozdní jednouplodící odrůda, středně vzrůstná. Má pevný kuželovitý plod, červený, lesklý, červenou dužninu s dutinou. Odrůda Symphony mý vysokou odolnost vůči fytoftoře a je tolerantní vůči verticiliovému vadnutí.

Jahodník  FRIGO - chlazené sazenice

Frigo sadba jsou upravené chlazené sazenice, které mají větší kořenovou část a kořenový krček se srdéčkem, nemají listy, často ze sazenic již vyrůstají zárodky květů. Kořeny u Frigo sadby nesestřihujeme, jen volně rozložíme do jamky.

Prodej rostlin

  • Prodej rostlin online - Nejširší sortiment rostlin, pro Vaší okrasnou zahradu. Ovocné stromky, jahodníky, živý plot, okrasné trávy, růže, hnojiva aj.

  • Umělé květiny online - Naleznete zde ucelenou nabídku krásných Bonsají, umělých květin, od těch nejdrobnějších květů až po vzrostlé stromy a keře. Velké množství řezaných květů a kytic.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7372 (vitejdoma.cz/zahradnik#8865)


Diskuze a zkušenosti

Iva B. | 10.08.2009 10:23
Jahody Pro rozmnožování sazenic jahod se mi osvědčil způsob usazení odnože jahody na kalíšek či květináč s hlínou. Do něj odnož zapustí kořeny a já mohu po 14 dnech s klidem kořenový bal přesadit na připravený záhon a nemusím se bát ani sucha. Sazenice připravuji již v průběhu června, července, kdy odnožují nejvíce a takto se brzy uchytí. Optimální je deštivé léto jako např. letos. Poté původní mateční rostliny poseču sekačkou (listy do sběr.koše) a přihnojím. Jahody hnojím celkem 4x ročně a to jsou potom výpěstky!

bena2222@seznam.cz | 30.03.2010 23:48
Dotaz na paní Ivu Dobrý den, paní Ivo, ve svém příspěvku se zmiňujete o posečení jahodníku sekačkou. Já vždy dávám pozor na srdečko, ale ve Vašem případě se může poškodit. Nebo ne? Můžete mi, prosím, odpovědět. Děkuji. Mirka


Přidat komentář