Konstrukce pro rostliny a pergoly

Dělící stěny, oblouky a pergoly. Dělící stěna v zahradě musí být pevná. Využití dělících stěn. Použití ovocných stromů a drobného ovoce. Umístění obloukových konstrukcí a pergol. Zahradní pergoly. Stavba okrasných konstrukcí. Oblouky ze dřeva.

Doporučujeme:

  • Zahradní nářadí nákup online - v internetovém obchodě fiskars-eshop.com nakoupíte od kuchyňsých nožů a vkusných příborů až po zahradní rýče, lopaty i jiné** zahradní nářadí finské výroby**, které každý majitel jakkoli rozměrné zahrádky s chutí využije.

  • Výroba pergol na míru Praha - firma pana Ladislava Žáčka vyrábí kuchyně na míru, skříně, kancelářský nábytek a především pergoly. Pan Žáček také renovuje a opravuje starožitný nábytek. Kontaktovat ho můžete na telefonním čísle : 608 184 307 nebo emailu : lada.zacek@centrum.cz

  • Stavení firma Kladno - Firma VIMSTAV provádí kompletní** stavení práce** (zednické, malířské, bourací a zahradní práce),** rekonstrukce** domů a novostavby. Ve firmě jsou odborně vyškolení pracovníci v důležitých oborech, díky tomu nabízí veškeré služby od projektování po** realizace.**

 

 

Dělící stěny, oblouky a pergoly

Vertikální prvky jsou v téměř každé zahradě velkým přínosem a dávají řadu možností k výsadbám. Jednoduchá obloukovitá konstrukce popnutá žlutě kvetoucím štědřencem působí úchvatným dojmem. Pergola osázená zimolezem, růžemi a dalšími popínavými vonícími rostlinami
vytváří vonný a nádherný průchod nebo tajemnou besídku, kam lze uniknout před horkem a stresy všedního dne. Správně osázená dělicí stěna se po čase rozvine v živou barevnou tapisérii, která je nejen funkční, ale i dekorativní.

Dělící stěna v zahradě musí být pevná

Vždy pamatujte na to, že ohraničení zahrady nebo dělicí stěna ve vaší zahradě nemusí být pevná. Přiměřené soukromí může zajistit i dělicí stěna, která vám dovolí těšit se pohledy do dálky. Porostlé oblouky, pergoly a dělicí stěny se mohou použít nejen k tomu, aby půvabně oddělily různé oblasti zahrady od sebe, ale mohou také vaší zahradě dodat nový rozměr.

Využití dělících stěn

Dělicí stěna je jednou z nejjednodušších zahradních konstrukcí - většinou je tvořena jen jedním kusem treláže nebo drátěným rámem - ale může být vysoce efektivní. Okrasné stěny mohou být využity k zakrytí pohledu na nevzhledná místa, k rozčlenění dlouhé úzké zahrady do několika zahradních prostorů nebo jednoduše ke zvětšení pěstební plochy. Rostliny vysaďte z jedné nebo obou stran stěny a kombinujte přitom popínavé rostliny ozdobné listem a květem.

Použití ovocných stromů a drobného ovoce

Další možností je použití stěn z ovocných stromů nebo drobného ovoce, čímž se vytvoří předěl, jež je jak atraktivní, tak funkční. Více nápadů ohledně výsadeb.

Umístění obloukových konstrukcí a pergol

Oblouky a pergoly dodají zahradě nový vzhled a po roce či dvou se stanou poutavými prvky zahrady. Aby byl jejich efekt co největší, je potřeba pro ně uvážlivě vybrat místo - obojí se dají využít jako spojovací prvek jedné části zahrady s druhou nebo jako dekorativní předěl mezi dvěma oblastmi.

Zahradní pergoly

Pergola klenoucí se nad cestou mezi vstupní brankou a dveřmi domu může přední část zahrady zcela změnit a vítat návštěvníky, jakmile vejdou do vrat. Jinde může pergola tvořit přístřeší nad lavičkou a vytvořit klidné místo, kde se dá posedět za horkého letního dne. Nebo postavte pergolu tak, aby zastřešovala vnitřní dvorek u domu a vytvořila tak stinné zátiší ve středomořském stylu, ideální pro stolování pod širým nebem. V teplejších oblastech můžete k dovršení maximálního efektu vést po konstrukci vinnou révu. I když se necháte unášet fantazií, uvědomte si, že při plánování je nutné brát v úvahu proporce okolí. Malou zahradu může pergola ještě zmenšit, zatímco dobře umístěná, poměrně velká obloukovitá konstrukce se tam bude perfektně hodit.

Konstrukce pro rostliny

Konstrukci můžete umístit promyšleně tak, aby odvedla pohled od nevzhledného okolí nebo zakryla neatraktivní výhled. Může být také využita jako levný způsob, jak zakrýt nevzhledná zákoutí nebo jak členit velkou otevřenou zahradu na jednotil ve části.

Stavba okrasných konstrukcí

Dělicí stěnu lze levně a jednoduše postavit z treláže, sloupků a pevných drátů. Zpočátku bude taková konstrukce vypadat příliš holá, ale při dobrém výběru rostlin se to brzy změní. Co si vyberete k pěstování je určené částečně stanovištěm, částečně osobním vkusem. Nabízí se vám tak příležitost vytvořit něco jedinečného a určitě mnohem více osobního a zajímavějšího než holé zdi a ploty. Obloukovitá konstrukce nebo pergola mohou být tvořeny čímkoli od konstrukce, kovové ozdobně tepané až po jednoduchou dřevěnou. Je řada typů oblouků a obvykle jsou k dostání jako souprava dílů. Jsou zkonstruovány tak, aby je bylo možné snadno a rychle sestavit, a to pouze pomocí běžného nářadí.

Pokud chcete ušetřit, vyrobte si sami dřevěný oblouk

Doma vyrobený dřevěný oblouk z namořeného dřeva nebo z neloupané kulatiny vyjde obvykle levněji než souprava dílů, ale jeho výroba zabere více času. Když však práci rádi věnujete trochu času a zručnosti, budete mít při vlastní výrobě oblouku výhodu, že si budete moci vytvořit konstrukci přesně té velikosti a provedení, jaké budete chtít.

Oblouky ze dřeva

Pamatujte, že i ten nejjednodušší oblouk vyrobený z kusů neopracovaného dřeva a treláže bude brzy vypadat působivě, až bude pokrytý rostlinami. Pokud se rozhodnete vybudovat si vlastní konstrukci, pamatujte na to, že čím větší bude, tím robustnější musí být použité materiály. Navíc větší konstrukce - zvláště na exponovaných stanovištích - budou potřebovat důkladné základy, aby byly zcela stabilní.

Výběr sortimentu pnoucích rostlin a jejich opory

K popnutí okrasné dělicí stěny se hodí mnoho popínavých rostlin. Které si vyberete, bude záležet nejvíce na vašich prioritách. Potřebujete rostliny, které by rychle vyrostly a zakryli něpěkný pohled, nebo je pro vás důležitá vůně? Dáváte přednost rostlinám atraktivním po celý rok?

Při správném výběru je možné splnit téměř všechny vaše požadavky

Když vybíráte sortiment pnoucích rostlin, zamyslete se, jak se budou vzájemné snášet. Jestliže jedna rostlina potřebuje prořezat, právě když jiná začíná kvést, nebo roste-li tak bujně, že zadusí všechny ostatní, pak budete mít nejspíše problémy. Zkuste si naplánovat takové kombinace rostlin, které budou přitažlivé po dlouhé období.

Plamének portugalský

Např. plamének portugalský kvete v létě a začátkem podzimu, potom upoutává chmýřitým odkvetlým květenstvím, které vytrvá po celou zimu, takže při kombinaci s pnoucími rostlinami kvetoucími na jaře zajistíme zajímavý pohled téměř po celý rok.

Těžší popínavé rostliny

Pokud chcete pěstovat některé z těžších nebo větších pnoucích rostlin, jako je vistárie nebo štědřenec, které vytvářejí poměrně velké dřevnaté výhony, je nutné, aby oblouk nebo pergola byly konstruovány z pevných materiálů.

Lehčí popínavé rostliny

Lehčím popínavým rostlinám, jako jsou některé druhy plaménků, zimolezů a růží, postačí jako opora jednoduchá oblouková konstrukce.

Vhodnější je umístění konstrukce na slunné stanoviště

Pokud je to možné, vyberte pro konstrukci pro popínavé rostliny slunnou část zahrady. Usnadní se tak výběr rostlin pro osázení konstrukce, protože popínavých rostlin vhodných pro slunná stanoviště je více než do stínu. V místech, která nejsou na plném slunci, umístěte konstrukci tak, aby měla k dispozici co nejvíce světla.

Doporučujeme:

  • Zahradní nářadí nákup online - v internetovém obchodě fiskars-eshop.com nakoupíte od kuchyňsých nožů a vkusných příborů až po zahradní rýče, lopaty i jiné** zahradní nářadí finské výroby**, které každý majitel jakkoli rozměrné zahrádky s chutí využije.

  • Výroba pergol na míru Praha - firma pana Ladislava Žáčka vyrábí kuchyně na míru, skříně, kancelářský nábytek a především pergoly. Pan Žáček také renovuje a opravuje starožitný nábytek. Kontaktovat ho můžete na telefonním čísle : 608 184 307 nebo emailu : lada.zacek@centrum.cz

  • Stavení firma Kladno - Firma VIMSTAV provádí kompletní** stavení práce** (zednické, malířské, bourací a zahradní práce),** rekonstrukce** domů a novostavby. Ve firmě jsou odborně vyškolení pracovníci v důležitých oborech, díky tomu nabízí veškeré služby od projektování po** realizace.**

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id7438 (vitejdoma.cz/zahradnik#8975)


Přidat komentář