Chřest - účinky a příprava

Čerstvý chřest má světlou, hladkou a šťavnatou plochu řezu. Lístky chřestu by měly být uzavřené a chřest by měl příjemně vonět. Zabalíte-li chřest do vlhké utěrky a uložíte do ledničky, vydrží vám až 4 dny čerstvý.

Chřest - Asparagus officinalis

Chřest se pěstuje v několika odrůdách (nejčastěji zelená a bílá).

Zelený chřest

Zelený chřest má vyšší biologickou hodnotu, více vitamínu C a není třeba jej loupat. Obsahuje vitamíny skupiny B, provitamin A, vitamin E, draslík, fosfor, vápník a hořčík, železo, jód, zinek, sodík. Zelený chřest obsahuje množství kyseliny listové, která působí na omlazování buněk, pomáhá při únavě a stresu. Má mnoho vlákniny, která pomáhá při ochablosti střev, zácpě. Množství zinku aktivuje mozek, posiluje cévy.

Účinky chřestu na organismus v bodech

  • chřest přináší vitalitu, omlazení a osvěžení organismu
  • chřest působí jako diuretikum
  • pomáhá při slabozrakosti
  • posiluje nervový systém
  • podporuje krvetvorbu
  • odstraňuje zácpu
  • posiluje sliznice v těle
  • aktivuje metabolismus sacharidů, bílkovin a tuků
  • chřest má odkyselovací účinky
  • je nízkokalorický (13 kcal na 100 g) a vhodný při diětě

Čerstvý chřest snadno poznáte

Čerstvý chřest má světlou, hladkou a šťavnatou plochu řezu. Lístky chřestu by měly být uzavřené a chřest by měl příjemně vonět. Zabalíte-li chřest do vlhké utěrky a uložíte do ledničky, vydrží vám až 4 dny čerstvý.

Konzumace a příprava chřestu

Z chřestu se připravují polévky, saláty, nejčastěji se podává vařený. Předvařený chřest můžete zmrazit. Pozor by si měli dát lidé trpící dnou (chřest obsahuje hodně purinu).

Jak chřest připravit

Osolenou vodu ochuťte špetkou cukru, vínem nebo vinným octem - nechte vařit a vložte připravený chřest. V přikrytém hrnci vařte na malém plameni asi 7 minut. Při podávání je dobré přelít chřest rozpuštěným máslem a posypat strouhaným sýrem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7424 (vitejdoma.cz/zahradnik#6836)


Přidat komentář