Zalévání a hnojení pokojových rostlin

Podívejte se jak se chovat k pokojovým rostlinám v jednotlivých měsících. V letních měsících se dostává rostlinám většího tepla, proto se snažíme rostlinám dodávat co nejvíce vláhy.

Pokojové rostliny v zimě

Během zimy se snažíme větrat krátce, protože studený vzduch škodí všem pokojovým rostlinám. Navíc mohou rostliny namrznout, a proto by se neměly dotýkat studeného okna. V zimě hnojíme tekutým hnojivem, které neobsahuje vápník. Dávejte také pozor na suchý vzduch v přetopených místnostech. Kvetoucí rostliny potřebují dostatek zálivky (např. azalka).

Pokojové rostliny v únoru

Stále musíme dávat pozor na vlhkost vzduchu. Pokud je vzduch příliš suchý, rosíme rostliny každý den. Prohlížejte pravidelně spodní stranu listů, protože rostliny jsou v této době náchylné k napadení škůdci.

Pokojové rostliny v březnu - čištění

V tomto období začíná přibývat více slunečních dnů, proto rostliny můžeme sprchovat a zbavovat prachu a nečistot.

Pokojové rostliny v dubnu - přesazování

Pro většinu pokojových rostlin ještě nenadešel ten správný čas k přesazování, ale je možné některé keřovitě rostoucí druhy dělit (např. asparágus, šáchor).

Pokojové rostliny v květnu - množení

Nastává ideální doba k množení pokojových rostlin, aby byly připraveny na hlavní růstové období. V této době můžete vysévat kaktusová semena a začínat s roubováním.

Pokojové rostliny v červnu - hnojení

V tomto období potřebují pokojové rostliny mnoho živin, které jim dodáváme hnojením (alespoň jednou týdně). Zvadlé květy kvetoucích rostlin odstraňujeme, aby rostlina mohla dále kvést a nevysilovala se.

Pokojové rostliny v červenci - zalévání

V letních měsících se dostává rostlinám většího tepla, proto se snažíme rostlinám dodávat co nejvíce vláhy. Také pokračujeme v hnojení a díváme se, zda nebyly rostliny napadeny škůdci. Léto je také příznivě pro množení rostlin řízky. Snažíme se rostliny také zaštipovat a zkracovat, aby mohly košatět.

Pokojové rostliny v srpnu

Během celého léta dáváme pozor na to, aby rostliny nebyly vystaveny ostrému slunci, protože jinak jim začnou žloutnout listy, opadávat a zabarvovat se dohněda. Používejte rolety, žaluzie, nebo rostlinu nedávejte přímo na okenní parapet. Nezapomeňte na dostatečnou zálivku.

Pokojové rostliny v září

V momentě, kdy nastanou první chladné noci, neponechávejte už pokojové rostliny venku.

Pokojové rostliny v říjnu

Největší tepla už pominuly, proto platí pravidlo – méně zalévat a hnojit. Kořeny se v této době tvoří obtížněji, proto už neodřezáváme odnože.

Pokojové rostliny v listopodu

S ubývajícími teplými dny začne postupně rostlinám vegetační klid. Začíná topná sezóna, proto jim musíme zvlhčovat vzduch pomocí rosení. Kaktusy umístíme na světlé, ale chladné místo.

Pokojové rostliny v prosinci

V prosinci platí pravidlo, že zaléváme rostliny co nejméně, jen kvetoucí rostliny (např. brambořík, kamélie) zaléváme a hnojíme častěji. Snažíme se rostlinám s okrasnými listy utírat od prachu a nečistot listy, popřípadě je sprchujeme. Kaktusy zaléváme jednou za čtrnáct dní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7399 (vitejdoma.cz/zahradnik#9501)


Přidat komentář