Broskvoně - nemoci a škůdci

Mšice broskvoňová způsobuje vážné onemocnění broskvoní.Vyskytne-li se ve větším množství, škodí sáním na listech, mladé větvičky zpomalují růst a toto způsobuje menší výnos ovoce. Poškozené listy žloutnou, kadeří se a opadají...

Broskvoně a jejich nejčastější choroby a škůdci

Ovocné stromy a to především peckoviny, napadá mnoho chorob a škůdců. Důležité je, předejít možnému vzniku těchto chorob, především časnou ochranou. Když už jsou ovocné stromy napadeny, je nutné je včas ošetřit. Nejznámější choroby broskvoní a jejich následnou ochranu naleznete zde.

Kadeřavost broskvoně - Taphrina deformans

Na mladých listech broskvoní vznikají zpočátku mírně vypouklé žlutozelené, později červené skvrny nebo puchýře. Tyto skvrny se velmi rychle zvětšují, zduřují a tím deformují (zkadeřavějí) listovou čepel. Na spodních částech napadených listů se v květnu vytvářejí bělavé povlaky houby. Zkadeřené listy zasychají a opadávají. Na plodech někdy vznikají červené skvrny s nepravidelným okrajem.U napadených stromů je větší nebezpečí jejich poškození mrazy. Kromě broskvoní mohou být napadány i mandloně a broskvomandloně.

Ochrana

Broskvoně je možné ošetřovat fungicidy ( např. SULKA) kdykoliv od opadu listů na podzim do doby, kdy začínají rašit vrcholové (terminální) pupeny.

Moniliový úžeh peckovin

Listy na napadených větvičkách postupně vadnou a usychají. Přitom zůstávají na větvičkách, které vypadají jako spálené (proto též úžeh nebo spála). Příznaky napadení květů, které neopadávají a zůstávají na stromech, připomínají poškození mrazem. Na napadených letorostech se velmi často objevuje klejotok, který postupně přechází i na starší dřevo a může být příčinou rozsáhlejšího poškození stromů

Ochrana

Proti moniliovému úžehu peckovin je nejvhodnějším termínem ošetření počátek kvetení nebo dokvétání stromů. Ošetření se doporučuje především v letech s chladným a deštivým jarem.

Mšice broskvoňová

Mšice broskvoňová způsobuje vážné onemocnění broskvoní.Vyskytne-li se ve větším množství, škodí sáním na listech, mladé větvičky zpomalují růst a toto způsobuje menší výnos ovoce. Poškozené listy žloutnou, kadeří se a opadají. Kromě toho přenáší mšice broskvoňová i virové choroby.

Ochrana

Abychom usmrtili mřezimující vajíčka mšice broskvoňové, provádíme zimní postřiky. Při výskytu prvních mšic na jaře stříkáme stromy Fosfotionem E 50.

Strupovitost broskvoně - Venturia cerasi

Plody broskvoně mají tmavé strupovité skvrny s rozpraskaným povrchem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7419 (vitejdoma.cz/zahradnik#6408)


Diskuze a zkušenosti

hubner.jan@tiscali.cz | 06.06.2009 23:48
Červené listy broskvoní Proti kadeřavce ošetřuji poctivě a kadeřavost to není, listy nejsou zduřelé a pokroucené. Jsou rovné, ale hrozně flekaté, vypadá to jako exem nebo lupenka, neopadávají, ale vypadá to hrozně. Celý sad je z dálky červený. Podle mne to bude nějaký zádrhel ve výživě. Kdo o tom něco ví, ať odpoví. Děkuji.

dališ | 09.06.2009 08:45
červené listy broskvoní Chce to postříkat třeba čímkoliv proti houbovým chorobám .

Milan-Hradecko | 11.07.2009 16:35
Broskvon-red haven Prosím o radu na plodech broskvoně se oběvují tmavé skvrny připomínajicí kleotok,v každé skvrně je měká hmota podobná smůle. Listy začínají žloutnout a opadávají-dík

Anna H | 06.08.2010 20:36
Broskvoně-nemoci Ráda bych věděla proč mi praskají jádra,nevím si s tím rady.Děkuji

Milena Maixnerová | 14.07.2014 12:27
nemoc broskvoní Ze spodu na listech je bílý povlak, vypadá to jak plíseň a celý stromek má dost mšic. Máme dva stromky již asi 15 let a za celou dobu se to nikdy nestalo. Nevím jestli plody dozrají, poraďte co s tím.


Přidat komentář