Jak umývat ovoce a zeleninu

Je zřejmé, že výrobci se snaží vypěstovat ještě lepší, větší a krásnější ovoce, aby měly zajištěn odbyt. Vždyť to, co je krásné pro oči, bude jistě dobré a zdravé i pro naše tělo? Výrobci se snaží pomoci chemikálií zpomalit proces dozrávání.

Ovoce – stačí ho jen umýt?

Téměř automaticky si před jídlem ovoce a zeleninu umýváme, ale je možné spláchnou všechnu nečistotu a chemii, kterou bylo ovoce vyšlechtěno? Zbytky pesticidů, které se nacházejí na povrchu ovoce a zeleniny, představují velké zdravotní riziko.

Ovoce a zdraví škodlivé pesticidy

Myslíme si, že jíme zdravě, ale přesto trpíme nemocemi. Vinu za nárůst počtu onemocnění mohou mít ony pesticidy. Při odborných bádáních se zjistilo, že dokonce mohou být zákeřné v onemocněních jako je rakovina a snížená mužská plodnost. Francouzský zemědělský výzkumný ústav zveřejnil studii, ve které upozorňuje na to, že každý Francouz zkonzumuje ročně ve stravě až 1,5 kg nejrůznějších znečišťujících látek, z nichž většinu tvoří právě vysoce škodlivé pesticidy. Přitom kdysi nikdo v těle neměl tolik chemikálií jako dnes.

Ovoce – děti jsou zvlášť citlivé

Pesticidy škodí zvláště dětem, které jsou na účinky pesticidů zvláště citlivé. Děti totiž konzumují obvykle také víc potravy než dospělí (vzhledem k jejich hmotnosti). Lékaři proto připouštějí možnou souvislost mezi vlivem pesticidů a obrovským nárůstem artismu, agrese, dyslexie, hyperaktivitou a nesoustředěnosti u dětí.

Ovoce – zájmy výrobců a potřeby člověka

Je zřejmé, že výrobci se snaží vypěstovat ještě lepší, větší a krásnější ovoce, aby měly zajištěn odbyt. Vždyť to, co je krásné pro oči, bude jistě dobré a zdravé i pro naše tělo? Výrobci se snaží pomoci chemikálií zpomalit proces dozrávání a kazivosti této velice důležité složky potravy. Chemie podporuje růst a zrání ovoce a zeleniny, dochází i ke konzervaci plodů, nešetří se škodlivými látkami při dopravě a prodeji.

Ovoce – řeší to biofarmy?

Dokonce ani biofarmy se nemohou zcela oprostit od negativních vlivů pesticidů – hlavně z okolního prostředí. I z takto ekologicky pěstovaných plodin je zapotřebí odstranit nežádoucí znečišťující látky, které se na ovoce a zeleninu dostávají při manipulaci a přímém kontaktu s lidmi. Takže nezapomínejte alespoň ovoce a zeleninu důkladně oplachovat pod teplou vodou, popřípadě zcela odstraňovat vrchní slupku.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7491 (vitejdoma.cz/zahradnik#9599)


Přidat komentář